Historitė e pathėna tė UFO-ve

Shko poshtė

Historitė e pathėna tė UFO-ve

Mesazh  Odin prej 16.10.13 0:34

Historitė e pathėna tė UFO-veKa qėnė fundi i viteve 40 tė kėtij shekulli, pikėrisht mė 1949, nė shkretėtirėn e Nevadės bie njė objekt i paidentifikuar fluturues i cili pėrplaset nė tokė. Pėr kėtė gjė dėshmon prof. Heri Rupe (Harry Ruppe) i cili nė vitin 1988 u largua nga kjo organizatė. Profesor Rupe ishte i pranishėm nė vendin e ngjarjes dhe ai vetė mori pjesė nė shpėtimin e jashtėtokėsorit. Ai pėr kėtė ngjarje flet me plot entuziazėm dhe i emocionuar. Ky rast ishte deri atėherė njė gjė e veēantė i quajtur “kontakti i afėrt i llojit tė tret”.

DOGONĖ nė Afrikė

Nė Afrikėn Qendrore ekziston  njė fis afrikanė qė e quajnė veten DOGONĖ. Ky fis ėshtė njė ndėr fiset primitive tė kėtij regjioni, ku ende pjesėtarėt e tij jetojnė dhe punojnė me mjete primitive tė jetės.

Mirėpo, ėshtė pėr tu habitur se kėta njerėz kanė njė njohuri tė madhe sa i pėrket astronomisė. Ata me shekuj tė tėrė kanė ditur se nė sistemin tonė diellor janė nėntė planetė qė sillen rreth Diellit. Gjithashtu kėta e kanė ditur edhe kalendarin vjetor i cili shumė afėr i pėrgjigjet kalendarit tė sotėm. Pėrkundėr kėsaj mbetet e pashpjeguar njė gjė qė me tė vėrtet tė bėn tė habitesh. Nė tė vėrtet Dogonėt shumė herėt, para se tė zbulohet teleskopi kanė ditur se ylli mė i shndritshėm i kupės veriore qiellore ėshtė Sirius dhe se ai ka edhe njė planet qe rrotullohet rreth tij.

Kjo gjė u vėrtetua nė fillim tė kėtij shekulli nga astronomėt e ndryshėm tė botės.Gjatė studimit tė figurave tė ndryshme qė Dogonėti kishin vizatuar nėpėr shpella u gjetėn edhe vizatimet e Diellit me tė nėntė planetėt, Sirius A dhe Sirius B, kalendari vjetor si dhe disa krijesa me disa gjėra qė mbanin nė kokė e qė u pėrngjanin antenave.

Nė fundin e viteve 40, tė kėtij shekulli, nė SHBA nga ana e shtetit u lejua tė punonte njė organizatė pėr hulumtimin e fenomeneve tė UFO-ve qė vepron nė kuadėr tė NASA-s. Nė kėtė organizatė punon njė ekip prej 30 ekspertėsh tė tė gjitha llojeve.

Ngjarja nė Nevada

Rreth fundit tė  viteve 40 tė kėtij shekulli, pikėrisht mė 1949, nė shkretėtirėn e Nevadės bie njė objekt i paidentifikuar fluturues i cili pėrplaset nė tokė.  Gjatė arritjes sė ekipit shpėtimtar nė vendin e ngjarjes arrijnė qė tė shpėtojnė njėrin nga anėtarėt e ekuipazhit. Drejtoria e NASA-s merr vendim pėr tė formuar njė ekip special pėr hulumtimin e kėsaj ngjarjeje. Pėr kėtė gjė dėshmon prof. Heri Rupe (Harry Ruppe) i cili nė vitin 1988 u largua nga kjo organizatė.

Profesor Rupe ishte i pranishėm nė vendin e ngjarjes dhe ai vetė mori pjesė nė shpėtimin e jashtėtokėsorit. Ai pėr kėtė ngjarje flet me plot entuziazėm dhe i emocionuar. Ky rast ishte deri atėherė njė gjė e veēantė i quajtur “kontakti i afėrt i llojit tė tret”. Gjatė hulumtimeve qė u bėnė mbi jashtėtokėsorin u vėrejt se ai pėr nga fizionomia i pėrngjante njė fėmije me njė kokė tė madhe tullace dhe me njė trup tė shkurtėr qė nuk i kalonte as 1.5 metra. Gishtėrinjtė i kishte tė gjatė, sytė e mėdhenj ndėrsa nė vendin e hundės dhe tė gojės vėrehej vetėm njė si vrimė. Komunikimi nė mes tė jashtėtokėsorit dhe profesorit nuk pat sukses pėr afro njė vit.

Gjatė kėsaj kohe jashtėtokėsori nuk tregon asnjė shenjė tė aktivitetit tė tij mendor apo fizik dhe thuajse ishte pa kurrfarė emocionesh. Ai ishte nė gjendje tė hibernacionit. Komunikimi ndėrmjet jashtėtokėsorit dhe prof. Rupes u bė mė 20 prill 1951, kur jashtėtokėsori nxori nga qafa e tij njė pllakė tė kristaltė monoliti me tė cilėn ai komunikonte nė mėnyrė telepatike me njerėz. Kjo ishte me tė vėrtet e pabesueshme. Gjatė komunikimit  jashtėtokėsori “u tregoi” atyre se vinte pikėrisht nga Yjori i Qenit tė Madh, nga Sirius, i cili gjendet larg sistemit tonė diellor 9 vjet drite. Ata ndodheshin nė Tokė me vite tė tėra dhe prof. Rupe gati u habit nga fakti se sa mirė dhe saktėsisht e dinin historinė e kaluar tė njerėzimit.

E tėra u mbajt nė fshehtėsi tepėr tė madhe dhe pėr kėtė gjė dinin shumė pak njerėzit. Kryetari i atėhershėm i SHBA-ve, Hari Turman, kėrkoi qė ai personalisht ta vizitonte atė dhe tė bindej vetė me sytė e tij se diēka e tillė me tė vėrtet ekziston, sepse ngjarja me tė vėrtet ishte shokante. Jashtėtokėsori kėrkoi qė pėr takimin e tyre tė dinte mbarė njerėzimi, gjė qė kryetari Truman e hodhi poshtė duke thėnė se njerėzimi ende ishte i papėrgatitur…!

Objektet nė Afrikė

Gjate njė misioni ushtarak, nė vitin 1987, gjatė njė patrullimi tė dy aeroplanėve ushtarak F-16 mbi  hapėsirėn ajrore tė Republikės Jugoafrikane, pilotėt raportuan bazėn e tyre me radiolidhje se pesė objekte tė paidentifikuara fluturuese OPF i shoqėronin ata. Ata kishin formė tė diskut dhe shkėlqenin njė dritė fluorscente verbuese. OPF manovronin rreth aeroplanit me njė shpejtėsi marramendėse. Nga baza pilotėt marrin urdhrin qė tė hapin zjarr nė kėto fluturake gjė qė kėta edhe e zbatuan.

Njėrėn nga kėto fluturake ata edhe e rrėzojnė. Fluturakja bie nė njė vend-shkretėtirė. Mbas pak kohe vendi plotėsisht futet nė zonė tė ndaluar nga autoritetet e atjeshme. Kjo ngjarje sė shpejti lajmėrohet nė NASA nga e cila dėrgohet njė ekip ekspertėsh e tė cilėt arrijnė nė vendin e ngjarjes pėr mė pak se dy orė.  

Nė fluturake ata gjetėn anėtarė tė ekuipazhit jashtėtokėsorė tė cilėt nuk tregonin shenja jeta. Gjėja mė e ēuditshme ishte se brenda nė fluturake u gjetėn disa mbishkrime si hieroglifė dhe disa harta tokėsore. Njėra nga shumė ato harta i pėrgjigjej rrafshit tė Nazakės.

Nga fluturakja u nxorėn edhe disa aparate tė jashtėtokėsorėve pėr analizimin e tyre. Materiali, nga i cili ishin tė ndėrtuara pajisjet e tyre, ishte plotėsisht i panjohur pėr teknologjinė tonė. Mirėpo tė gjitha hulumtimet e tjera rreth kėtij rasti mbetėn nė fshehtėsi tepėr tė madhe. Mbete tė shpresohet qė njė ditė edhe fshehtėsitė tjera tė pa publikuara mė nė fund tė gjejnė vendin e tyre pėrkatės.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi