Shqisa e 6-tė

Shko poshtė

Shqisa e 6-tė

Mesazh  Crash prej 25.09.13 22:39

Shqisa e 6-tė

Filozofia Lindore na mėson se kur njeriu vdes shkon nė njė vėnd i cili quhet Kama Loka. Ėshtė njė vėnd i cili i jep mundėsi mbartėsit tonė emocional (Astral) qė tė pėrjetojė tė gjitha ato qė dėshiron ose dėshironte gjatė kohės qė ishtė gjallė nė tokė, me qėllim qė, ose tė ēlirohet nga dėshira ose pėr tė kuptuar se sa e padobishme ishte ajo qė e shqetėsonte. Prandaj dhe quhet kėshtu Kama Loka qė pėrkthehet “Vėndi i Dėshirave”.

Ky ėshtė njė filmi i cili ka shumė kėrkime pėr sa i pėrket lidhjes midis jetės dhe vdekjes. Na paraqet se sa tė padallueshėm janė shpesh herė kufinjtė midis kėtyre dyve gjėndjeve, pavarėsisht se njerėzit kanė tjetėr opinion mbi kėtė temė. Sidoqoftė kemi tė bėjmė mė njė skenarė shumė tė zgjuar, me huazime tė shumta nga tradita esoterike lindore mbi temėn e vdekjes.

Le ti shohim nga afėr

Ėshtė njė djal i vogėl i cili ka ankthe dhe frika tė forta, qė sheh pėrreth tij fantazma, , shpirtra tė vdekur qė pėrpiqen qė tė thonė diēka por si pėrfundim ai plagoset vazhdimisht psikologjikisht dhe fizikisht nga ato. Si pėrfundim do ta ndihmojė njė doktorė psikolog i cili shohim nė fund tė filmit se ėshtė i vdekur.

Interesantja ėshtė se protagonisti- psikolog nė fillim tė filmit, goditet me armė nga njė ish pacient i tij nė momentin qė po gėzohej nga njė ēmim qė i kishin dhėnė. Dhe pas sulmit, ndėrsa ne mendojmė se ai duhet te ketė vdekur, shohim se ai vazhdonė tė jetojė nė shtėpinė e tij, vazhdon tė punojė, tė jetojė normalisht.

Vetėm nė fund tė filmit do tė vetdijisohem bashk me protagonistin, se ai nė tė vėrtet ka vdekur. Dhe athere shpjegohen mjeshtėrisht tė gjitha ato detaje qė duhet tė na kishin bėrė tė kuptonim  se diēka nuk shkonte(p.sh. doreza e njė dere tė cilėn nuk e hapte dot, fakti qė asnjėherė nuk bashkbisedonte me gruan e tij etj.) por tė cilat nuk i vumė re.

Pikėrisht tė njėjtėn gjė bėn edhe Shpirti. Shikon gjėra dhe ngjarje tė veēanta nga ato qė do tė shohė, nga ato tė cilat ka nevojė tė shohė. I lidh mė njėra tjetrėn, skarcon ato gjėra tė cilat do ta bėnin qė tė shohė tė vėrtetėn. Nė kėtė mėnyrė fiton kohė gradualisht, qė tė kalojė dalė ngadalė nga padija tek dija e vdekjes kur ai tė jet gati, nė mėnyrė qė tė mos pėsojė njė shok tė menjėhershėm.

Por Kama Loka traditat na thonė se nuk ėshtė destinacioni pėrfundimtarė. Pasi tė kalojė nga kjo fazė dhe tė ēlirohet nga gjėrat qė e lidhnin me tokėn, ngjitet nė njė nivel mė tė lartė i cili quhet “Devakan”. Gjatė filmit dėgjojmė pėr gjyshen e djaloshit e cila gjithashtu ka vdekur por nuk e shohim pasi ajo ndodhet nė njė vėnd nė tė cilin ėshtė e lumtur dhe komunikon prej ati vėndi, sipas thėnieve tė djaloshit – medium.

Ky rast i fėmijės – medium ėshtė njė tjetėr pikė interesante e filmit. Shohim se ajo qė tė tjerėt quajnė “dhunti”, aftėsia pėr tė parė pėrtej fenomeneve, pėr tė parė pėrtej botės material, ka shumė pasoja sidomos kur shfaqet nė njė botė tė tillė si e jona. Pra nė njė botė qė ėshtė totalish materialiste dhe qė s’ka as idenė mė tė vogėl tė botės Astrale.

Shokėt e tij e ngacmojnė dhe arrin nė pikėn qė e torturojnė, meqėnėse zakonisht njerzit bėhen agresivė ndaj gjėrave tė cilat nuk i kuptojnė. Kjo gjė sjell pasoja tė tėmerrshme tek familja e djaloshit, qė e ka tė pamundur qė ta kuptojnė gjėndjen e tij, kanė frikė dhe shqetėsohen pėr kėtė “ndryshueshmėri”, dhe mė e keqja ėshtė se nuk ekziston asnjėri qė tė mund tė ndihmojė.

Sektorin real tė njė qytetėrimi i cili nuk pranon se nuk mund ta shpjegojė kėtė fenomen, e paguan vogėlushi qė ka turp, ka frikė dhe qė as ai vet nuk mund ta shpjegojė atė qė poi  ndodh.

Pėrfundimish i vetėm dhe me ndihmėn e fantazmės – psikiatėr (ka mė tė vėrtet njė humor tė ēuditshėm skenaristi) do tė arrijė tė gjej vetveten, tė pranojė dhe tė kuptojė shkakun e tė gjitha atyre gjėrave tė cilat i ndodhin, me rezultatin qė nė fund tė pėrdorė aftėsinė e tij pėr tė bėrė mirė. Kaq shuma do ta ndihmojė psikiatri, aq sa gjatė jetės sė tij pavarėsisht pėrpjekjeve dhe dėshirės sė mirė, nuk kishte arritu qė tė ndihmonte asnjė thellėsisht.

Ndoshta nuk ishte faji i tij qė ndėrkohė qė gjatė jetės sė tij merrte ēmime tė mėdha devijonte nga tema mė e fuqishme qė ishte lidhja e njeriut me vdekjen. Sepse nėqoftėse mendojmė se Shpirti ėshtė me tė vėrtet i pavdekshėm, si mund qė dikush tė kuptojė dhe tė njohė misteret e tij nėse nė rradhė tė parė nuk e kuptonė kėtė pavdeksi? Ose nė rastet mė tė shumta as qė i intereson kjo temė?

Por nė fund vjen Ēlirimi. Dy shpirtra tė pėrvuajtur – njė i gjallė dhe tjetri i vdekur – dalin sit ė thuash dor prej dore fitimtarė kundrejt luftės tė mosdijes dhe frikės. Dhe megjithėse filmi prek makthet tona mė tė frikshėm, dalim nga salla e kinemasė te kėnaqur dhe me ndjenjėn se ato qė na prekėn do tė sorrollaten nė mėndjen tonė pėr disa ditė, dhe ndoshta kush e di… edhe nė shpirtin tonė.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit52


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi