Sektet ne Islam

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Sektet ne Islam

Mesazh  Flavius prej 11.10.13 1:27

Sektet ne IslamIslami si sekt abrahamik judo-krishter pas krijimit u degezua ne tri nensekte me te medha:

1 - Sunnitė
2 - Shiitė
3 - Harixhitė


Sektet kryesore te Sunnitet (sounnah) jane :

- Hanafite
- Hanbalite
- Mālikite
- Shāfi'ite
- Al Wahhābiyya  - Wahhabizmi
- Ash'arite
- Khawārij
- Al-Qadariyya
- Al Mu‘tazila
- Al-Jabriyya
- Al-Jahmiyya -  
- Mu'attilah
- Al-Murji’a
- Al Mushabbiha
- Al-mujassima
- Al-hashwiyya
- Al-Ahbāsh
- Nusayriyya
- Al-Qurāniyyoun
- Qadiyāniyya – Ahmadiyya
- Ahlou Sounna wal Jamaa
- Al Irja
- Al Jabr
- Al Batinita
- Al-Acha`ira
- Qadarite
- Al Jabariyyah
- Jahmite
- AL Ikhwan
- Al Ikhwanu Al Musslimine
- As-Sourouriya
- Khawārij
- Asha'irah
- Al Ibāhīya
- Māturīdīte
- Al i'tizal
- El Hizbiya
- Al-Hajouriyyāh
- Ahbache
- Al-Athariyya
- Ahmadiyya
avatar
Flavius

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  warinmyhart prej 11.10.13 18:41

Qa po thu o bre ti islami si sekt,islami eshte fe,ki shume kujdes se qka po poston,largu nga pergoimet,sektet jan krijuar si pasoje e rrethanave te politikave dhe ato qe jan perzier me krishterizmin kan dal nga feja dmth jan perjashtuar kan devijuar dhe jan ba si fe nveti.
Ktu mund te lexoni kjart mbi sektet e islamit.
forumi.kurandhesunet.net/pyetje-pergjigje(33)/pyetje-rreth-sekteve(82141).html
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

ISLAMI e vetmja fe e pranuar te ZOTI

Mesazh  peja gjakova prej 11.10.13 20:03

se pari duhet ti them atij qe qe flet per ISLAM dhe per sekte se keto sekte qe i ka radhit ky far ateisti skan te bejne asgje me sunitet ,shifet kjarte qe ky qe i ka shkruar keto ska a ma bash lidhje as me te voglen njohuri per ISLAMIN FENE E VERTET .Nje dijetar hoxhe thote - ju lutem mos flisni per ISLAMIN pa e studiuar ate ,e ky pa lexuar kurr per ISLAMIN ja ka fut pa lidhje gjoja se keto sekte siq i ka radhit ky jane sekte sunite madje ka shkuar aq large saqe ka permendur edhe sektin nusejri pra alevij ket sekt te prishur dervishesh qe ska ama bash lidhje me sunizmin pra me fene e paster ISLAME ,ka futur edhe sektin gjehmii e shume sekte te tjera te humbura qe kane dale nga ISLAMI .Per ta bindur lexuesin se keto qe i ka shkruar ky per sunitet jane rrena dhe shpifje vetem te ju sqaroj se sekti nusejrij pra alevij qe i perket bashar el asadi ashte nje sekt qe ska te bej asgje me sunitet pra me ISLAMIN.Pra sekti alevij qe ashte 7 per qind ne siri qe 40 vite po ben nje gjenocid te papare ndaj 90 per qind te popullates shumice sunite ,duke vra gra femije dhe pleq te pa armatosur ,bile keta bisha alevite thojne se sa me shume qe vrasim sunite aq me larte do te ngjitemi ne shkallet e gjenetit,mund te ju sqaroj edhe per sekte te tjra qe i ka radhitur ky siq jane kadijanit qe skan lidhje me sunizmin pra me ISLAMIN.Ka kater shkolla juridike ISLAME keto jane Hanefi,Malikij,Shafij,dhe Hanbelij qe skan kurrfare dallimi njera prej tjetres sa i perket bazes se fese ISLAME ,pra keto 4 shkolla simbas emrave te dijetareve te medhej te fese se vertet ISLAMIT,nuk jane sekte,por jane shkolla qe bejne thirrje ne teuhid ne njeshmerin e ALLAHUT,pra ne besimin ne te vetmin ZOT.E ky i ka perzi keto shkolla me sekte te prishura qe kan dale nga feja ISLAME.
avatar
peja gjakova

Ku rafsha mos u vrafsha.

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  peja gjakova prej 11.10.13 20:10

SA PER SQARIM ,KUR THEM KAN DALE NGA FEJA ISLAME MENDOJ SE SE KETO SEKTE TE HUMBURA JANE PERJASHTUAR NGA FEJA ISLAME
avatar
peja gjakova

Ku rafsha mos u vrafsha.

9


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Marshmallow prej 11.10.13 23:32

qka po sbulon shkenca po ja veshin kuranit.... ne tardhmen edhe nja 100 sekte i shtohen
avatar
Marshmallow

Official magnum

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Muneer prej 11.10.13 23:55

Keto per cdo fjale kurani paskan nga nje sekt me vete..
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

328


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Siroco prej 12.10.13 0:04

Per mua Islami eshte SEKT per arsyet te meposhtme:

- Ndalimi i dyshimit
- Tė dhuroje jeten madje edhe vdekjen e tij per religjion
- Indoktrinimi i miqve, familjes, femijeve
- Premtimi i nje te ardhme me te mire dhe veēanerisht shperblimi ne qiell (qe shpesh ato jane te ndaluara ne Toke)
- Bindja e posedimit te se vertetes dhe qe eshte feja me e mire .
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


228


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  warinmyhart prej 12.10.13 11:56

Genos pe shof qe paske lexuar por asgje nuk paske mesuar.po ti shpjegoj te gjitha kto qe i paske marr gabimisht dhe shpresoj se to ta shohesh te verteten.
1.Jo ndalimi i dyshimit por largimi nga dyshimi,te nje njeri me fe e besim nuk ka vend dyshimi,si njerz krijesa te dobta kemi cytje dhe dyshime te ndryshme psh cytjet e shejtanit,dmth na nuk duhe ta ndalojm dyshimin por nuk i kushtojm vemendje.
2.po eshte e vertet jeten e duhet me jap per hir te zotit,sikurse heroit e kombit tone qe e kan dhene jeten,gjithashtu duhet per hir te zotit sepse ai na ka dhene jeten dhe ne duhet ta japim kur eshte puna per te luftuar ne rruge te zotit ton dhe atje kemi me shkuar te gjithe si sot si neser,dhe ai qe vdes duke luftuar ne rruge te zotit ai e ka fituar xhenetin parajsen.
3.Ku ka me mir ti therrasesh miqte te afermit tek e verteta,ti ja tregosh nje njeriu rrugen per ta bere nje veper te mire eshte sikur ta besh edhe ti.
4.Po eshte e vertet se premtimi per boten e pertejm dhe shperbimi nga zoti i madherishem e kush mund ta mban shperblimin me shume se zoti i madherishem,ashtu siq na ka krijuar nje here do ta beje edhe nje here.
5.E verteta eshte nga KRIJUESI jon i larte,ai na ka krijuar dhe na ka udhezuar me fen dhe librat e tij dhe na ka derguar profet qe njerzve ti ja terheqin verejtjen dhe te besojn te kthehen tek e verteta por per njerzit zemermbyllur eshte njesoj.
Keshtu qe i nderuar te kshilloj te lexosh para re te paragjykosh,kalofsh mire.
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Siroco prej 12.10.13 14:23

I nderuar, ju vetem paskeni vertetuar ate qe kam thene me siper.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


228


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  warinmyhart prej 12.10.13 14:29

GenoS shkruajti:I nderuar, ju vetem paskeni vertetuar ate qe kam thene me siper.
jo shoki un te kam korrigjuar
avatar
warinmyhart

Im waiting raing

17


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Fakiri prej 12.10.13 16:45

Nuk janė vetėm katėr shkolla (mejtepe) juridike Islame,por janė pesė tė tillė (edhe pse kjo mundohet tė mos pranohet nga shumica qė quhen suni)dhe kjo e pesta ėshtė e para dhe katėr tė tjerat janė dal mbas kėsaj shkolle qė quhet Xhaaferite emėrtohet sipas Imam Xhaferi Sadikut,stėrnipit tė profetit Muhammed s.a.v.s.Abu Hanife,rreth Imam Sadikut thotė: “Unė nuk kam parė njėri mė jurisprudent sesa Imam Xhafar Sadiku” . Nė degėn e filozofisė, Imam Sadiku (a.s.) gjithmonė kryesonte dhe ishte ndėr ata njerėz i cili pėrpiqej tė drejtonte njerėzit e larguar nga feja dhe besimi nė Zotin Njė.
avatar
Fakiri

988


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Anon prej 12.10.13 19:43

Islami pa dyshim eshte nje nder religjionet e pastra,kjo nuk duhet te anashkalohet apo te fshihet.
Dicka qe sme pelqen, jane pikerisht keta sektet e ndara qe disa prej tyre kane dhe dicpilin rigoroze,gjera te panevojshme ,bestytni te kota qe ne kohen tone jane qesharake.
Ajo qe mund te perkrah tek feja Islame eshte vetem Libri i shenjte,pa asnje komentim shtese te dhene nga asnje sekt!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

369


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Flavius prej 13.10.13 16:02

Nje "shqiptar" i sektit Wahabi i cili ben thirrje per xhihadin islamik.

avatar
Flavius

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Sektet ne Islam

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi