100 vjetori i festimit te relativitetit "Festimi i Einstein"

Shko poshtė

100 vjetori i festimit te relativitetit "Festimi i Einstein"

Mesazh  Crash prej 04.10.13 23:16

Bozeman - Montana State University, nga 2-6 prill , do tė presė njė prej ngjarjeve tė para tė botės pėr tė festuar njėqind vjetorin e teorisė sė Ajnshtajnit e Relativitetit tė Pėrgjithshėm , parashikimi i saj pėrfundimtar dhe ipashmangshėm zbulimi i valėve gravitacionale .

Pėr tė festuar zbulimin e Ajnshtajnit e relativitetit tė pėrgjithshėm dhe tė ndarė nė eksitim e zbulimet e para valės gravitacionale , MSU , NASA ,Fondacioni Kombėtar i Shkencės dheGrant Hapėsirė ​​Montana Konsorciumi do tė mbajė njė festim publik falas dhe njė seminar ndėrkombėtar shkencor nė Bozeman .

Seminari ndėrkombėtar shkencor pritet tė tėrheqė 60 shkencėtarė nga Shtetet e Bashkuara , Evropa dhe Japonia tė cilėt punojnė mbi relativitetin dhe testet eksperimentale tė teorive tė Ajnshtajnit .

Festim publik , i titulluar " Festimi Ajnshtajni," ėshtė projektuar pėr tė ndarė historinė e Einstein dhe idetė e tij, dhe eksitim e Relativitetit tė Pėrgjithshėm , vrimat e zeza dhe tė valėve gravitacionale . Festimi bashkon artistė , muzikantė, kompozitorė, kėrcimtarė , pėrfshirė njė nga Cirque du Soleil , filmave , arkitektė, edukatorėt dhe fizikantė .

Kryesor " Festimi Einstein " hapet me festimin e " Black ( W) vrimė" instalimin e artit , e cila pėrmban visualizations dhe tingujt e njė vrimė tė vogėl tė zezė spiralen me dhunė nė njė tė supermassive , me njė pritje tė hapjes sė caktuar pėr 7 deri nė 21:00 e martė, prill 2 . Javėn e pėrfundon me "Bėrtisni nėpėr kohė " show multimedia gjallė teatrore , nė 7 e premte dhe e shtuna, 5 prill dhe 6 . Ajo do tė shfaqė njė leksion kėrcenin mbi Relativitetit tė Pėrgjithshėm , jetojnė MSU Orkestra Simfonike luajtur njė pėrbėrjen origjinale frymėzuar nga astronomi valė gravitacionale , dhe njė film origjinal paraqet simulime numerike e perplasjeve vrimė e zezė.

Fizikanėt parashikojnė se ato mund tė jenė nė gjendje pėr tė zbuluar valėt gravitacionale pėr herė tė parė nė historinė e njerėzimit deri nė fund tė kėsaj dekade . Ata thonė se kjo do tė testojė feat saktėsinė e teorisė sė Ajnshtajnit pėrfundimtar dhe tė ēojė nė zbulime revolucionare rreth rajonet e universit qė janė aktualisht paarritshėm me astronomi elektromagnetik tradicionale.

Valėve gravitacionale janė prodhuar nga ngjarjet e dhunshme astrofizike , tė tilla si kur yjet shpėrthejnė apo dy vrimat e zeza pėrplasen , tha Nicolas Yunes , 2010 pėrfituesi i Bursės Ajnshtajnit tė NASA-s , asistent profesor i fizikės nė MSU , dhe kreu i komitetit tė planifikimit tė festimit tė Ajnshtajnit .

" Pėr tė bėrė njė analogji tė thjeshtė , kėto valėt janė si fonogram tė universit , dhe zbulimin e tyre do tė jetė si nė tranzicion nga fotot memec nė kinemanė moderne," tha ai.

" Festimi Einstein " do tė mbahet dy vjet para pėrvjetorit shumėshekullore e zbulimit tė relativitetit tė pėrgjithshėm tė Ajnshtajnit . Njė arsye ėshtė pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e publikut tė njė rėndėsie tė teorisė sė, i fundit parashikim Ajnshtajni se ende nuk ėshtė vėrejtur , Yunes tha se. Arsyeja tjetėr ėshtė pėr tė pėrgatitur materiale qė do tė pėrshtatet pėr festimet e ardhshme Ajnshtajnit tjetėrkund gjatė kremtimit shumėshekullore e Relativitetit tė Pėrgjithshėm nė vitin 2015.

Joey Key, specialist i arsimit nė Konsorciumin Space Montana Grant dhe anėtar i komisionit tė planifikimit pėr " Ajnshtajni festuar , " shtoi , "Ėshtė gjithashtueksitim e ku ne jemi nė kėtė fazė tė zbulimit. Kjo do tė jetėgjė tjetėr i madh nė astronomi ,zbulimi i valėve gravitacionale . valėve gravitacionale do tė na tregoni diēka krejtėsisht tė re nė lidhje me universin tonė . Ajo do tė pėrgjigjem shumė pyetjeve. "

Yunes gjithashtu vuri nė dukje se kjo ėshtė thelbėsore pėr shkencėtarėt pėr tė shpjeguar veten e tyre pėr publikun e gjerė .

"Tė gjithė e hulumtimit tonė, sidomos nė kėtė fushė , ėshtė financuar nga qeveria federale , oseNSF ose NASA , " tha ai . . "Pra taksat tuaja , taksat e mia , taksat e tė gjithėve janė duke paguar pėr kėtė Nėse ne shkencėtarėt nuk prodhojnė njė kthim pėr kėtė investim , atėherė ne drejtuar rrezikun se njerėzit nuk do tė duanqeveri tė vazhdojmė tė investojmė nė tė , njerėzit do tė vlerėsojmė shkencėn mė pak dhe mė pak nė qoftė se ne shkencėtar nuk e mėrzit pėr tė shpjeguar zbulimet tona nė njė gjuhė qė tė gjithė mund ta kuptojnė. "
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi