Ē'eshte psikologjia?

Shko poshtė

Ē'eshte psikologjia?

Mesazh  lleila prej 25.09.08 23:27

Ē'eshte psikologjia?

*Psikologjia analiozon sjelljen e njerzeve.
*Na mundeson ti kuptojme me mire te tjeret.
*Na ndihmon te marrim vendime te prera.
*T'u perashtatemi me me sukses situatave te ndryshme etj.

Ē'kuptojme me jeten psikike?

*Proceset psikike:njohese, emocionale dhe motivuese.
*gjendjet psikike psh kur njeri eshte i lodhur, i pushuar ,i ngarkuar etj.
*Cilesite psikike:temperamenti karakteri ,aftesite etj.

Ē'eshte psikika?
IDEALISTET:
Shpirti jo materia,eshte fuqi e mbinatyrshme, i jep njeriut jete dhe e drejton deri ne vdekje.

*aftesia,talenti,morali,karakteri-trashegohet.
*psikika sipas idealisteve ka karakter hynor.
*shpirti eshte krijues i ē'do gjeje.

Pikpamja fetare: mbron idene se krijues eshte zoti dhe se ekziston jeta pertej varrit,parajsa dhe ferri.

Materialistet: eshte ne kundershtim te plote me idealizmin dhe fene.
Mateerialistet pohojne se psikika eshte produkt i zhvillimit te gjate te meatries.
avatar
lleila

18


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi