Pytje logjike e Albert Einstein

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pytje logjike e Albert Einstein

Mesazh  Crash prej 13.10.13 13:35

Einstein thotė se 98% e popullates boterore nuk mund te zgjidhin kete enigme!

ENIGMA E EINSTEINIT

A thua i takoni ju atij 2% te njerezve me intelegjent ne bote?
Nuk ka ndonje truk, vetem logjike!
Ekziston vetem nje zgjidhje e qarte!

1. Jane 5 shtepi, secila ka nje ngjyre tjeter.
2. Ne secilen shtepi banon nje person i nje nacionaliteti tjeter.
3. Secili banore preferon nje pije te vecante, duhan te llojit te vecante dhe mban nje kafshe shtepiake te vecante.
Pyetja : I cilit eshte PESHKU ?

Udhezimet :

Britaniku jeton ne shtepine e kuqe
Suedezi ka nje qen
Danezi me deshire e pin Ēajin
Shtepia e gjelbert gjendet ne anen e majte te shtepise se bardhe
Pronari i shtepise se gjelbert pin kafe
Personi qe pin duhanin Pall Mall ka nje zog
Njeriu qe jeton ne shtepine qe gjendet ne mes , e pin qumshtin
Pronari i shtepise se verdhe pin Dunhill
Norvegjezi banon ne shtepin e pare
Ai qe pin Marlboro , banon afer atij qe ka nje mace
Ai qe ka kalin , banon afer atij qe pin Dunhill
Ai qe pin duhanin Winfield, e pin birren
Norvegjezi banon afer shtepise se kalter
Gjermani pin Rothmans
Ai qe pin Marlboro ka nje komshi i cili pin uje.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pytje logjike e Albert Einstein

Mesazh  Anon prej 13.10.13 15:24

Peshku i takon britanikut,me shume gjasė!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

293


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Pergjigje

Mesazh  johani87 prej 13.10.13 16:30

Gjermani
avatar
johani87

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pytje logjike e Albert Einstein

Mesazh  johani87 prej 13.10.13 16:35

shtepia e pare norvegjez, ngjyra e verdhe, paketa dunhill pi uje dhe ka mace.
shtepia e dyte danez ngjyra e kalter  pi caj dhe malboro dhe ka kale.
shtepia e trete ose e mesit anglez ngjyre e kuqe pi qumesht dhe cigare pallmall dhe ka zog.
shtepia e katert gjerman ngjyre e gjelber pi kafe rrothmans dhe ka peshk.
shtepia e peste e bardhe suedezpi birre dhe winfild dhe ka qen


Edituar pėr herė tė fundit nga johani87 nė 13.10.13 16:36, edituar 1 herė gjithsej (Reason for editing : gabim ne shkruajtje)
avatar
johani87

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pytje logjike e Albert Einstein

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi