Rods - shufrat fluturuese

Shko poshtė

Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  Neo prej 24.09.08 16:39

Rods - shufrat fluturueseShufrat fluturuese ose Shufrat e Roswell-it jane nje forme e re jetesore qe i ka dhene nje vrull te ri "luftes" midis kriptozoologjisteve dhe skeptikeve. Po cfare jane keto shufra ose Rods?

Rods jane forma organike jete te holla qe fluturojne ose "kalerojne" neper shtjellat e ajrit ne qiell. Gjatesia e tyre varion nga 10 cm deri ne 33 metra. Ato fluturojne shume shpejt dhe eshte pothuajse e pamundur qe ti dallosh me nje sy te pastervitur.

Ka tre llojete ndryshme rods; rod dyzetkembesh ose shumekembesh, rod te bardhe dhe rods me shtize ose me shigjete.

Keto krijesa jane raportuar ne Shtetet e Bashkuara, Kanada, si dhe pothuajse ne te gjitha vendet e tjera te botes dhe ne te gjitha stinet e vitit. Ato duken se jane qenie te gjalla qe jetojne dhe marrin fryme neper re.Vezhgime te qenieve te tilla jane raportuar dhe ne faza te hershme te historise njerezore.

Qenie ne forme gjarperi shume te medhaja dhe fluturese jane raportuar ne Kine ne vitin 747 te E.S., ne Europe gjate Mesjetes se Vone dhe ne Shtetet e Bashkuara ne vitin 1894.

Sidoqofte keto "shufra" nuk i perngjasin qenieve gjarperinj. Ato duken me shume si copa litari qe pluskojne ne qiell.

Shume njerez deklarojne se i kane pare dhe i kane fotografuar. Ata qe i besojne ekzistences se kesaj krijese shprehen se skeptiket skane rruge tjeter pervec asaj qe ti bashkohen grupi te besimtareve dhe te perpiqen ta studiojne kete fenomen.

Mendimet jane te ndryshme; kemi te bejme me nje qenie te re apo eshte thjesht nje qenie prehistorike qe per shkak te shpejtesise se levizjes dhe ambjenteve ku jeton i ka shpetuar vezhgimit te meparshem?

avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  Neo prej 07.02.10 23:03avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

''Litare'' te gjalle fluturues

Mesazh  Estilen prej 19.05.10 8:47

''Litare'' te gjalle fluturues misteriozeEstilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  Odin prej 09.01.11 14:55

Keto me duket qe jane realitete paralele qe ekzistojne shume heret...por qe tani me ane te teknologjise qe posedojme kemi mundesi ti shohim.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  maqomaqo3 prej 10.01.11 4:33

Sivjet ne 2010 ne behar kam pare dicka te ngjashme te tille .Ajo valevitej ne forme te cuditshme afer nje dege molle.Pasi e pashe me vemendje ishte nje gjallese dhe nuk e trazova .Ishte dite me diell dhe dukej shume bukur.
avatar
maqomaqo3

125


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  Luli prej 09.10.11 12:29

Rods ėshtė njė organizėm fluturues, fluturon me shpejtėsi deri nė 1000 mile /orė.
Kjo shpejtėsi e bėn tė pakapshėm pėr sytė e njeriut.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  Odin prej 24.11.12 19:49

Ne minuten 3:10 duket sikur eshte nje gjallese e panjohur:

avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Uoou

Mesazh  Denissa Malaj prej 12.08.13 21:34

Hera e par ne jeten time qe degjoj per nje gjallese te tille qe egziston
avatar
Denissa Malaj

La ilahe il All-llah


7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rods - shufrat fluturuese

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi