Enderrat Lucide

Shko poshtė

Enderrat Lucide

Mesazh  Jetmira prej 17.09.13 10:19

ĖNDĖRRAT LUCIDE

Gjatė ėndėrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihet kur thellėsishtė relaksohet trupi.

Pėr tė ėndėrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtėi vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.I vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndėrra.

Pėr dallim ngakjo, te ėndėrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveq realitetit ėndėrr, eksiston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė e njeriut, eqė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhepse ndodhet nė gjumė.

Gjatė ėndėrrės sė zakonshme njeriu nuk ėshtė i vetėdijshėm se ndodhet nė ėndėrr, nė njė realitet imagjinar qė arrihetkur thellėsishtė relaksohet trupi. Pėr tė ėndėrra ėshtė i vetmi realitet, qė do tė thotė se nė atė gjendje njeriu nuk ėshtėi vetėdijshėm pėr jetėn e vetė nė kėtė realitet.

Pra i vetmi realitet qė ekziston pėr njeriun nė ėndėrrat e zakonshme ėshtė ajo botė imagjinare - ėndėrra. Pėr dallimnga kjo, te ėndėrrat e quajtura "LUCIDE" pėrveq realitetit ėndėr eksiston edhe realiteti tjetėr - bota e vėrtetė enjeriut, e qė kjo bėhet e mundshme kur njeriu ėshtė i vetėdijshėm edhepse ndodhet nė gjumė.

Pra ai e dinė sendodhet nė gjumė - ėndėrr.Te ėndėrrat e zakonshme njeriu nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė asgjė pėrveq qė nė mėnyrė pasive ta pėrjetoj ngjarjen"sikurse nė ndonjė film" qė e pėrjeton ngjarjen me emocione. Mirėpo, paramendoni sikur ju tė mund ta kontrollonitatė film dhe tė shėtiteni edhe nėpėr pjesėt tjera tė skenės, qė nė ekran nuk duken!Nėse mund tė paramendoni kėtė, atėherė do tė keni mė tė kjartė se ē'ka janė ėndrat lucide.

Me fjalė tjera ėndėrralucide ėshtė "ėndėrrimi i vetėdijshėm", dhe pikėrisht ajo mundėsi qė ėndėrra tė kontrollohet nga personi qė e shehatė. Gjatė ėndėrrave lucide, ju mund tė merrni pjesė aktivisht nė ngjarjet dhe t'i formėsoni ato apo t'i krijoni nė njėfarėmėnyre.

Pėr herė tė parė termin "Ėndėrr lucide" e pėrdori psikologu Holandez - Frederik van Eeden, termin ky me tėcilin e emėrtoi ėndėrrat e tija nė tė cilat kishte njė dozė tė caktar tė kontrollit.

Nė varėsi nga individėt, me anė tė ushtrimeve mund tė arrihet me sukses pėr disa muaj qė tė pėrjetoni ėndėrralucide. Ndoshta tashmė edhe keni pėrjetuar ndonjė herė ėndėrr lucide spontanisht!? A keni patur ndonjė ėndėrr nė tėcilėn sadopak keni pas njė dozė tė vetėdijes?

P.sh., keni ėndėrruar dhe e keni ditur se jeni nė ėndėrr, dhe se pėrveqsaj eksiston edhe realiteti jashtė saj.. etj.Nė pyetjen, pse tė arrihet njė ėndėrr e tillė, ne nuk mund t'ju pėrgjigjemi. Pse-nė duhet vet ju tė dini. Ne kėtu mėtepėr do tė merremi me metodėn si tė arrihet ajo.

Natyrisht, ata qė ia kanė aritur tė kenė njė vetėdije tė caktuar nė ėndėrr, pra tė pėrjetojnė ėndėrr lucide, shumė mėletė mund tė arrijnė projeksionin astral apo madje edhe gjendje e quajtur autohipnoza.

Tė gjitha janė kėto pėrjetime pak a shumė tė ngjashme por qė megjithatė dallohen mes vete dhe kanė tė bėjnė me njėpėrvojė tė quajtur "pėrvoja jashtė trupit" dhe tė gjitha shpiejnė drejt komunikimit mė tė mirė tė vetėdijes mendėrdijen pėr tė arritur njohuri mė tė mėdha mbi shumėēka nė jetė.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Enderrat Lucide

Mesazh  55 prej 23.09.13 11:08

JU ADRESOJ KETO PER LUCID DREAMING :KJO VIDEO NE YOUTUBE ESHTE E LIDHUR ME ATE TE LUCIDOLOGY ;II.MARC VANDEKEERE -MANUAL OF LUCID DREAMING JO SE ESHTE LIBRI ME I MIRE POR ESHTE ME I LEHTI PER TU KUPTUAR.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi