Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Shko poshtė

Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Mesazh  Anon prej 21.09.13 4:38

Te nderuar miq,dua qe me ju te ndaj nje pjese te librit te botuar ne vitin 1974 nga Aleksandėr stipēeviq ( Kroat ). Libri eshte legjitim dhe eshte botuar ne itali "IL Saggiatore" Amondadori " Gli ILLIRI "

Do mundohem te ndaj pjesen mitologjike ne pika te shkurtera.

Dhe dicka " Duhet te krenohemi qe ne jemi pas ardhesit e tyre "

ILIRET NE HISTORI ( EMRI ILIR )
Simbas nje legjende te lashte greke te cilen e shenoj apolodori (ILLYRIOS),kryefisi i fisit ilir,eshte i biri i fenikasit (KADMI) dhe i se shoqes se tij (HARMONISE).
Me urdherin e babait te tij,agenorit,mbretit te fenikasve,(KADMI) u detyrua te niset per te gjetur morten e vet (EVROPEN) te cilen e kishin rrembyer (supozohet te jete ZEUSI rrembyesi).
Mbas shume bredhjeve,duke mos mundur te vendoste qe te kthehej pa kryer punen ne atdhe se bashku me shoket eshte ndalur ne beoti te "greqisė" dhe aty themeloi qytetin TEBA. Duke u martuar me harmoninė,me te bijen e perendise se luftes ( ARESIT ) dhe perendeshes (AFERDITA),Kadmi shkoi me urdherin e profetit ne mesin e enhelejve "ilirė" dhe u be mbret i tyre.
Aty,ne token e "ilireve",i lind biri ILLYRIOS,simbas te cilit iliret moren emrin.
Ne pleqeri KADMI dhe HARMONIA u shnderruan ne gjarperinj dhe ne ate forme vazhduan te jetojne ne fushat e elizesė.
Kjo eshte permbajtja e shkurter e legjendes e cila iliret i ka vene ne mitologjinė greke TE LASHTE.

-Ne legjenden per Kadmin , ILLYRIOSI eshte i lidhur ngusht me gjarperin; ai e kishte mbeshtjelle menjehere mbas lindjes,duke percjellė keshtu ne te aftesine e vet magjike.
Filologjia bashkekohore " BOTERORE " deshmon se emri ilir ne pikepamje etimologjike eshte i lidhur me kete gjallesė!
Gjithashtu arkeologu (Ciro Truhelka),sipas te cilit emri ilir mund te spjegohet me fjalen shqipe " I LIRE ".
Pervec kesaj ekziston dhe mendimi se emri ilir nuk ka origjinė indoevropiane por paraindoevropiane ( PELAZGJIKE )
Etimologjia e emrit ilir-ketu po e perfshijme dhe shpjegimin qe e dha C.Truhelka - pervec dhomethenies filologjike ka domethenie shume me te gjere,sepse kjo ceshtje eshte e lidhur me teorite mbi origjinen e ilireve,gjegjesisht me etnogjenezen e tyre qe deshmon se Shqipetaret jane trasheguesit e vetem te tyre.

(FUND)
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Mesazh  aqua prej 21.09.13 10:57

kur behet fjal per ILIRET kam nje pytje pse nuk kan shkruar gjuhen e tyre qe ne at koh.?
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Mesazh  Muneer prej 21.09.13 11:10

Dedolo shkruajti:kur behet fjal per ILIRET kam nje pytje pse nuk kan shkruar gjuhen e tyre qe ne at koh.?
Shkruanin me shkronje greke.. Skishin shkrim te tyrin.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Mesazh  aqua prej 21.09.13 11:18

PsikologjiaParapsikologja shkruajti:
Shkruanin me shkronje greke.. Skishin shkrim te tyrin.
keq te degjohet kjo.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Mesazh  Anon prej 21.09.13 20:43

Sipas nje filozofi grek qe vazhdon ne kapiujt ne vazhdim shprehet keshtu ; Iliret kishin force te jashtezakonshme ,ishte nje popull me trimeri dhe kryenecesi kur behej fjale per truallin e tokave te tyre. Me patjeter duhet cekur fisi ( Dalmat dhe ai Dardan ) qe nuk u dorezuan aq lehte kundrejt perandoris supreme, ate te (ROMES),por pjesa shpirterore ishte teper e ligė ( qe nenkupton se ne viset malesore ka ekzistuar nje analfabetizem ) dhe kshu jane detyruar qe gjuhen e tyre ta shkruajn ne greqisht respektivisht ne gjuhen romake pas pushtimit.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ilirėt ( Mitologjia e emrit )

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi