Leximi i dorės, sa i vėrtetė ėshtė ?

Shko poshtė

Leximi i dorės, sa i vėrtetė ėshtė ?

Mesazh  Luli prej 14.10.13 13:48

Leximi i dorės, sa i vėrtetė ėshtė fenomeni sipas historisėKiromancia ėshtė njė art qė lidhet me pėrftimin e tė dhėnave mbi personalitetin dhe tė ardhmen e njė individi nėpėrmjet leximit tė dorės. Kėtu poshtė do paraqesim disa tė dhėna mbi elementėt bazė qė pėrbėjnė dorėn, nėpėrmjet tė cilėve do njiheni ose do rinjiheni me karakterin, personalitetin, pėrbėrjen fizike, fatin, dashurinė, tė kaluarėn por edhe tė ardhmen.

Por jo vetėm kaq! Mund tė mėsoheni tė lexoni edhe duart e tė tjerėve, ato tė miqve, pjestarėve tė familjes apo ndonjė njeriu tė dashur. Mund tė vlerėsoni dijen, vullnetin, aftėsinė e tė dashuruarit, altruizmin, guximin, shkurt pra, pėrmes leximit tė dorės mund tė shqyrtoni dhe tė pėrshkruani nė mėnyrė tė pėrkryer personin qė mund tė ndodhet para jush.
Shkrimet e shenjta mbi Kiromancinė

Deri edhe nė Shkrimet e Shenjta gjejmė tė dhėna mbi vijat e dorės; nė “Libri i Jobit” mund tė lexojmė: “Zoti shėnoi me vulėn e tij dorėn e tė gjithė njerėzve, ashtuqė tė gjithė tė mund tė shohin veprat e Tij dhe vizatimet e tij “. Ndėrsa Moisiu thotė: “Ligji i Zotit ėshtė shkruar edhe nė ballin edhe nė duart e tua.”

Historia

Leximi i dorės ka filluar tė praktikohet qysh nga Mijėvjeēari i Tretė para Krishtit, nė qytetėrimet e lashta tė Kinės dhe Indisė. Qėllimi, siē e thamė, ishte njohja e karakterit tė individit, dhe fati i tij i mundshėm. Mendohet qė kiromancia tė jetė praktikuar qysh tek Asirasit, Babilonasit, Kaldeasit dhe Egjiptianėt. Me kiromanci janė marrė Anaksagora, Artemidori, Demokriti, Galeni, Paracelsi dhe filozofė tė tjerė tė shkėlqyer tė botės antike.

Aristoteli, nė veprėn e tij “Coeli et Mundi Causa”, pohon se “vijat e dorės sė njeriut nuk janė krijuar pa arsye, ato janė formėsuar mbi tė gjitha nga ndikimi i qiellit dhe nga individualiteti njerėzor.”.Mesa dihet, i pari qė u muar me kiromanci nė Kinėn e lashtė, ishte perandori Fu Hsi, por studiuesi mė i famshėm ishte Duka Ėen, themeluesi i dinastisė Choė, i cili mbretėroi rreth vitit 1122 Para Krishtit.

Duket qartė se tė gjitha qytetėrimet kanė patur kultivuesit e kėtij arti qė ka arritur deri tek ne i kodifikuar nga shkolla tė ndryshme si: hindu, anglosaksone, franceze, gjermane dhe ēeke.

Megjithatė, vetėm falė kirozofit francez Desbarrolles e mandej studiuesit D’Arpentigny, aty nga viti 1900 kiromancia u vendos nė njė nivel dinjitoz dhe u studiua nė mėnyrėn mė tė mundshme shkencore.

Pėrgjithėsisht vėrehet dallim me kirologjisė sė dhe kiromancisė sė vėrtetė: Kirologjia vendos marrėdhėnie mes shenjave tė dorės dhe karakteristikave psikologjike tė personit e kushteve tė pėrgjithshme qė lidhen me shėndetin e tij, ndėrsa kiromancia nėpėrmjet shenjave tė tilla arrin tė parathotė fatin e individit.

Pra, mund tė themi se kirologu lexon karakterin, ndėrsa kiromanti lexon tė ardhmen.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Leximi i dorės, sa i vėrtetė ėshtė ?

Mesazh  Ariu prej 18.11.13 15:12

Informacion goxha i vlefshem.
Por ne parashikim dhe ne temat e tij dua te shtoj edhe dicka>
Parashikuesi ose lexuesi i koheve,nuk bazohet asnjehere ne vijat apo format e duareve.Ne te carat apo formacionet e tyre.
Imagjinoni qe ne Shqiperi ekzistojne ende absurditete si psh:Nese ne dore ke shkronjen M je musliman.Nese ke shkronjen K je i krishtere.Te gjitha duart ne palosje formojne nje formacion me trajte te shkronjes M.Une deri me sot nuk kam pare asnje K.Ja sa absurde jane disa gjera.
Ku dua te dal:Lexuesi nuk e bazon veten ne gjera me trajte.AI del nga kufijte e qenies se tij duke mare nje trajte tjeter dhe ne kete proces kur ky person arrin kulmin e qetesise dhe paqes dhe pasi eshte shkeputur plotesisht nga trrupi i tij,kryen nje komunikim.
Pikerisht nga ky komunikmi mblidhen te dhenat analizohen dhe trasmetohen ne trupin e tij.Me pas ai/ajo i interpreton duke thene se "cfare pa"!
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

56


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi