Cdo te thote Ezoterik?

Shko poshtė

Cdo te thote Ezoterik?

Mesazh  Muneer prej 22.09.13 17:46

E kam degjuar shpesh ne internet kete fjale, por nuk po e kuptoj saktesisht cfare fushash permblesh kjo. E ka njeri idene perkufizimin e kesaj fjales?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cdo te thote Ezoterik?

Mesazh  Flavius prej 22.09.13 18:10

Eksoterike jane dijet e hapura per masat e gjera, ndersa ezoterike jane dijet e fshehta dhe sekrete te panjohura nga masat e gjera.
avatar
Flavius

92


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

.....

Mesazh  Devi prej 22.09.13 18:53

exoteriko edhe esoteriko ne greqisht do te thote e jashtme edhe e brendeshme, exoteriko eshte e jashtme edhe esoteriko esshte e brendshme.. ne i kemi shume bukur termat ne shqip por ca trapa politikane apo gazetare leshi qe duan te duken sikur kushedi cpo thone perdorin terma te huaja italiane greke edhe ku e di une qe te ngaterojne popullin e thjeshte.. te shkretet ne . une i zoteroj per fat te mire greqishten italishten anglishten edhe tani po merem me gjertmanishten sepse ketu po jetoj edhe keshtu qe i kuptoj lakrat qe kepusin filozofet e leshit moderne me demek.
avatar
Devi

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cdo te thote Ezoterik?

Mesazh  Hagel prej 16.07.14 23:49

Ekzoterike eshte per njerezit ordinere dhe te rendomte qe nuk kane njohuri te thella por qe e gjejne veten ne ndonje religjion apo sekt.

Kurse ezoterizmi eshte per te inicuar, per ata qe e din se si funksionojne ligjet e Universit,
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cdo te thote Ezoterik?

Mesazh  Berti69 prej 17.07.14 16:27

Bibla (Ungjilli) sipas Gjonit eshte veper ezoterike, qe njerezit e zakonshem e lexojne ashtu sic eshte shkruar, por ka nje gjuhe dhe simbole te kriptuar qe vetem ezoteristet i kuptojne.
Gjithashtu shpesh here perrallat jane te koduara,  per shumicen keto jane gjera qesharake por ato e kane nje gjuhe te fshehte, psh Borebardha dhe 7 xhuxhet.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cdo te thote Ezoterik?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi