E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  assasin_cr3ed prej 03.05.14 14:06

ku jan keto info qe paskan rrjedh gabimisht :/

assasin_cr3ed

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Djep prej 03.05.14 22:53

Ereos shkruajti:
Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Nga e di me siguri ti qe eshte Pėrendia qe te ka kriju ty? Apo kshu thote Kurani?

E di si llogjikon ti?
Sikur macet te kishin mundesi te lexonin dhe njerezit (qenie me te evoluara se macet) tu jepnin nje liber, me siguri ato do mendinin se nje liber kaq te perkryer vetem Zoti mund tua kishte dhene.
Dhe do besonin gjithcka qe shkruhej ne ate liber pa e vene ne dyshim, edhe pse njerezit mund te kishin shkruar nje mal me pallavra aty, thjesh me qellimin per t'i mbajt macet ne kontroll.

Te ka shku ndonjehere ne mendje qe ate Kuranin tend ta kene saju ca qenie me te evoluara se njerezit, thjesht me qellimin per te te mbajt ty nen kontroll? Se, ti vete e pohove qe ka dhe qenie te tjera ne univers.

Djep

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  arusha85 prej 07.05.14 0:42

Na kenaqet me keto debate.

arusha85

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 08.05.14 22:19

Djep shkruajti:
Ereos shkruajti:
Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Nga e di me siguri ti qe eshte Pėrendia qe te ka kriju ty? Apo kshu thote Kurani?

E di si llogjikon ti?
Sikur macet te kishin mundesi te lexonin dhe njerezit (qenie me te evoluara se macet) tu jepnin nje liber, me siguri ato do mendinin se nje liber kaq te perkryer vetem Zoti mund tua kishte dhene.
Dhe do besonin gjithcka qe shkruhej ne ate liber pa e vene ne dyshim, edhe pse njerezit mund te kishin shkruar nje mal me pallavra aty, thjesh me qellimin per t'i mbajt macet ne kontroll.

Te ka shku ndonjehere ne mendje qe ate Kuranin tend ta kene saju ca qenie me te evoluara se njerezit, thjesht me qellimin per te te mbajt ty nen kontroll? Se, ti vete e pohove qe ka dhe qenie te tjera ne univers.

Tė paktėn logjikojė mė shumė se njė person qė akoma beson se ne jemi krijuar nga qenie tė tjera tė krijuara nga njė zotė. Shkencėtarėt kanė bėrė eksperimente nė labrator duke futur animo acide e shumė lėndė tė tjera dhe duke i shtypur me presion shumė tė lartė e pastaj duke i ftohur, etj por gjithmonė i njėjti rezultat duke mos arritur tė krijojnė asnjė qelizė tė vetme jetėsore. Kurani e pranon se egzistojnė qėnije tė tjera jashtė qiellit tė shtatė ( jashtė planetit ) gjithqka nė kėtė libėr ėshtė e persosur nė tė gjitha fushat shkencore e jo me pallavra.

Ereos

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 08.05.14 23:20

Ereos shkruajti:
Djep shkruajti:
Ereos shkruajti:
Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Nga e di me siguri ti qe eshte Pėrendia qe te ka kriju ty? Apo kshu thote Kurani?

E di si llogjikon ti?
Sikur macet te kishin mundesi te lexonin dhe njerezit (qenie me te evoluara se macet) tu jepnin nje liber, me siguri ato do mendinin se nje liber kaq te perkryer vetem Zoti mund tua kishte dhene.
Dhe do besonin gjithcka qe shkruhej ne ate liber pa e vene ne dyshim, edhe pse njerezit mund te kishin shkruar nje mal me pallavra aty, thjesh me qellimin per t'i mbajt macet ne kontroll.

Te ka shku ndonjehere ne mendje qe ate Kuranin tend ta kene saju ca qenie me te evoluara se njerezit, thjesht me qellimin per te te mbajt ty nen kontroll? Se, ti vete e pohove qe ka dhe qenie te tjera ne univers.

Tė paktėn logjikojė mė shumė se njė person qė akoma beson se ne jemi krijuar nga qenie tė tjera tė krijuara nga njė zotė. Shkencėtarėt kanė bėrė eksperimente nė labrator duke futur animo acide e shumė lėndė tė tjera dhe duke i shtypur me presion shumė tė lartė e pastaj duke i ftohur, etj por gjithmonė i njėjti rezultat duke mos arritur tė krijojnė asnjė qelizė tė vetme jetėsore. Kurani e pranon se egzistojnė qėnije tė tjera jashtė qiellit tė shtatė ( jashtė planetit ) gjithqka nė kėtė libėr ėshtė e persosur nė tė gjitha fushat shkencore e jo me pallavra.
Lajm historik! Arrihet per here te pare riprodhimi i jetes se krijuar ne laborator!

Ne laboratoret e "Scripps Research Institute" ne SHBA, nen drejtimin e Prof.Floyd Romesberg, u krijua nje bakter qe ka ADN te formuar me kode origjinale (natyrore) dhe me kode shtese te krijuara aritificialisht (sintetike) nga njerezit. Ky bakter pasi iu ndryshua ADN-ja u riprodhua dhe pasardhesit ruajten strukturen e re te ADN-se. Pra, me kete arritje rrezohet perfundimisht kufiri mes jetes dhe jo-jetes, dhe krijohet jeta ne laborator.

Ky eshte hapi i rradhes qe pason eksperimentin e Stanley Miller ne vitin 1952 dhe ate te Craig Venter ne 2010. Ne te parin u krijuan aminoacide ne laborator. Me te dytin u krijua nje gjallese qe jetoi me ADN artificiale. Ndersa me eksperimentin e fundit te Floyd Romesberg arrihet qe gjallesa me ADN artificiale te riprodhohet duke kaluar tek pasardhesit kete ADN!

Vertete arritje historike! Mendoj qe tanime fese dhe idese se krijimit hyjnor nuk i mbetet me asnje argument!

http://www.corriere.it/salute/14_maggio_07/verso-vita-artificiale-creato-primo-batterio-dna-espanso-1a51e1ae-d5f8-11e3-8f76-ff90528c627d.shtml

https://www.facebook.com/notes/ateizmi/krijimin-e-jetes-ne-laborator-shkaterrimi-i-idese-hyjnore/591547300883072

Marrur nga faqja @Ateizmi

Crash

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 09.05.14 0:54

Suksesė i jashtzakonshėm pėr shkencėn, falė zotit. Por nė rregull krijuan njė qenie tė gjallė milimetrike me anė tė materies inorganime, mirė po njeriu njė krijes kaq e pėrsosur ? ju atesitėt me anė tė njė fakti mundoheni tė e mposhtni fenė tonė islamin por ėshtė e kot. Nė kuran ka argumente qė pėr shkencėn janė thjeshtė vėrtetime tė fjalės sė zotit.

Disa argumente nga kurani qė ateistet nuk do mundė ti shpjegojnė  

1. http://forumi.kurandhesunet.net/lidhje-islame(27)/mrekullit-e-krijimit-te-njeriut(417).html  

2. http://forumi.kurandhesunet.net/kuraan-dhe-tefsir(15)/mrekullit-shkencore-te-kuranit(199).html  

3. http://forumi.kurandhesunet.net/kuraan-dhe-tefsir(15)/fjala-shkencore-ne-kuraan(5215).html  

4. Si dhe : Po, do t'ia tubojmė! Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t'ia rikrijojmė si kanė qenė edhe majat e gishtave tė tij! (Kur'an, 75:4)  

Shpresojė qė kjo pėrgjigje tė mos mė shkoj huqė duke u shlyer si shumė tė tjera.

Ereos

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 09.05.14 1:44

Kurani nuk eshte asgje tjeter perveq teori perderisa ato teori nuk jan vertetuar shkenctarisht nuk mund te quhen fakte, te jap un disa argumente se si eshte ber kurani, shumicen e gjerave i kan manipuluar si dhe e kan shpikur qenien imagjinare "Pėrendi"

1. Myslymanet thone: "Ne fushen e biologjise, Kurani thote ne suren Enbija, sureja 21, ajeti 30 se "Ujin e beme baze te jetes se cdo sendi, a nuk besojne?". Sot shkenca na tregon se cdo qenie e gjalle permban 50 deri 90% uje.".

SQARIM: Fakti qe ne kuran thuhet qe cdo gjallese ka uje nuk eshte asgje e vecante. Shekuj me pare se te sajohej kurani, qe ne shkrimet e Aristotelit ishte thene qe cdo gjallese ka uje dhe perbehet ne shumicen e saj me uje. Qe ne vepren e tij "Per Kirjimin dhe Prishjen" Aristoteli tregonte qartesisht qe uji ishte nje nga elementet baze te jetes dhe gjendej ne cdo qenie te gjalle. Aristoteli ka jetuar ne vitet 388-322 para Eres Sone, pra, plot 1000 vjet para se te shkruhej kurani. Pra, ne kuran Kalifi Othman thjeshte ka futur ato qe gjeti ne Biblioteken e Aleksandrise, pasi Egjipti u pushtua nga myslymanet, perfshire shkrimet e Aristotelit.

2. Myslymanet thone: "Ne fushen e botanikes, me heret nuk e kemi ditur se edhe bimet kane gjini,mashkull dhe femer, Kurani thote ne suren Taha, sureja 20, ajeti 53, se "eshte Ai i cili leshon shiun nga qielli dhe me ane te tij sjell lloje te ndryshme (cifte) te bimeve.".

SQARIM: Se pari, surja 20, ajeti 50 nuk thote qe bimet kane gjini. Nuk thuhet fare. Fjala “cifte” eshte shtuar me vone nga myslymanet ne tentative e tyre mashtruese qe ta paraqesin kuranin si liber me vlera. Ne tekstin arabisht thuhet thjeshte “I cili pėr ju e bėri tokėn djep, pėr tė mirėn tuaj hapi rrugė nėpėr tė, lėshoi shiun prej sė larti, e kjo mundėsoi qė tė mbijnė bimė tė llojeve tė ndryshme.”. Pra, eshte MASHTRIM futja e fjales “cifte” ne kete ajet!

Se dyti, edhe sikur ta pranojme kete mashtrim serish nuk ka asnje vlere sepse puna qe edhe bimet kane gjini dihej te pakten qe ne kohen e Aristotelit i cili ne vepren e tij "Gjeneratat e Kafsheve" pranonte qe te gjitha kafshet dhe te gjitha bimet kane gjini, mashkull dhe femer. Edhe kjo veper gjendej ne Biblioteken e Aleksandrise kur u pushtua Egjipti nga myslymanet dhe me shume mundesi eshte perdorur prej tyre per te sajuar kuranin.

3. Myslymanet thone: "Ne fushen e zoologjise, Kurani thote ne suren Enam, sureja 6, ajeti 38 "Nuk ka asnje gjallese ne toke dhe as shpend qe fluturon me dy krahe e qe nuk jane te ndara ne grupe". Sot shkenca pajtohet qe edhe shpendet edhe shtazet jetojne ne grupe, gje e cila nuk ka qene e njohur me heret.".

SQARIM: Ne kete ajet nuk ka asgje te vecante. Shume kohe perpara kuranit vezhgimet e botes se gjalle kishin vene ne dukje qe gjallesat jetonin ne grupe. Pra, ku eshte vecantia ne kete pike? Askund!

Perkundrazi ka me shumice specie kafshesh qe nuk jetojne ne grupe. Madje as ne famije dhe madje as ne cift. Ka specie kafshesh qe kontaktin e vetem me ekzemplare te species se tyre e kane vetem gjate periudhes se riprodhimit. Pasi ciftezohen dy individet ndahen. Ne shumicen derrmuese te rasteve mashkulli largohet dhe jeton me vehte, ndersa femra pasi pjell jeton me kelyshet. E pra, keto specie si psh arinjte jane prova me e forte qe ky pretendimi i myslymaneve bie dhe kruani ia fut kot!

4. Myslymanet thone: "Ne fushen e mjeksise, Kurani thote ne suren Nahl, sureja 16, ajeti 68-69 "se nga barku i bletes ne u japim nje pije me ngjyra te ndryshme, ne te cilen ka sherim per njerezimin". Se voni kemi mesuar se mjaltin qe e kemi perfitohet nga barku i bletes dhe ka shume veti sheruese.".

SQARIM: Zbutja e bleteve nga njeriu ka ndodhur te pakten 7 mije vjet me pare. Ne Indi ekziston nje liber qe quhet “"Ayur-Veda" ("Libri i Jetes”) i cili trajton me imtesi gjithe funksionet positive dhe mireberese te mjaltit dhe menyren e nxjerrjes dhe perdorimit te tij. Ai liber eshte shkruar qe 7000 vjet me pare, pra, qe te pakten 5400 para kuranit!

Si perfundim:

ESHTE MESE NORMALE QE KETO GJERA NE KURAN T’I KETE THENE NJE NJERI SEPSE MJAFTONTE TE LEXONTE LIBRAT E BIBLIOTEKES SE ALEKSANDRISE DHE I KISHTE TE GJITHE KETO ATY! Dhe ne fakt keshtu ndodhi. Sic kemi sqaruar edhe here te tjera kurani u shkruajt rreth 23 vjet pas vdekjes se Muho Pedofilit me urdher te Kalifit Othman qe ishte Kalifi i Katert. U punua per disa vjet per te shkruajtur kuranin. U ngarkuan shume shkrues dhe studiues per kete pune. U morren librat nga Biblioteka e Aleksandrise perpara se te digjej nga myslymanet pasi ata pushtuan Egjiptin. Aty u gjeten shkrimet e Aristotelit dhe shkrimet e feve te tjera dhe keto u futen ne kuran per te dhene gjoja idene qe kishte gjera te reja. Ne fakt ne kuran nuk ka asgje qe nuk dihej ne kohen kur u shkruajt. Asgje!

Crash

123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 09.05.14 11:33


Nė fakt muhamedi nuk dinte te lexone dhe te shkruante. Pastaj shenja e gishtave qē ėshtė i vetmi mjet identifikues qė nuk mund tė ndryshohet ėshtź ne kuran dhe askund tjetėr para tij. Dhe gjithmone largimi i xhinit me anė tė rukjes funksionon ndėrsa me libra tjerė nuk ka efekt.

Ereos

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  excommunicated prej 09.05.14 15:50

Une kujtoja se mos isha ndonje kavie e bere ne laborator, shyqyr qe e mora veshe me ne fund se kush me krijoi.

excommunicated

512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 10.05.14 16:50

Ereos shkruajti:
Nė fakt muhamedi nuk dinte te lexone dhe te shkruante. Pastaj shenja e gishtave qē ėshtė i vetmi mjet identifikues qė nuk mund tė ndryshohet ėshtź ne kuran dhe askund tjetėr para tij. Dhe gjithmone largimi i xhinit me anė tė rukjes funksionon ndėrsa me libra tjerė nuk ka efekt.
Sajesa sipas teciles ne kuran flitet per gjurmet e gishtave dhe sajesa sipas te ciles kjo gjenuk dihej me pare!

Sa here kemi degjuardhe lexuar te gjithe pretendimin e myslymaneve qe kurani ka fakte shkencore tecilat shkenca vetem se fundmi i ka zbuluar? Shume here. Dhe cili eshte nje ngapretendimet kryesore ne kete linje? Ai sipas te cilit ne kuran flitet pershenjat e gishtave (shenjat daktiloskopike), dhe gjithashtu qe kjo gje nukdihej ne kohen kur u shkruajt kurani!

Te dy keto pretendimejane te pavertete.

Se pari, myslymanet per te mbeshtetur pretendimin e parecitojne suren 75:4: “Po. Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t’ia rikrijojmė si kanėqenė edhe majat e gishtave tė tij!”. Ne kete ajet myslymanet fjalet “majat egishtave te tij” i interpretojne sikur duan te thone “shenjat e gishtave”. Pra,per myslymanet kur thuhet “majat” nenkuptohet “shenjat”, qe do te thote qe neseshkruhet ‘shenjat” do nenkuptohej “majat”! Pra, manipulimi i pare eshte tekndryshimi i fjaleve sipas interesit. Meqe interesi eshte qe fjala ‘majat” tezevendesohet me “shenjat” kjo gje behet.

Manipulimi i dyte eshte fakti qe deri shume vone ky varg ne kuran interpretohejndryshe nga myslymanet. Deri ne shek.20 kur akoma nuk iu kishte shkuar ne mendmyslymaneve qe te sajonin kete mashtrimin e shenjave daktiloskopike, pra, prej1300 vite rresht ky ajet kuptohej ndryshe. Shume ndryshe. Kuptohej sikur do tethoshte qe “zoti” duke qene i plotfuqishem eshte i afte ta krijoje dherikrijoje njeriun sa here te doje dhe si te doje. Prandaj ai e krijon dherikrijon nga koka deri tek kembet. Nga koka deri tek gishtat. Dhe ne fakt po telexohet ajeti 75:3 (qe vjen menjehere para atij 75:4) kemi: “A mendon njeriu senuk do tė mund t’i mbledhim eshtrat e tij?” dhe me pas ajeti 4 “pergjigjet”duke thene: “Po. Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t’ia rikrijojmė si kanė qenėedhe majat e gishtave tė tij!”. Pra, dallohet qarte. Ne ajetin 3 “zoti” i ve neprove per faktin se njerezit dyshojne tek “plotfuqishmeria” e tij. Dhe neajetin 4 i pergjigjet duke thene qe ai mund te krijojne gjithe trupin enjerezve, perfshire kockat dhe deri tek majat e gishtave. Pra, asnje fjale per“shenjat e gishtave”!

Manipulimi i trete eshte tek fakti qe ne kete ajet flitetvertete per maja gishtash, por, nuk thuhet nese behet fjale per gishtat eduarve apo te kembeve! Pra, eshte interesi i myslymaneve qe ta interpretojnesikur behet fjale per gishtat e duarve, pasi nese do e interpretonin sikurbehej fjale per gishtat e kembeve do dilte ne pah deshtimi dhe mashtrimi meshenjat daktiloskopike. Gjithashtu, nese do interpretohej sikur po behet fjaleper gishtat e kembev do konfirmohej ajo qe kemi thene me lart qe ne ketoajeteve tregohet se si “zoti” eshte aq i plotfuqishem sa qe mund ta krijoje dherikrijoje njeriun sic ishte njesoj, nga koka tek KEMBET!

Ne lidhje me pretendimin e dyte, ate sipas te cilitshenjat daktiloskopike nuk njiheshin ne kohen kur u shkruajt kurani! Edhe kypretendim bie poshte me pak njohuri historie.

Edhe sikur te pranojne qe fjala “maja” do te thote “shenja”dhe fjala “shenja”do te thote “maja” (pra, edhe sikur te pranojne qe “zoti”qenka aq i paafte sa qe ngaterron fjalet, por, nga ana tjeter njerezit jane mete afte pasi ia dine kuptimin e vertete fjaleve!) serish myslymanet deshtojne.

Konkretisht, shenjat e gishtave njiheshin dhe dihej faktiqe ishin te ndryshme per cdo njeri qe te pakten 4000 vjet me pare ne Babiloni.Qe ne ate kohe ne Babiloni shenjat e gishtave vendoseshin (duke u lyer ne dyllte ngrohte) ne fund te kontratave si nenshkrim. Pikerisht sepse njiheshin qeekzistonin dhe dihej qe ishin te ndryshme per cdo person dhe kjo gje mund teidentifikonte palne e kontrates.
Mandej, ne Kine shenjat daktiloskopike njiheshin dhedihej qe ishin te ndryshme qe te pakten ne vitin 246 para Eres Sone, pra, rreth2300 vjet me pare, pra, plot 900 vjet para se te shkruhej kurani! Ne ate kohene Kine shenjat daktiloskopike perdoreshin per te vuloshur dokumentat zyrtarete shtetit. Gishti lyhej me boje ose me dyll dhe mandej vendosej ne dokumentose ne zarf (per ta mbyllur).

avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 14.05.14 21:39

Crash shkruajti:
Ereos shkruajti:
Nė fakt muhamedi nuk dinte te lexone dhe te shkruante. Pastaj shenja e gishtave qē ėshtė i vetmi mjet identifikues qė nuk mund tė ndryshohet ėshtź ne kuran dhe askund tjetėr para tij. Dhe gjithmone largimi i xhinit me anė tė rukjes funksionon ndėrsa me libra tjerė nuk ka efekt.
Sajesa sipas teciles ne kuran flitet per gjurmet e gishtave dhe sajesa sipas te ciles kjo gjenuk dihej me pare!

Sa here kemi degjuardhe lexuar te gjithe pretendimin e myslymaneve qe kurani ka fakte shkencore tecilat shkenca vetem se fundmi i ka zbuluar? Shume here. Dhe cili eshte nje ngapretendimet kryesore ne kete linje? Ai sipas te cilit ne kuran flitet pershenjat e gishtave (shenjat daktiloskopike), dhe gjithashtu qe kjo gje nukdihej ne kohen kur u shkruajt kurani!

Te dy keto pretendimejane te pavertete.

Se pari, myslymanet per te mbeshtetur pretendimin e parecitojne suren 75:4: “Po. Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t’ia rikrijojmė si kanėqenė edhe majat e gishtave tė tij!”. Ne kete ajet myslymanet fjalet “majat egishtave te tij” i interpretojne sikur duan te thone “shenjat e gishtave”. Pra,per myslymanet kur thuhet “majat” nenkuptohet “shenjat”, qe do te thote qe neseshkruhet ‘shenjat” do nenkuptohej “majat”! Pra, manipulimi i pare eshte tekndryshimi i fjaleve sipas interesit. Meqe interesi eshte qe fjala ‘majat” tezevendesohet me “shenjat” kjo gje behet.

Manipulimi i dyte eshte fakti qe deri shume vone ky varg ne kuran interpretohejndryshe nga myslymanet. Deri ne shek.20 kur akoma nuk iu kishte shkuar ne mendmyslymaneve qe te sajonin kete mashtrimin e shenjave daktiloskopike, pra, prej1300 vite rresht ky ajet kuptohej ndryshe. Shume ndryshe. Kuptohej sikur do tethoshte qe “zoti” duke qene i plotfuqishem eshte i afte ta krijoje dherikrijoje njeriun sa here te doje dhe si te doje. Prandaj ai e krijon dherikrijon nga koka deri tek kembet. Nga koka deri tek gishtat. Dhe ne fakt po telexohet ajeti 75:3 (qe vjen menjehere para atij 75:4) kemi: “A mendon njeriu senuk do tė mund t’i mbledhim eshtrat e tij?” dhe me pas ajeti 4 “pergjigjet”duke thene: “Po. Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t’ia rikrijojmė si kanė qenėedhe majat e gishtave tė tij!”. Pra, dallohet qarte. Ne ajetin 3 “zoti” i ve neprove per faktin se njerezit dyshojne tek “plotfuqishmeria” e tij. Dhe neajetin 4 i pergjigjet duke thene qe ai mund te krijojne gjithe trupin enjerezve, perfshire kockat dhe deri tek majat e gishtave. Pra, asnje fjale per“shenjat e gishtave”!

Manipulimi i trete eshte tek fakti qe ne kete ajet flitetvertete per maja gishtash, por, nuk thuhet nese behet fjale per gishtat eduarve apo te kembeve! Pra, eshte interesi i myslymaneve qe ta interpretojnesikur behet fjale per gishtat e duarve, pasi nese do e interpretonin sikurbehej fjale per gishtat e kembeve do dilte ne pah deshtimi dhe mashtrimi meshenjat daktiloskopike. Gjithashtu, nese do interpretohej sikur po behet fjaleper gishtat e kembev do konfirmohej ajo qe kemi thene me lart qe ne ketoajeteve tregohet se si “zoti” eshte aq i plotfuqishem sa qe mund ta krijoje dherikrijoje njeriun sic ishte njesoj, nga koka tek KEMBET!

Ne lidhje me pretendimin e dyte, ate sipas te cilitshenjat daktiloskopike nuk njiheshin ne kohen kur u shkruajt kurani! Edhe kypretendim bie poshte me pak njohuri historie.

Edhe sikur te pranojne qe fjala “maja” do te thote “shenja”dhe fjala “shenja”do te thote “maja” (pra, edhe sikur te pranojne qe “zoti”qenka aq i paafte sa qe ngaterron fjalet, por, nga ana tjeter njerezit jane mete afte pasi ia dine kuptimin e vertete fjaleve!) serish myslymanet deshtojne.

Konkretisht, shenjat e gishtave njiheshin dhe dihej faktiqe ishin te ndryshme per cdo njeri qe te pakten 4000 vjet me pare ne Babiloni.Qe ne ate kohe ne Babiloni shenjat e gishtave vendoseshin (duke u lyer ne dyllte ngrohte) ne fund te kontratave si nenshkrim. Pikerisht sepse njiheshin qeekzistonin dhe dihej qe ishin te ndryshme per cdo person dhe kjo gje mund teidentifikonte palne e kontrates.
Mandej, ne Kine shenjat daktiloskopike njiheshin dhedihej qe ishin te ndryshme qe te pakten ne vitin 246 para Eres Sone, pra, rreth2300 vjet me pare, pra, plot 900 vjet para se te shkruhej kurani! Ne ate kohene Kine shenjat daktiloskopike perdoreshin per te vuloshur dokumentat zyrtarete shtetit. Gishti lyhej me boje ose me dyll dhe mandej vendosej ne dokumentose ne zarf (per ta mbyllur).

 

Nė fakt nė Kinė nuk pėrdorej si llojė identifikimi pasi qė ata nuk e kishin kėtė njohuri por nė njė form tjetėr. Ti sapo mė bėre njė sqarim tė plot sikurse muslimanėt kanė shtuar fjali tek Kurani me shumė kuptim. Nga fjalėt tua fyese ndaj zotit mundė tė shohė se ti je njė ateist. Nėse nuk ke besim tek zoti atėherė unė do e kisha dorėzuar kėtė debat me ty duke dalė si humbės(edhe pse ndoshta nuk tė bėhet vonė) nėse ju jeni nė gjendje ti pėrgjigjeni kėtyre pyetjeve tė mija.    

- Si ka mundėsi qė njė person i pashkolluar si Muhamedi ta ketė shkruajtur Kuranin aq bukur kur nė fakt atėherė ishte koha e poezis dhe prozės dhe Muhamedi as qė kishte njohuri pėr kėtė ?    

- Nėse univerzi u formua nga Bing Bang, qka kishte para Bing Bang ?  

- Si lindi jeta nė tokė nė pikėpamjen ateiste me mė kuptim ?  

Dhe pse ju e shumė tė tjerė kundėrshtoni zotin pa bėrė ndonjė kėrkim ndėrsa kur bėhėt fjal pėr gjėra tė tjera mundė tė besoni mė lehtė ?  

Nėse nuk mund tė pėrgjigjesh do ti tregojė unė dhe do bindėsh pas kėsaj tek egzistenca e zotit.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  syri i art prej 14.05.14 21:51

e verteta mbi krijimin e njeriut dhe jetes ne pergjithesi,esht fshehtesi...dhe kete fshehtesi mund ta deshifroj vetem ai apo ajo qe arrin vetenjohjen...nuk ka asnje lloj libri qe ta dhuron kete fshehtesi te gatshme...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash. prej 31.03.15 21:10

Soul Traveler shkruajti:Une kujtoja se mos isha ndonje kavie e bere ne laborator, shyqyr qe e mora veshe me ne fund se kush me krijoi.
domethen pajtohesh me materialin qe e kam postuar
avatar
Crash.

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

........

Mesazh  Activmember prej 01.04.15 10:35

Kur do na mbyllni ndonje takim me zotin per ndonje konference shtypi ju te zyres, se kemi shume pyejtje per ti bere...
avatar
Activmember

...................

37


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shum interesante

Mesazh  dashmir* prej 21.09.15 19:57

sdi sa eshte e vertete mirpo shum interesante
avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi