Shpejtesia e Imagjinates - Shpejtesia e Mendimit

Shko poshtė

Shpejtesia e Imagjinates - Shpejtesia e Mendimit

Mesazh  SWAT prej 14.10.13 20:21Shpejtesia e Imagjinates - Shpejtesia e Mendimit

Atehere ky postim ka te beje me Shpejtesine e Imagjinates dhe Shpejtesine e Mendimit. Do doja tju sqaroja se Shpejtesia e imagjinates dhe Shpejtesia e Mendimit jane e njejta gje ne termat e Astrofizikes, por per te mos ju krijuar konfuzion ne kete artikull kam perdorur vetem termen e imagjinates. Nese dikush nga ju lexuesit ka ndonje gje te paqart ose ndonje kundershtim per ato qe jane shkruajtur meposhte, ose ndonje korrigjim rreth teorise, do isha teper i kenaqur ti degjoja dhe ti lexoja: por do doja qe te kishit argumenta te forta nese mendoni qe dicka eshte ndryshe nga ato qe jane shkruajtur ne kete teori. Ky artikull eshte i ndertuar ne baze te fizikes dhe astronomise, dhe jo ne baze te (psikologjise themelore), keshtu qe ju lutem kuptojeni ndryshimin midis ketyre dy gjerave.

Brenda Imagjinates

Imagjinata eshte dicka qe na dergon aty ku asgje tjeter nuk mund te na drgoje ne nje kohe rrekord. Menyra se si eshte e ndertuar imagjinata ka te beje shume individin i cili e vendos ne funksion ate. Atehere bejme nje shetitje brenda imagjinates reale.Atehere tek foto e me siperme jam un diku ne moshen 5 vjec , por pyetja me e madhe eshte se cfare mund te kujtoj une ne ate foto dhe sa thelle do me coje imagjinata mua si person ne momentin dhe diten qe eshte bere si foto. Ajo qe mbaj mend une tek ajo foto eshte 0000000000000000000.1% e memories imagjinare. Duhet te mos harrojme faktin qe imagjinata sa vjen dhe behet me e zbehur me vitet qe kalojne. Pershembull: un ne imagjinaten time mbaj mend disa aktivitete ose disa ngjarje te rralla qofshin hidherime ose gezime familjare. Lind pyetja, sa jam ne gjendje une ta krijoj nje imagjinate se cfare ka ndodhur me 30 shtator te vitit 1993 pershembull. Atehere nese ajo date nuk eshte ndonje date speciale ne jeten time, dhe nese une nuk mbaj mend asgje nga ajo dite, i bie qe te jete nje dite normale, dhe imagjinata do e kishte te pamundur per te zbuluar se cfare ka ndodhur ne te vertete ne ate dite, ose cilat kan qene gjerat me speciale qe kan nodhur ate dite. Por nese un do arrija te udhetoja me kohen me nje makine kohe ose sic quhet ndryshe time machine , atehere do isha ne gjendje te shkoja fiks ne daten 30 shtator te vitit 1993 dhe te perjetoja ato qe kam perjetuar ne te vertete ate date.

Atehere duke kap shembull daten 30 shtator 1993 un do ju tregoj se sa shpejt na dergon imagjinata atje. Menyra se si e parashikon imagjinaten eshte thjesht nje ceshtje sekondash, pershembull per te ndertuar nje imagjinate, nese s'je i zoti ta besh ate me sy hapur, thjesht mbyll syt per disa sekonda dhe mbyllesh ne erresiren e pafund. Ndersa imagjinata te ka cuar atje ku do ti brenda 000,1 sekonde, nuk eshte e mjaftueshme per te imagjinuar direkt brenda te qindes se sekondit qe ti udhtove, dhe athere duheh rreth 20 sekonda tjera per ta ndertuar ate (moment/bote) ne imagjinaten tende. Nese e veni re pervec endrres njeriu nuk mund te qendroje dot me teper se 1 minut me sy mbyllur duke imagjinuar dicka sepse shperqendrohet nga ajo te cilen ai po imagjino dhe fillo te mendoje dicka tjeter .(Fakti tjeter eshte qe nuk do kishte deshire njeri qe tu shikonte nga dikush tjeter duke imagjinuar me sy mbyll per me teper se 1 minute, sepse sdo donte qe ta quanin te cmendur).

         

Atehere tek ky imazh kemi dy drejtime te ndryshme, ai i krahut te majte eshte njeriu duke ndertuar nje pjese te historise qe ai deshiron ne imagjinaten e tije. Imazhi i krahut te djathte eshte makina e kohes e cila eshte shume efikatese dhe shume here me korrekte se sa ajo e shpejtesise se imagjinates. Cfare duam te themi ne ne me korrektesine e ketyre dy fenomeneve te ndryshme. Ja nje shembull.

Atehere duke ju referuar imazhit majtas, nese nje njeri eshte 50 vjec dhe ai do deshironte qe te imagjinonte te gjithe kohen e viteve te jetes se tije nga mosha 30 vjec deri ne moshen 50 vjec ai do e kishte te pamundur per ta realizuar kete gjete duke perdorur imagjinaten. Fakti qe e ben kete gje te pamundur duke perdorur imagjinaten eshte se kemi nje hapesire prej rreth 20 viteve jete, nga mosha 30 vjec deri ne moshen 50 vjec. Nese ky person do donte qe te perjetonte cdo gje qe ka kaluar brenda 20 viteve duke perdorur imagjinaten do e kishte te pamundur per te prekur ne imagjinate te gjitha perjetimet e ketyre viteve, sepse do u donte nje kohe jashtezakonisht e madhe per ti kaluar te gjitha. Ne imazhin majtas duke qart se si njeriu nderton nje pjes te asajt qe quhet imagjinat , por kjo e fundit e shkurter prej rreth 20 apo 30 sekondash.

Duke ju referuar imazhit djathas tek foto e me siperme. Per te udhetuar ne kete distance 20 vjecare me makinen e kohes, kjo e fundit do ishte shume efikatese nese do egzistonte. Makina e kohes do jepte mundesi per te perjetuar te gjitha momentet brenda 20 viteve, kjo me ndihmen e Shpejtesise se Drites. Shume veta mund te pyesin se si ka mundesi qe mund ti perjetosh te gjitha momentet (brenda 20 viteve) nderkohe qe shpejtesia e drites eshte 300000 km/s. Pergjitha eshte po eshte e vertet qe mund ti perjetosh te gjitha momentet, sepse shpejtesia e drites eshte konstante dhe e pa ndryshueshme. Nderkohe qe ti udheton me shpejtesine e drites, koha brenda makines qe ti udheton ecen ngadale kundrejte udhtimit dhe distances. Pra duke ju referuar Shpejtesise se Drites kundrejt Shpejtesise se Imagjinates, kjo e fundit eshte Triliona here me e shpejte se sa Shpejtesia e Drites. Nderkohe Shpejtesia e drites eshte 1000000000000000000000000000000000000000-Vazhdon % GoogleZero me e sakte se sa Shpejtesia e Imagjinates.

Shikoni imazhet e me poshtme si shembull:

Shpejtesia e Drites duke pershkuar te gjithe hapesiren nga Toka tek Hena dhe duke mos len boshllek pergjate udhetimit. Kjo shpejtesi eshte korrekte dhe konstante per te pare cdo sekond te jetes se kaluar brenda 20 viteve


Shpejtesia e Imagjinates dhe boshlleku i cili duket qarte te kjo foto e matrix, duke na treguar qe simbolet jane te pa lexueshme. Kjo shpejtesi eshte me e shpejte se sa ajo siper por duke pare boshlleqet kjo shpejtesi eshte thjesht imagjinare dhe e pa kuptimte
avatar
SWAT

Njerezit mendojn se e vrasin kohen, per derisa koha ne heshtje i vret ata.

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi