Gjumi “pastron” trurin

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Gjumi “pastron” trurin

Mesazh  Luli prej 19.10.13 0:18

Gjumi “pastron” trurin.....

Truri e pėrdor gjumin pėr tė pastruar mbetjet toksike qė grumbullohen gjatė njė ditė tė lodhshme me mendime.Ky ėshtė pėrfundimi qė kanė nxjerrė shkencėtarėt amerikanė nė njė studim tė publikuar nė revistėn ‘Science’, transmeton TCh.

Vėzhgimi i tyre ka treguar se qelizat e trurit tkurren gjatė fjetjes nė mėnyrė qė tė krijojnė hapėsirė mes neuroneve dhe tė lejojnė lėngjet tė “lajnė” trurin.

Gjithashtu, kėrkuesit amerikanė thonė se mospastrimi i trurit mund tė ēojė nė ērregullime tė tij.

Doktoresha Nedergaard deklaroi pėr BBC se ky pastrim ėshtė njė funksion jetėsor qė nuk mund tė bėhet kur je zgjuar.
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

929

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pastrimi i Trurit

Mesazh  L3Gj3nD prej 26.10.13 21:24

Eshte shume e vertete! Kam degjuar shume gjera per trurin, por gjeja me e mire per te freskuar trurin eshte gjumi..... shume me kuptim ! Bravo
L3Gj3nD

SmileSmile L3Gj3nD <3 <3

2

Re: Gjumi “pastron” trurin

Mesazh  syri i art prej 26.10.13 21:51

ndersa une mendoj se,per te pastruar trurin ilaqi me i mir esht meditimi,sepse gjat meditimit truri fillon te pushoj,pakesohen mendimet apo valet...ndersa ne gjum truri punon me kapacitet te plot,sikurse ne gjendjen e zgjuar...
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

218

Mesazh  kushtrimipeja prej 29.10.13 18:40

Une kisha than qe vetem gjumi pushon dhe pastron trurin,edhe pse truri punon me shume here gjate gjumit sesa kur jemi zgjuar.
kushtrimipeja

Qdo njeri lind i paster me Fen Islame por prinderit dhe shoqeria e devijojne.

18

Mesazh  dianaa2000 prej 29.12.13 10:12

Pershendetje a kein IDE is te fleh pa tableta une gjithashtu unk munden te fleh anjihere a ka mundsi Diskussion te me Nihonga junpershendes
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

15

Mesazh  Muneer prej 29.12.13 10:34

dianaa2000 shkruajti:Pershendetje a kein IDE is te fleh pa tableta une gjithashtu unk munden te fleh anjihere  a ka mundsi Diskussion te me Nihonga junpershendes
Flit mė qartė. Ka shumė mėnyra se si mund te flesh. Provoje te meditosh shtrirė para se te flesh ose te dėgjosh muzike relaksuese me kufje. Mos mendo per problemet e ditės para se tė flesh.
Muneer

سلام موعد المغرب

339

Mesazh  dianaa2000 prej 29.12.13 10:41

Mir Prä Fjodor dit ketu ne zivicer nuk Kalon pa stres nje nene e vetme me dy femij nuk mundem dort te Flej gjith naten rie System hapur dot fahre nuk flej kam shum stres vetem tableta qe me pushon per at dhe te Pyeta te preschendes.
dianaa2000

Kerkoj njeriun me emrin INARONI te lutem me dergo mesazh dhe me trego se ku gjindet hogja ne shkoder te pershendes.

15

Mesazh  Muneer prej 29.12.13 10:44

Mė vjen keq pėr shqetėsimet qė keni. Shpresoj te arrini ti zgjidhni sa mė shpejt.
Muneer

سلام موعد المغرب

339

Mesazh  dianaa2000 prej 29.12.13 10:50

Si Mendon te meditoj ne qfar menyre.Me than se duhet te ikesh te Hogja se keshtu nuk luhet me shendetin.Kam degjue ne Shqiperi ka nje hogj te Famshem thuajn njerzit fjal Pak e pun shum nuk Mund ta gjej dot?
dianaa2000

15

Mesazh  syri i art prej 29.12.13 11:14

dianaa2000 shkruajti:Mir Prä Fjodor dit ketu ne zivicer nuk Kalon pa stres nje nene e vetme me dy femij nuk mundem dort te Flej gjith naten rie System hapur dot fahre nuk flej kam shum stres vetem tableta qe me pushon per at dhe te Pyeta te preschendes.
me duket se jeton Zvicerr,te kisha keshillu,te kontaktosh me nje njeri qe merret me hipnoz aty ne  Zvicerr,Sali Basha,kjo do te ishte zgjidhja ma e mir per ty...e hogjen harroje ska te mir prej tyre,te flas nga pervoja ime...hipnoza esht ilaqi i te gjith atyre qe kan kesi probleme nervore...e sa per stres mos u be merak se gjithkun esht e njejta keng,stresi vjen ngase kemi harruar se kemi nevoj per qetsi shpirterore,rruga esht MEDITIMI...po kjo rrug eshr e veshtir,pasi qe nuk duhet ber asgje...e ne jemi mesuar te meremi pothuajse 24 ore me aktivitet...po deshe edhe ne KOSOV ta jap adresen per nje sherues shpirteror,ne Prishtin...
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

218

Mesazh  dianaa2000 prej 29.12.13 11:34

Mir ma jep adresen e sheruesit ne Prishtin ashtu do te me ndihmoj aj sherues ne Prishtin ma dergo te lutem adresen te pershendes shum dhe te falenderoj
dianaa2000

15

Mesazh  dianaa2000 prej 29.12.13 11:37

Ky ne Prishtin sherues shpitror ne Prishtin e Super Pra do ta provoj ma dergo adresen te pershendes shum
dianaa2000

15

Mesazh  dianaa2000 prej 29.12.13 11:43

Shum flm ma dergo adresen ne Prishtin te falemderoj
dianaa2000

15

Mesazh  Ariu prej 29.12.13 17:37

kushtrimipeja shkruajti:Une kisha than qe vetem gjumi pushon dhe pastron trurin,edhe pse truri punon me shume here gjate gjumit sesa kur jemi zgjuar.
Mesa di une dhe mesa kam lexuar trruri dhe stomaku jane te vetmet organe qe punojne njesoj si ne statusin aktiv dhe ne ate pasiv.Zemra ngadalesohet gjate gjumit.Edhe qelizat levizin me ngadale.Ndoshta jam i pasakte!!!
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

125

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi