Sekreti i mumjeve inkase

Shko poshtė

Sekreti i mumjeve inkase

Mesazh  Zattoo prej 23.10.13 0:35

Sekreti i mumjeve inkase

Inkėt i dehnin dhe drogonin fėmijėt, dhe pastaj i sakrifikoninInkėt i pėrgatisnin fėmijėt pėr kultin e sakrifikimit qysh njė vit para. U jepnin alkool dhe gjethe tė kokės, e pastaj i dėrgonin nė njė vullkan tė lartė dhe i linin aty qė tė ngrijnė

Inkėt i sakrifikonin fėmijėt. Atė fėmijė qė ė zgjedhnin pėr ta sakrifikuar, me muaj e drogonin me alkool dhe gjethe tė kokės dhe nė atė mėnyrė e pėrgatisnin pėr vdekje. Kėtė e dėshmoi ekipi ndėrkombėtar i shkencėtarėve, tė cilėt e kishin studiuar mumje tė tre fėmijėve, tė vjetėr rreth 500 vjet dhe qė u zbulua nė vitin 1999 nė afėrsi tė vullkanit Llullaillaco, i lartė 6739 metra, nė kufi tė Argjentinės dhe Kilit.

Pėrfundimet e studimit tani janė publikuar nė magazinėn Proceedings. Unkėt bėsonin se gjendja e dehur ēon deri tek hyjnorja.Falė mostrave tė flokėve, shkencėtarėt erdhėn deri te pėrfundimi se si Inkėt i pėrgatisnin fėmijėt pėr rituale tė sakrifikimit.

Ata e dėshmuan qė njė vit para vdekjes, Inkėt i kishin ndryshuar tė ushqyerit njė vajze 13 vjeēare. Mendohet se nė atė kohė ata e kanė pėrzgjedhur vajzėn pėr ta sakrifikuar, dhe pėr atė i kanė dhėnė gjethe koke, e pastaj edhe alkool, tė cilin ata e pėrfitonin nga misri.

Vajza ishte mė e rritura nga tė gjitha mumjet e gjetura. Nuk janė gjetur gjurmė tė cilėt do tė tregonin se vajza ishte mbytur me dhunė, prandaj mendohet qė fėmijėt janė lėnė qė tė ngrijnė nga tė ftohtit. Tek mumjeve tė cilat janė mirė tė konservuara, janė gjetur ar, argjend, kipa, tekstik si dhe enė, nė tė cilat sigurisht se ka patur ushqim, shkruan Daily Mail.

avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi