Njerėzit qė nuk besojnė nė Holokaust dhe evolucion - janė tė rrezikshėm!

Shko poshtė

Njerėzit qė nuk besojnė nė Holokaust dhe evolucion - janė tė rrezikshėm!

Mesazh  Odin prej 17.09.13 22:45

Njerėzit qė nuk besojnė nė Holokaust dhe evolucion - janė tė rrezikshėm!Gjeologu dhe paleontologu i famshėm, Donald Prothero, nė librin e tij tė ri “zbulon” tė vėrtetėn pėr njerėzit qė nuk besojnė tek “e vėrteta”, pra te versioni i pranueshėm nė shkencė dhe pjesa mė e madhe e shoqėrisė. Njerėzit e tillė ai i cilėson si tė rrezikshėm.

Vaksinat dėmtojnė shėndetin dhe shėrbejnė vetėm pėr kompanitė farmaceutike tė cilat fitojnė tė holla. Ngrohja globale ėshtė trillim, ndėrsa teoria e evolucionit ėshtė konspiracion ateist pėr tė minuar fenė. HIV-i nuk shkakton AIDS-in, ndėrsa njerėzit kurrė nuk kanė zbarkuar nė hėnė... Kėto janė vetėm disa nga teoritė mė tė njohura konspirative, qė mohojnė ngjarjet dhe faktet e shkencės moderne.

Libri "Reality Check: How Science Deniers Threaten Our Future" (Shqyrtimi i sė vėrtetės: Si e rrezikojnė tė ardhmen tonė mohuesit e shkencės) i Donald Protheros, ish-profesorit tė Institutit Teknologjik tė Kalifornisė, merret me kėto teori dhe njerėzit tė cilėt kanė tė tilla dyshime.

Ėshtė interesante se Protero ėshtė njė nga skeptikėt mė tė famshėm amerikan, qė vitet e fundit ia ka kushtuar luftės kundėr teorive pseudoshkencore tė cilat, siē thotė nė libėr, mund tė rrezikojnė tė ardhmen tonė.

"Nė vitin 2008, i kam ndjekur nga afėr zgjedhjet amerikane dhe kam parė njė rritje eksplozive tė mohimit tė shkencės nga pozicionet e djathtiste, tė tilla si pėrhapja e kreacionizmit (qė kundėrhston evolucionin) dhe mohimi i ndryshimeve klimatike, si reagim ndaj fitores sė Obamas. Atėherė ndjeva se ishte e rėndėsishme pėr tė shkruar se si njė pjesė e madhe e popullsisė, e cila e mohon njohuritė shkencore, kėrcėnon tė gjithė ne”, thotė profesori i njohur amerikan, transmeton Telegrafi.

Insistimin e disa njerėzve pėr tė refuzuar fakteve dhe ngjarjet e pranuara, Prothero kėshtu e shpjegon: "Disa njerėz janė rivalė natyrorė qė duan tė perceptohen si persona tė ndryshėm nga pjesa tjetėr e popullsisė. Po ashtu, disa njerėz kanė njė mendim tė lindur konspirativ dhe gjithmonė duan tė besojnė se ka diēka nė prapavijė, siē ishte rasti i sulmit terrorist tė 11 Shtatorit 2001, prapa sė cilės thonė se qėndron njė forcė tjetėr.

Megjithatė, nė sfondin e mohimit tė shumicės ėshtė njė lloj ideologjie apo sistem fetar qė pengon njė person tė pranojė realitetin shkencor apo faktik. Pėr shembull, tė gjithė ata qė mohojnė Holokaustin janė anti-semitė dhe neo-nazistė, kreacionistė ose fundamentalistė tė tė gjitha feve, ndėrsa mohues tė ndryshimeve klimatike janė libertarianėt ose kapitalistėt laissez faire”.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerėzit qė nuk besojnė nė Holokaust dhe evolucion - janė tė rrezikshėm!

Mesazh  besnikpertan prej 19.09.13 14:27

TUNG,Po me vjen keq per temen shume palidhje,ti qe e ke shkruar ket separi duhet te mesosh dhe ti gjesh perfundimet e tua e jo qka ndogjen e qka sheh.
Un si besimtar nuk e mohoj shkencen,shkenca dhe dija jane te parat per njeriun,kush ka dije dhe merret me shkence eshte ne rruge te zotit sepse ata dijetaret e njohin me se miri zotin dhe se urdhri i pare per njeriun eshte meso dhe studio.
Me ni logjike te thjeshte ta shpjegoj qe evolucioni eshte i pamundur,qe prej fotos tende qe e ke postuar athere thom se qysh munet me dale ato vija pa veprimin e njeriut.
Dmth qdo gje eshte e krijuar nga dikush,edhe shembelli i evolucionit qe e ke dhene eshte i krijuar nga njeriu.njeriu eshte krijuar nga zoti,truri i tij qe mendon eshte i krijuar nga zoti.edhe pse njeriu mendon gabim eshte sepse zoti e ka krijuar qe te zgjedh te miren apo t'keqen.vetem ai nuk eshte i krijuar,zoti ka thene une isha nje thesar i fshehur prandaj krijova njerzimit qe te me njohin.
avatar
besnikpertan

Te gjithe kuptojn por nuk e kuptojn si e kuptojn.

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi