Endrrat: bekim dhe mallkim

Shko poshtė

Endrrat: bekim dhe mallkim

Mesazh  Jetmira prej 02.10.13 10:08


Endrrat janė zakonisht njė bekim i madh qė i kemi jo vetėm nga fėmijėria e hershme por biles edhe nga barku i nėnės.

Por fatkeqėsisht njeriu i sotėm ėndrrat dhe porosit e saja i lėnė pas dore, dhe kėtė dhuratė aq e ēmueshme nuk di ta shfrytėzojė pėr mirėn dhe harmonin e vetvetes si dhe rrethit ku jeton.

Truri i njeriut ėshtė mjaft i komplikuar edhe gjatė gjumit ai punon pa ndėrpre shpeshherė pa ndonjė logjikė. Por truri na i dėrgon shumė porosi duke na pėrkujtuar se ēfarė po ndodh me neve!

Pavetėdija e jonė ėshtė mjaft kėmbėngulėse posaēėrisht kur vuajmė nga ndonjė problem, konflikt, shqetėsime e mėdha emocionale, brenga dhe tė gjitha ato qė na pengojnė rrugėn tonė tė zhvillimit mendor dhe shpirtėror.

Nė rastet e tilla aktivizohet pavetėdija dhe na i dėrgon sinjalet dhe porosit nėpėrmes ėndrrave tė cilat zakonisht pėrsėriten disa herė gjatė natės apo zgjatė njė jave por pak a shumė me tė njėjtėn pėrmbajte dhe janė tė ngjashme njėra me tjetrėn. Ashtu na ndodh se zgjohemi nga gjumi duke bėrtitur (piskat) nė zė, jemi krejtėsisht tė djersitur, frymėmarrja e pėrshpejtuar, po ashtu rrahurit e zemrės ėshtė i pėrshpejtuar.

Duke e parė situatėn nga njė kėndvėshtrim krejt tjetėr, shumė njerėz i kthejnė problemet e jetės sė pėrditshme nė njė “ferr personal” duke u shqetėsuar, duke u ankuar, duke u bėrė me fiksime dhe duke imagjinuar situata mė tė kėqija deri sa flejė.

Makthet e tyre janė reflektim i problemeve tė egzagjeruara dhe njė jete tė vėshtirė e tė lodhshme. Ne duhet tė kuptojmė se ē’po ndodh nė jetėn tonė tė pėrditshme pėr tė ditur nėse makthet po na japin sinjal mosveprimi apo teprimi.

Por, edhe ėndrra mė e keqe ėshtė shpesh njė ėndėrr e mirė qė na bėn tė kuptojmė mė mirė veten dhe tė nxisim ndryshime pozitive nė mėnyrėn e tė menduarit dhe vepruarit.

Kjo vjen sepse ėndrrat tona janė personale dhe pavarėsisht nga fakti nėse e duam apo jo ajo vetėm na mėson si tė ndryshojmė. Ne e quajmė njė ėndėrr “tė keqe” pasi nuk na pėlqen ajo qė ndodh nė ėndėrr.

Por, nė vend qė ta bėjmė kėtė duhet ta konsiderojmė atė si njė ėndėrr tė vlefshme.
Nėse mėsojmė prej saj, nėse bėhemi mė tė fortė dhe mė tė zgjuar pėr shkak tė saj, ne duhet tė bindemi se ėndrra e keqe ishte njė ėndėrr e mirė. Nė fakt, ajo ishte ėndrra e duhur dhe perfektė nė atė moment tė veēantė tė jetės sonė.

Ja disa dukuri tė ērregullimit tė gjumit:

Parasomia

Parasomia nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē ērregullimi i fjetjes qė ndėrlidhet me daljen e gjumit gjatė natės herė pas heret.
Kjo dukuri tek fėmija moshės fėmijėrore ėshtė e natyrshme pėrkatėsisht normale, kurse tek mosha e rriturėve ėshtė njė ērregullim ose sėmundje qė e ngarkon njeriun si tė tilė qė ankohet gjatė ditės nė pagjumėsi.

Ecja nė gjumė (somnambulizėm)

Disa njerėz me ērregullimin e somnambulizmit gjatė gjumit ata bėjnė disa lėvizje motorike nė mėnyrė automatik. Disa tė tjerėt e lėshojeė shtratin e tyre dhe ecin nėpėr dhomė.
Disa tė tjerėt e lėshojeė shtėpinė. Kurse komunikimi me tė ėshtė i pamundshėm. Zakonisht nga ky ērregullim vuajnė fėmijėt dhe adoleshentėt. Shkaku i kėtij ērregullimit ende nuk dihet mirė.

Endrrimet gjatė gjumit (pavor nocturnus)

Ky lloj ērregullimit zakonisht lajėmrohet te fėmija e vegjėl – pas disa orė fjetjes fėmija papritur fillon tė bėrtasė, djerėsitet, frymarrja ėshtė e pėrshpejtuar po ashtu edhe rrahja e zemėrs.
Shumė vėshtirė zgjohet fėmija, por nė mėngjes fare nuk di se ēfarė ka ndodhur me tė, ēfarė ėndrrash ka pa, ose ēfarė paraqitjeve ka pėretuar, ashtu nuk I kujtohen asgjė.

Agresiviteti gjatė gjumit

Ky ērregullim zakonisht lajmėrohet tek meshkujt e moshės sė mesme dhe tek pleqėt dhe shumė radhė tek femrat apo grupmoshat e tjera. Zakonisht lajmėrohet tek njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet neurologjike.

Dallimi nė mes ērregullimit ecjes gjatė gjumin dhe agresivetiteti ėshtė se kėta tė fundit kur zgjohen nga gjumi ju kujtohen ngjarjet e natės, zakonisht flasim pėr ėndrrat e tmerrshme, frikshme.
Mendohet shkatari i kėtij ērregullimit ėshtė sėmundja neurologjike qė e ērregullon njė pjesė tė trurit, pikėrisht atė pjesė nuk pengon pėr ta ēliruar muskujt e trupit gjatė gjumit.
Ky lloj ērregullimit zakonisht shėrohet me medikamente ashtu tė quajtura KLONAZEPAM.

Pėrtypja e dhėmbėve gjatė gjumit (Bruksizėm)

Bruksizizmi pėrkatėsisht pėrtypja e dhėmbėve gjatė gjumit ėshtė mjaft i fortė saq qė ndihen fėrkimi i dhėmbėve nė dhomen e fjetjes.
Ky ērregullim ėshtė i pavetėdijshėm qė lajmėrohet nga mosha 17 ose 20 vjeēare dhe zgjatė deri pas moshės 40 vjeēare qė zhduket nė mėnyrė spontane.gazetarepublika.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi