Enderrat Lucide

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Enderrat Lucide

Mesazh  Jetmira prej 02.10.13 10:06

Gjatė ėndėrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihet kur thellėsishtė relaksohet trupi. Pėr tė ėndėrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.

I vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndėrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndėrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveq realitetit ėndėrr, eksiston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhepse ndodhet nė gjumė.
Gjatė ėndėrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihet kur thellėsishtė relaksohet trupi. Pėr tė ėndėrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.

Pra i vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndėrra. Pėr dallim nga kjo, te ėndėrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveq realitetit ėndėr eksiston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhepse ndodhet nė gjumė. Pra ai e dinė se ndodhet nė gjumė - ėndėrr.

Te ėndėrrat e zakonshme njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė asgjė pėrveq qė nė mėnyrė pasive ta pėrjetoj ngjarjen "sikurse nė ndonjė film" qė e pėrjeton ngjarjen me emocione. Mirėpo, paramendoni sikur ju tė mund ta kontrollonit atė film dhe tė shėtiteni edhe nėpėr pjesėt tjera tė skenės, qė nė ekran nuk duken!
Nėse mund tė paramendoni kėtė, atėherė do tė keni mė tė kjartė se ē'ka janė ėndrat lucide. Me fjalė tjera ėndėrra lucide ėshtė "ėndėrrimi i vetėdijshėm", dhe pikėrisht ajo mundėsi qė ėndėrra tė kontrollohet nga personi qė e sheh atė.

Gjatė ėndėrrave lucide, ju mund tė merrni pjesė aktivisht nė ngjarjet dhe t'i formėsoni ato apo t'i krijoni nė njėfarė mėnyre. Pėr herė tė parė termin "Ėndėrr lucide" e pėrdori psikologu Holandez - Frederik van Eeden, termin ky me tė cilin e emėrtoi ėndėrrat e tija nė tė cilat kishte njė dozė tė caktar tė kontrollit.

Nė varėsi nga individėt, me anė tė ushtrimeve mund tė arrihet me sukses pėr disa muaj qė tė pėrjetoni ėndėrra lucide. Ndoshta tashmė edhe keni pėrjetuar ndonjė herė ėndėrr lucide spontanisht!? A keni patur ndonjė ėndėrr nė tė cilėn sadopak keni pas njė dozė tė vetėdijes? P.sh., keni ėndėrruar dhe e keni ditur se jeni nė ėndėrr, dhe se pėrveq saj eksiston edhe realiteti jashtė saj.. etj.

Nė pyetjen, pse tė arrihet njė ėndėrr e tillė, ne nuk mund t'ju pėrgjigjemi. Pse-nė duhet vet ju tė dini. Ne kėtu mė tepėr do tė merremi me metodėn si tė arrihet ajo.Natyrisht, ata qė ia kanė aritur tė kenė njė vetėdije tė caktuar nė ėndėrr, pra tė pėrjetojnė ėndėrr lucide, shumė mė letė mund tė arrijnė projeksionin astral apo madje edhe gjendje e quajtur autohipnoza.

Tė gjitha janė kėto pėrjetime pak a shumė tė ngjashme por qė megjithatė dallohen mes vete dhe kanė tė bėjnė me njė pėrvojė tė quajtur "pėrvoja jashtė trupit" dhe tė gjitha shpiejnė drejt komunikimit mė tė mirė tė vetėdijes me ndėrdijen pėr tė arritur njohuri mė tė mėdha mbi shumėēka nė jetė.

Pėr gjitha kėto do tė shkruajmė sė shpejti nė faqet e Mjellmės, ndėrsa tash le t'i kthehemi ėndrave lucide.

Shumė ėndėrra nuk mbahen nė mend. Kėtu ėshtė dhe problemi edhe me ėndėrrat lucide. Ju mund t'i arrini ato spontanisht apo me ushtrime, por si tė mbahen mend?
Shumė mjeshtėr, pėr kėtė dukuri, preferojnė qė sė pari vėmendjen nė ushtrimet tuaja t'i kushtoni ėndėrrave tė zakonshme dhe mėpastaj tė filloni me ėndėrrat lucide. E pėr t'i mbajtur mend ato hapi i parė do tė duhej tė ishte Ditari i ėndėrrave

avatar
Jetmira

659


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi