Tipet psikologjike

Shko poshtė

Tipet psikologjike

Mesazh  lleila prej 26.09.08 23:20

Tipet Psikologjike

Veprat e vjetra pėrmbajnė plot psikologji subjektive, kurse ajo objektive mungonte.

Dallimi i katėr temperamenteve qė datojnė nga shekulli antik, gati nuk ėshtė tipizim psikologjik, por vetėm komplekse psikofiziologjike.

Psikologjia gnostike shtroi tri tipa qė mund t’i pėrgjigjen funksioneve bazė psikologjike: mendimit, ndjenjės dhe ndijimit (doketizmi - thekson se Krishti kishte vetėm trup imagjinar dhe se i tėrė ekzistimi i tij tokėsor dhe vuajtjet ishin iluzion ).

Tertuliani (i lindur rreth vitit 160 nė Kartagjen ), angazhohej qė femrave t’u mbulohej fytyra. Ai thoshte: “Credo quia absurdum est - besoj sepse ėshtė absurde”.

Duke e pranuar fuqinė iracionale tė bazės sė tij psikike si fundament tė qenies vetjake, Tertuliani u bė pėrfaqėsues klasik i mendimit introvert. Nga ana tjetėr Origjeni ėshtė pėrfaqėsues klasik i tipit ekstravert.

Tek ai gėrshetohen sferat e filozofisė greke dhe gnosės nga njėra anė dhe botės ideale krishtere nga ana tjetėr nė mėnyrė tė qetė dhe harmonike. Qė kėtej edhe vetė kastrimi ėshtė shprehje adekuate e sakrifikimit nė funksion tė idealit tė lartė.

Krishtėrimi kėrkon shkatėrrimin e plotė tė lidhshmėrisė ndijore, viktimizimin e funksionit qė ka vlerė mė tė madhe, tė sė mirės dhe motivit mė tė ēmueshėm dhe mė tė fortė.

Kėshtu Tertuliani bėn “sacrificium intellectus”, kurse Origeni “sacrificium phalli”.

Sakrifica qė bėn Tertuliani dhe Eurigeni ėshtė drastike, pra tėpėr e papėlqyshme pėr shijen tonė, por se kjo i ėshtė pėrgjigjur frymės sė asaj kohe qė ishte tejet e konkretizuar.
avatar
lleila

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi