Zbulohet njė piramidė gjigante nė afėrsi tė ishujve Azore

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Zbulohet njė piramidė gjigante nė afėrsi tė ishujve Azore

Mesazh  Ruhan prej 25.09.13 18:07

Kėrkuesit kanė gjetur njė piramidė nėnujore tė lartė 60 metra dhe me bazė prej 8 mijė metra katrorė, nė afėrsi tė Bank De Joao de Castro, ndėrmjet ishujve Terceira dhe Sao Miguel.

Struktura ishte identifikuar nga detari Diocleciano Smith, bazuar nė leximet bathymetry. Autori nuk beson se piramida ėshtė natyrale.

Qeveria portugeze ka bere te ditur se ēėshtja ėshtė duke u hetuar tashme me mbėshtetjen e Marinės Portugeze.

Sekretari Rajonal i Edukimit, Luiz Fagundes Duarte beson se duke pasur parasysh lokacionin, ajo nuk duhet trajtuar si njė vepėr e njeriut.

Terceira, po ashtu, i referohet vendit si “Ilha Lilįs” (ishulli “lilac” ose “vjollcė”), i cili ėshtė njė ishull nė arkipelagun e Azoreve, nė mesin e Oqeanit Atlantik. Ai ėshtė njėri nga ishujt mė tė mėdhenj tė arkipelagut, me njė popullsi prej 56,000 banoreve nė njė sipėrfaqe prej rreth 396.75 km². Ai ėshtė lokacioni i kryeqytetit historik tė arkipelagut- qytetit mė tė vjetėr tė Azoreve, i cili ėshtė nėn mbrojtjen e trashėgimisė sė UNESCO-s- Angra do Heroķsmo, selia e sistemit gjyqėsor, baza kryesore e Komandės sė Zonės Ajrore tė Azoreve- Base Aerea numėr 4 dhe divizionit tė Forcave Ajrore tė SHBA-ve.

Historikisht, nuk ka njė datė tė sigurt tė ndėrlidhur me zbulimin e ishujve tė Azoreve. Tė dhėnat nautike para zbulimit “zyrtar” identifikuan ishujt nė Oqeanin Atlantik nė vitin 1325, kur harta e bėrė nga Angelino Dalorto identifikoi “Bracile”-n nė perėndim tė Irlandės dhe mė vonė nga Angelino Dulcert, i cili identifikon ishujt Kanare dhe Madeira, paralelisht me ishujt misteriozė tė emėrtuar si “Capraria” (tė cilat sipas disa historianėve ishin Sao Miguel dhe Santa Maria).

Sipas legjendave, Atlantis, Sete Cidades (Mbretėritė e Shtatė Qyteteve), Terras of Sao Brandao, Ilhas Aofortunadas (Ishujt e Fatit), Ilha da Brasil (Ishulli i Brazilit), Antilia, Ilhas Azuis (Ishujt e Kaltėr), Terra dos Bacalhaus (Toka e Codfish), dhe hartave tė bėra ndėrmjet viteve 1351 dhe 1439, paraqiten si grupe tė shumta tė ishujve me emra tė ndryshėm. Asociacioni i parė ndėrmjet ishullit modern Terceira dhe kėtyre storieve, ishte se ishulli i Brazilit sė pari paraqitet me emėrtimin Insula de Brasil nė hartėn veneciane tė Andrea Bianco (1436), sė bashku me njė grup mė tė mėdhenj tė ishujve nė Atlantik.avatar
Ruhan

45


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi