E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 15.09.13 12:28

E verteta nbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)Kultura e lashte sumeriane, bibla dhe shume fakte te tjera qe mbahen te fshehura thone qe njeriu u krijua nga bashkimi i nje vezoreje gjitari tokesor me spermatozoidin e nje Alieni. Prandaj Neandertali ndryshoi shume gjene pernjeheresh, u be modern.

Njeriu i pare u quajt Adamus (Tokesor-gjuha sumeriane). Dhe u la te jetonte ne nje kopesht i quajtur Edin qe ndodhet midis tigrit dhe eufratit. Brezat e mevonshem i quajten Alien zota sepse ata dukeshin te pavdekshem, meqe jetonin mijra vjet.

Alienet erdhen per te marr ar ne toke sepse vrimat e ozonit ne planetin e tyre Nibirus mund te rikuperohen duke vene atje fije shume te holla ajri.

Nga lodhja e madhe ne miniera ata menduan te krijonin nje specie sterile njerzore si punetore minierash qe do te ngjante me shembelltyren e tyre.

Prej kohes se gjate qe donte krijimi i njerezoreve sterile ata menduan te krijojne njerez qe mund te riprodhoheshin seksualisht, Adamusi u krijua i pari dhe nga gjenet e nje brinje te tij krijuan femren e pare.

Te gjitha keto te dhena jane ruajtur shume mire ne kulturen Sumeriane, dhe me vone ne te gjithe librat e shenjte.

”Njeriu u krijua per te adhuruar” thuhet ne shkrimet sumeriane, por kur u be nje perkthim prej nje perkthyesi shume te zote fjala adhurim dilte qe perkthehej punuar. ”njeriu u krijua per te punuar’’.

Kte perkthyes qe e kuptoi nje gje te tille e burgosen menjehere dhe cdo gje eshte mbajtur e fshehte. Mijra pllaka me shkrime jane gjetur ne Irakun e sotshem ku u krijua qyteterimi i pare njerzor, ato flasin qarte per te gjitha kto me detaje. Gjithashtu edhe deshtimi i teorise se evolucionit ne shpjegimin e krijimit te njeriut e mbeshtesin perseri kte fakt.

Nga te gjitha te dhenat delqe njeriu ka pas kulmin e zhvillimit intelektual dhe teknologjik atehere dhe jo sot.

Njeriu modern qe u gjet ne forme fosili daton te ishte me I hershem se vete specia Homo erectur qe mendojne se eshte paraardhes i njeriut.

Te gjitha kto fakte jane ruajtur te fshehta dhe kushdo qe mundohej ti bente publike denohej me cdo menyre qe mjaftonte per te penguar keta te sinqerte te vazhdonin me tej.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  vagabond_is_return prej 02.12.13 8:54

Prralla me mbret. E vari lesht... Nuk ka fakt me real e me te besueshem se zoti...
avatar
vagabond_is_return

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 02.12.13 17:34

Hajde rren hajde qysh kane vakt mu marrė me trillime
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ciroi82 prej 05.12.13 23:41

keto shkruhem te pllakat 6000 vjecare sumere sipas studiuesit te pllakave.pfff na e bene koken dhadhe se jane si historia e bibles e kuranit ,por 6000 vjecare
avatar
Ciroi82

31


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Agamemndon prej 17.03.14 13:15

Besim do te thote te besosh ate qe e di qe s'eshte ashtu...
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  syri i art prej 17.03.14 14:44

po kur nuk dim atehere na mbetet te besojm,po kjo kur thuhet se nga nje brinje e Adamit u krijua femra,ne rregull po e besojm disi...po si esht kjo e mundur,kur gjithqka ne natyr esht dyshe,femer mashkull...kjo tregon se sa e vertet mund te jet kjo....perralla pa fund,po le ti ha kush te doj...po nje gje te rendesishme qe mund ta bejm esht ta njohim veten,duke e zbuluar se per qfar jemi ne kete bot,sepse nuk jemi ketu nga rasti...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Anon prej 17.03.14 15:55

Ne kete shenim,asgje nuk flitet pa baze! Ju qe thoni se kjo eshte peralla me mbret atehere o nuk e ke lexuar mire tekstin ose nuk di asgje mbi religjionet qe jane MODERNE ne kohen tone.
Ketu shkruan qe ; Njeriu u krijua qe te "Adhuroj" ,"Dhuroj","Jepet","Punoj" ... kete mund te gjeni dhe ne kuran (librin e religjionit islam ) ku shkruan " Une nuk krijova njerezit perpos qe te me adhurojne! Te me jepen,te punojne per mua. "
Ppoashtu dhe bibla thot ; Duhet te Adhurojme ,e keshtu me radhe ...
Sumeret kane qene nje popull me nje civilizim me te zhvilluar dhe me te hershem,shumica e tyre vinin nga Orioni ( nje planet qe para mijera vitesh u bashkua me sistemin tone diellor dhe ato depertuan ne toke ).
Jane nje specie reptiliane qe akoma veprojne dhe kane baza ne nje shtet amerikan ( nuk me kujtoeht emri sakteksisht tani ).
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

472


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 17.03.14 17:40

Vetem shpifje dhe asgje tjeter
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Elsavrana prej 17.03.14 20:52

Mjafton vetem te lexoni"Lufta e Dulces" dhe te merrni vesh se ku ndodhen alienet apo reptilianet...ne malet Apache, ne New Mexiko, ne qytetin e fjetur te Dulces. Ka edhe pika te tjera qe gjenden ne bote.Kerkoni ne google apo ne albasoul tek emri Darius.
avatar
Elsavrana

101


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  elektronika prej 19.03.14 4:51

Pikerisht kjo eshte e verteta per krijimin e njeriut. Pavaresisht se "ELSAVRANA" i ka rene pak shkurt dhe nuk ka sjelle argumenta te plota per te vertetuar shkrimin e saj, une i kam lexuar te gjitha perkthimet e plakave Sumere te perkthyera nga Profesor Zekaria Sitchin dhe atje me te vertete ka argumenta shkencore dhe teper te besueshme per origjinen dhe krijimin e njeriut. Perpara se te flisni dhe te talleni me shkrimin e saj  lexoni perkthimet e 22 000 pllakave sumere dhe pastaj diskutoni mos lexoni vetem kuranin.
Para 6000 vitesh flitet per kromozone dhe ADN dhe per kombinimin e tyre.
Qe para 6000 vjetesh shkruhet per nje fytyre ne Mars dhe vetem ne 2003 ( ne mos gaboj )u zbulua nga sonda Pioner fytyra ne kete Planet. Faktet jane te shumta dhe une nuk po zgjatem por po te deshironi mund te lexoni perkthimet qe te bindeni ose se paku te vini ne dyshim ato perralla qe dini deri tani.

Pranimi i ketyre fakteve ve ne dyshim gjithe historine e njeriut, ve ne dyshim gjithe egzistencen e religjioneve, mereni me mend cdo te ndodhte po te shembeshin keto perandori!!!!!
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 19.03.14 13:47

elektronika shkruajti:Pikerisht kjo eshte e verteta per krijimin e njeriut. Pavaresisht se "ELSAVRANA" i ka rene pak shkurt dhe nuk ka sjelle argumenta te plota per te vertetuar shkrimin e saj, une i kam lexuar te gjitha perkthimet e plakave Sumere te perkthyera nga Profesor Zekaria Sitchin dhe atje me te vertete ka argumenta shkencore dhe teper te besueshme per origjinen dhe krijimin e njeriut. Perpara se te flisni dhe te talleni me shkrimin e saj  lexoni perkthimet e 22 000 pllakave sumere dhe pastaj diskutoni mos lexoni vetem kuranin.
Para 6000 vitesh flitet per kromozone dhe ADN dhe per kombinimin e tyre.
Qe para 6000 vjetesh shkruhet per nje fytyre ne Mars dhe vetem ne 2003 ( ne mos gaboj )u zbulua nga sonda Pioner fytyra ne kete Planet. Faktet jane te shumta dhe une nuk po zgjatem por po te deshironi mund te lexoni perkthimet qe te bindeni ose se paku te vini ne dyshim ato perralla qe dini deri tani.

Pranimi i ketyre fakteve ve ne dyshim gjithe historine e njeriut, ve ne dyshim gjithe egzistencen e religjioneve, mereni me mend cdo te ndodhte po te shembeshin keto perandori!!!!!

mund te me tregoni ndonje link te atyre pllakave te perkthyera
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 15:54

Shkrim jashte teme.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Neo prej 19.03.14 16:05

Shkencetaret jane me afer Zotit sesa fetaret sepse keta mundohen te kuptojne natyren e tij (duke bere hulumtime ) ndersa fetaret pranojne diēka pa e kuptuar.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1473


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 16:46

Neo shkruajti:Shkencetaret jane me afer Zotit sesa fetaret sepse keta mundohen te kuptojne natyren e tij (duke bere hulumtime ) ndersa fetaret pranojne diēka pa e kuptuar.
Shkencetaret(ata qe merren me SHKENCE dhe jo amalgame idesh e pseudoshkence)asnjehere nuk e kane pranuar Zotin...dhe te thuash qe shkencetare kane qene e jane me afer zotit eshte nje loje e dyfishte..
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Neo prej 19.03.14 16:55

Nuk thashe qe shkenctaret e pranojne Zotin por thashe qe ata jane me afer tij sesa fetaret.
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1473


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Agamemndon prej 19.03.14 17:29

Neo shkruajti:Nuk thashe qe shkenctaret e pranojne Zotin por thashe qe ata jane me afer tij sesa fetaret.
Edhe une kete po te theksoi,qe shkencetaret as qe kane perqasje fare me zotin....Neo,kjo qe vazhdon te thuash eshte mashtrim...Ne momentin qe shkenca do filloi te marri ne konsiderate zotin,atehere ajo 'lloi shkenc'e e ka te perfunduar misionin e saj shkencor dhe do filloi te citoi kuranin e biblen.
avatar
Agamemndon

Besim do tė thotė tė besosh diēka qė e di qė s'ėshtė ashtu.

— Mark Tuein


300


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 19.03.14 18:35

Shkenca pa fenė ėshtė e verbėr
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  ijj prej 20.03.14 13:41

shkenca ska te bej fare me fen .Fet u krijuan ne kohen kur alienet zbriten ne tok dhe sollen njeriun per te mbijetur ketu ata kan qendruar shum koh ketu ne tok duke percjellur njeriun ne gjdo hap te tij ,mandje ata dhe u paraqiten si zota per ti adhurar ne ,ata krijuan fet tona ,alient na kan programur aq mir saq do shkoj shum kohe qe syt ton te hapen dhe te zbulohet e verteta , ata edhe ne ditet e sotme na vezhgojn .Ne sjemi gje tjeter vetem nje eksperimenti i tyre laboratorik.
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 20.03.14 15:07

ijj shkruajti:shkenca ska te bej fare me fen .Fet u krijuan ne kohen kur alienet zbriten ne tok dhe sollen njeriun per te mbijetur ketu ata kan qendruar shum koh ketu ne tok duke percjellur njeriun ne gjdo hap te tij ,mandje ata  dhe u paraqiten si zota per ti adhurar ne ,ata krijuan fet tona ,alient na kan programur aq mir saq do shkoj shum kohe qe syt ton te hapen dhe te zbulohet e verteta , ata edhe ne ditet e sotme na vezhgojn .Ne sjemi gje tjeter vetem nje eksperimenti i tyre laboratorik.

Ka te bej dhe ate mire sadoqe sistemi ateist vazhdimisht tenton ta ndaje.

Shkenctarėt mė tė mėdhenjė janė edhe besimtarėt mė tė mėdhenjė.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  ijj prej 20.03.14 18:36

e ke gabim shumica e shkenctarve e kan bindjen se nuk esht nevoja qe te egzistoj nje superfuqi mbi natyrore per ta krijuar universin.Ata thojn se per krijimin e universit esht dashur vetem materija(pluhur ,gur etj)energjija e diellit dhe hapserira,te cilat jan krijuar vetvetiu kaq ka mjafur te ket per fillimin e gjithqkaje.pa nevojen e nje zoti
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 20.03.14 18:41

ijj shkruajti:e ke gabim shumica e shkenctarve e kan bindjen se nuk esht nevoja qe te egzistoj nje superfuqi mbi natyrore per ta krijuar universin.Ata thojn se per  krijimin e universit esht dashur vetem materija(pluhur ,gur etj)energjija e diellit dhe hapserira,te cilat jan krijuar vetvetiu kaq ka mjafur te ket per fillimin e gjithqkaje.pa nevojen e nje zoti

Ata thojne ashtu sepse jane te kercenuar nga elita (e cila poashtu beson se ekziston Zoti por qe tenton me te gjitha menyrat per ta larguar kete bindje nga mendjet e njerezve), e cila i kercenon me vrasje te tyre dhe familjeve te tyre nese nuk thojne fjalite e perpiluara me pare nga ta.

Analizo mire faktet dhe mos u merr me fjalėt didaktike.

Dhe universi nuk u krijuar vetvetiu, keshtu thote vetem nje budalla, nje skizofren.

Po te ishte ashtu atehere edhe teknologjia jone qenka krijuar vetvetiu, ku e ke logjiken tende te ateizuar.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  elektronika prej 21.03.14 4:08

" TRIGON" me vjen keq per ty: ke probleme me fene dhe kam pershtypjen se keto faqe nuk jane per ty qe e percepton boten vetem nepermjet fese.
Njerezimi ka rreth 200 000 vjet qe eshte krijuar ndersa feja ka vetem 2 014 vjet per krishterimin dhe rreth 1 400 vjet per muslimanizmin. Tani me thuaj kush lindi e para shkenca apo feja ?
Shkencetaret e pare qe skishin libra fetare ku bazoheshin?
Shkencetaret e sotem ngaqe nuk jane te bindur ne egzistencen e Zotit kerkojne akoma fakte dhe kryejne eksperimente per te vertetuar mundesine e egzistences se Zotit.
Por si te kam thene duhet te lexosh shume Dhe sa me shume te lexosh aq me shume e kupton qe nuk di.
Ndersa kur je viktime e nje libri te vetem kujton se di gjithshka dhe beson se bota rrotullohet rreth fese.
Por ajo rrotullohet rreth Diellit .......................................................................................

Vetem mendo qe egzistojne rreth 1700 fe dhe vetem 1 Zot dhe te gjitha pretendojne se jane e verteta !!!!!!!!
Tani me thuaj cila prej tyre genjen?

Vertetoje se librat fetare jane me te vertete fjala e Zotit ta them une nuk ka asnje fakt dhe ato libra njeriu i ka shkruar ti i beson se ashtu te kane mesuar ashtu te kane thene dhe ti e mer te mireqene.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  ijj prej 21.03.14 11:55

te kan treguar ty qe jan te kercenuar mos fol pa baz .mos e krahaso teknologjin me krijimin e universit jan krjetseshit te kunderta .Sepse tekonologjija nuk ka adn i nderuar per krijimin e tekonologjis nuk esht nevojitur uji ,ajri ,drita e diellit ...perdore dhe ti logjiken tende . ndersa per krijimin e universit te tregova me par qfar duhet qe te filloj gjithqka ..... universi ynė filloi me njė shpėrthim tė jashtėzakonshėm energjie dhe drite, tė cilin ne tani e quajmė Big Beng .ndersa ti tjeteri qe thua drita e dillit per krijimin e universit ja ke fut kot drita e djellit esht jetsore pa te zdo fillonte azgje.
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 21.03.14 13:05

Trigon shkruajti:
ijj shkruajti:e ke gabim shumica e shkenctarve e kan bindjen se nuk esht nevoja qe te egzistoj nje superfuqi mbi natyrore per ta krijuar universin.Ata thojn se per  krijimin e universit esht dashur vetem materija(pluhur ,gur etj)energjija e diellit dhe hapserira,te cilat jan krijuar vetvetiu kaq ka mjafur te ket per fillimin e gjithqkaje.pa nevojen e nje zoti

Ata thojne ashtu sepse jane te kercenuar nga elita (e cila poashtu beson se ekziston Zoti por qe tenton me te gjitha menyrat per ta larguar kete bindje nga mendjet e njerezve), e cila i kercenon me vrasje te tyre dhe familjeve te tyre nese nuk thojne fjalite e perpiluara me pare nga ta.

Analizo mire faktet dhe mos u merr me fjalėt didaktike.

Dhe universi nuk u krijuar vetvetiu, keshtu thote vetem nje budalla, nje skizofren.

Po te ishte ashtu atehere edhe teknologjia jone qenka krijuar vetvetiu, ku e ke logjiken tende te ateizuar.
nese qdo gje ka nevoj per krijues kush e krijoi zotin tend
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 21.03.14 13:39

elektronika shkruajti:" TRIGON" me vjen keq per ty: ke probleme me fene dhe kam pershtypjen se keto faqe nuk jane per ty qe e percepton boten vetem nepermjet fese.
Njerezimi ka rreth 200 000 vjet qe eshte krijuar ndersa feja ka vetem 2 014 vjet per krishterimin dhe rreth 1 400 vjet per muslimanizmin. Tani me thuaj kush lindi e para shkenca apo feja ?
Shkencetaret e pare qe skishin libra fetare ku bazoheshin?
Shkencetaret e sotem ngaqe nuk jane te bindur ne egzistencen e Zotit kerkojne akoma fakte dhe kryejne eksperimente per te vertetuar mundesine e egzistences se Zotit.
Por si te kam thene duhet te lexosh shume Dhe sa me shume te lexosh aq me shume e kupton qe nuk di.
Ndersa kur je viktime e nje libri te vetem kujton se di gjithshka dhe beson se bota rrotullohet rreth fese.
Por ajo rrotullohet rreth Diellit .......................................................................................

Vetem mendo qe egzistojne rreth 1700 fe dhe vetem 1 Zot dhe te gjitha pretendojne se jane e verteta !!!!!!!!
Tani me thuaj cila prej tyre genjen?

Vertetoje se librat fetare jane me te vertete fjala e Zotit ta them une nuk ka asnje fakt dhe ato libra njeriu i ka shkruar ti i beson se ashtu te kane mesuar ashtu te kane thene dhe ti e mer te mireqene.

Nuk kam fare probleme me fenė, por problemi im ėshtė qė nuk dua tė jem mendjemadh para tė vėrtetės sė madhe.

Nė kėtė faqe mė shumė ka tema rreth fesė se sa tema tjera. Nė kėtė faqe unė jam qė nga krijimi i kėsaj faqe. Dhe jam njėri nga ata qė e kanė mbajtur dhe e mbajnė gjallė me postime tė temave tė ndryshme. Megjithėse shumė herė kanė tentuar tė mė largojnė nga kjo faqe me mėnyra tė ndryshme prap se prap e kanė kuptuar qė nuk duhet tė ketė vetėm njė drejtim mendimi. Ku bazohesh qė njerėzimi ka 200 000 vjet ja ke fut kotė me ato trillimet e shkencave fiktive. Feja ka lindur me krijimin e njeriut. Dhe tė gjithė profetėt ishin musliman. E para lindi feja pastaj shkenca. Mė pastaj u bė njė fuzionim i tyre dhe pastaj prap u ndanė nga elita ateiste nė emėr ndėrsa besimtare nė zemėr (sado qė besimi i tyre ėshtė i vogėl prap ėshtė besim). Shkenca vazhdimisht merr nga feja, ndėrsa feja vetėm se pėrforcon faktet e saj nė librat mė saktė nė Kuran.

Shkenctarėt e sotėm janė marioneta tė pjesės mė tė lartė e mė tė privilegjuar tė klasave, tė shtresave dhe grupeve
shoqėrore sunduese nė vendet e botės. Nėse njė shkenctar e tregon besimin e tij nė publik se ka njė Zot atėherė menjėherė fillon degradimi i tij intelektual nga shoqėria elitare, kėrcėnimet ndaj tij dhe familjes sė tij si dhe vrasjes sė tij dhe familjes sė tij nė mėnyrė tė ''mistershme''.

Nėse ekzistojnė 1700 fe atėherė 1699 fe janė tė gabuara, vetėm njė ėshtė e drejtė ajo ėshtė Islami dhe libri Kurani qė nuk u ndryshuar as edhe njė fjalė qė nga dėrgimi i tij.

Nėse jeni i Shqipėrisė atėherė nuk ju fajėsoj aspak ju ishi gjysmė shekulli nė ateizėm nga i poshtri enver qė ju largoj nga nderi, morali, feja dhe gjithēka tjetėr qė ėshtė vlerė njerėzore dhe ju bėri ''grumbull leckash'' qė ''pastronin'' pėrditshmėrinė e tij diktatoriale dhe skizofrene nė fillim latente dhe pastaj manifeste nė vitet e fundit tė jetės sė tij.

Nėse shqiptarėt e Shqipėrisė janė populli mė i prishur i botės atėherė janė vetėm si pasojė e enverizmit gjysmėshkekullor.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 21.03.14 13:48

ijj shkruajti:te kan treguar ty qe jan te kercenuar mos fol pa baz .mos e krahaso teknologjin me krijimin e universit jan krjetseshit te kunderta .Sepse tekonologjija nuk ka adn i nderuar per krijimin e tekonologjis nuk esht nevojitur uji ,ajri ,drita e diellit ...perdore dhe ti logjiken tende . ndersa per krijimin e universit te tregova me par qfar duhet qe te filloj gjithqka ..... universi ynė filloi me njė shpėrthim tė jashtėzakonshėm energjie dhe drite, tė cilin ne tani e quajmė Big Beng .ndersa ti tjeteri qe thua drita e dillit per krijimin e universit ja ke fut kot drita e djellit esht jetsore pa te zdo fillonte azgje.

Por nėse tregojnė publikisht atėherė vdesin po atė ditė. Edhe teknologjia ka njė ''ADN artificiale'' nėse mund tė shprehem kėshtu edhe ajo funksionin sipas disa parimeve dhe rregullave. Edhe pėr krijimin e teknologjisė nevojitet uji, ajri dhe dielli nė mos nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė atėherė nė mėnyrė jo tė drejtėpėrdrejtė.

Ndėrsa pėr krijimin e Universit je ka ja fut kot kėshtu mund tė flet vetėm njė viktimė e ''skizofrenisė shkencore'' tė indukuar nga diktimet, frikėsimet dhe kėrcėnimet e vazhdueshme qė ju bėhet shkenctarėve qė dalin me fjalė tė trilluara dhe tė pavėrtetuara dhe qė nuk mund tė vėrtetohen kurrė dhe do tė mbesin vetėm nė shkallėn e njė teorie tė diktuar.

Se universi filloi nga njė shpėrthim ėshtė e cekur edhe nė Kuran dhe atė para 1400 viteve. Por kur nuk e ke lexuar as edhe njėherė tė vetme Kuranin atėherė del me fjalėt e njė tė ''viktimizuari shkencor'' qė vetėm llomotit fjalė tė automatizuara, fjalė tė pėrgaditura nė ''kuzhinat atesite shkencore''.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 21.03.14 13:54

Crash shkruajti:
Trigon shkruajti:
ijj shkruajti:e ke gabim shumica e shkenctarve e kan bindjen se nuk esht nevoja qe te egzistoj nje superfuqi mbi natyrore per ta krijuar universin.Ata thojn se per  krijimin e universit esht dashur vetem materija(pluhur ,gur etj)energjija e diellit dhe hapserira,te cilat jan krijuar vetvetiu kaq ka mjafur te ket per fillimin e gjithqkaje.pa nevojen e nje zoti

Ata thojne ashtu sepse jane te kercenuar nga elita (e cila poashtu beson se ekziston Zoti por qe tenton me te gjitha menyrat per ta larguar kete bindje nga mendjet e njerezve), e cila i kercenon me vrasje te tyre dhe familjeve te tyre nese nuk thojne fjalite e perpiluara me pare nga ta.

Analizo mire faktet dhe mos u merr me fjalėt didaktike.

Dhe universi nuk u krijuar vetvetiu, keshtu thote vetem nje budalla, nje skizofren.

Po te ishte ashtu atehere edhe teknologjia jone qenka krijuar vetvetiu, ku e ke logjiken tende te ateizuar.
nese qdo gje ka nevoj per krijues kush e krijoi zotin tend

Ja njė kaptinė nga Kurani pėr kėtė pyetje.

SUREJA EL-IHLĀS (Mekase - 4 vargje)

Me emrin e Pėrendisė, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshiruesit

1. Thuaj: “Ai ėshtė Pėrendia, Njė dhe i Vetėm!

2. Pėrendia ėshtė Absoluti, (tė Cilit i pėrgjėrohet gjithēka).

3. Ai as nuk ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.

4. Dhe askush nuk ėshtė i barabartė (a i krahasueshėm) me Atė!”Shpjegimi i fjalėve

(Thuaj: “Ai ėshtė Pėrendia, Njė dhe i Vetėm!): Thuaji, o lajmėtar , atyre qė tė pyesin pėr Zotin tėnd se Ai ėshtė Pėrendia, Njė dhe i Vetėm!

(Pėrendia ėshtė Absoluti.): Pra, Pėrendia ėshtė i Vetmi qė meriton adhurimin. Absoluti: ėshtė Zoti, tė Cilit i drejtohen tė gjitha krijesat pėr nevojat e tyre.

( Ai as nuk ka lindur kė): Kjo domethėnė se Ai ėshtė i pambarim, ngaqė ēdokush qė lind dikė, patjetėr se e ka fundin e vet.

( as nuk ėshtė i lindur.): Domethėnė nuk ėshtė i krijuar. Ai ka qenė dhe do tė jetė gjithmonė. Ai ėshtė i pafillim dhe i pambarim.

( Dhe askush nuk ėshtė i barabartė me Atė!): Domethėnė askush nuk i ngjan Atij dhe askush nuk mund tė krahasohet me Tė, ngaqė askush dhe asgjė nuk ėshtė sikurse Ai.
avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Starseed prej 21.03.14 14:16

Si do qe te jet ska rendsii nga jena ... Rendsishme esht qe te bashkohemi ne nj race,sepse vetem kshtu do arrim ti mundim kta alien qe na krcenojn (grit,replitant...).Bota esht nė rezik nuk kemi kohė te diskutojma...
avatar
Starseed

Qe ta njohesh veten ,duhet te pranosh se gjithqka eshtė e mundur!!!

8


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  ijj prej 21.03.14 14:52

ik ore ti ka byllur syt feja ty.vet feja ne vete eshe ne kundershtim. ne njeren ana ti thua tekonologjija jon a ka mundur te krijohet vetvetiu teknologjija nuk ka adn teknologjin mund ta krijosh ne erresir dhe do funksjonoj nese nuk deperton drita kurr ne te ti fol shum kot ,ne anen tjeter per zotin tend nuk e ve ne diskutim  (vetem nga frika se do digjesh ne zjarr)thua aj ska lindur ka qen ashtu gjdo her,,,perodre koken ore ti egziston se ke lindur teknologjija egziston se  e ka kriju njeriu ,universin e ka kriju zoti ..po zoti kush ????si mund te jet diqka qe nuk ka lindur kurr .je shum injorant
avatar
ijj

Asgje muk eshte e pamundur...

108


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Trigon prej 21.03.14 15:01

ijj shkruajti:ik ore ti ka byllur syt feja ty.vet feja ne vete eshe ne kundershtim. ne njeren ana ti thua tekonologjija jon a ka mundur te krijohet vetvetiu ne anen tjeter per zotin tend nuk e ve ne diskutim  (vetem nga frika se do digjesh ne zjarr)thua aj ska lindur ka qen ashtu gjdo her,,,perodre koken ore ti egziston se ke lindur teknologjija egziston se  e ka kriju njeriu ,universin e ka kriju zoti ..po zoti kush ????si mund te jet diqka qe nuk ka lindur kurr .je shum injorant

Injorant jeni ju qė akoma nuk ka depėrtuar tek ju besimi nė Zot.

Dhe kujdes fjalėt dhe mos mi shtrembėro fjalėt e mia duke trilluar fjalė tė pathėna nga unė.

Besimtarit i mjafton njė argument, pabesimtarit nuk i mjaftojnė as 1000 argumente sepse ai madje nuk beson as qė ekziston thotė qė njeriu ėshtė duke u mashtruar nga shqisat e tij rreth ekzistimit tė tij.

avatar
Trigon

Ėshtė mė mirė qė tė mos dish diēka qė tė shtyn ta dish se sa tė dish diēka qė tė bėn ta harrosh.474


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  elektronika prej 21.03.14 15:54

"TRIGON" na sulmove te gjitheve mire qe nuk jemi afer se kushedi cfare do te na beje.
Une kam lexuar qindra libra dhe vazhdoj te lexoj akoma libra ta ndryshem dhe sic te thashe me shume e kuptoj qe nuk di, ti ke lexuar vetem nje liber dhe thua qe i di te tera!!!! Ma shpjegon pak te lutem si mund te funksionoje kjo llagjike??
Thua qe "ELITA" ben kete e ben ate dhe se ata jane ateiste , po bie me kembet e tua brenda kane mijera vjet qe egzistojne dhe na sundojne cfare ben ky Zoti Yt pse i le te livadhisin dhe te tallen me besimtaret si puna jote , sepse ti the qe Ai mer hak pse ka vonuar kaq shume ?
Nga e gjejne forcen keta ateiste qe nuk kane mbeshtetjen e Zotit te sundojne gjithe boten ?

Tjetra kush ta ka mbushur mendjen qe njeriu i pare ishte musliman . Kam 24 ore qe vetem qesh me kete pergjigje. Muslimanizmi ka vetem 1400 vjet nga i nxore te tjerat ke shtuar 198 600 vjet muslimanizem ne bote.
Me vjen vertet keq per ty se je viktime e shpelarjes se trurit.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Djep prej 25.04.14 1:42

Trigon me vjen keq te ta evidentoj, por niveli yt i argumentmit eshte teper i ceket or shok.

Islami (ashtu si dhe Krishterimi) eshte nje doktrine fetare teper e varfer, aspak bindese, dhe per me teper malinje. Idhtaret qe mbushin radhet e ketij kulti (sepse une fete si Islami e Krishterimi nuk i konsideroj me shume se kulte) jane pergjithesisht njerez te indoktrinuar qe ne djep, dhe te mbajtur si ndjekes te doktrines nepermjet regjimit te frikes: frikes nga ndeshja me opinionin, frikes nga presioni i shoqerise, dhe frikes finale nga shkarja ne mekat dhe hedhja ne flaket e ferrit.
Normalisht kur indoktrinohesh qe ne djep, dhe lidhesh pas doktrines nepermjet vargonjve te frikes, eshte teper e veshtire te shkeputesh prej doktrines. Ky duhet te jete dhe rasti yt.

Ki parasysh qe njerezit me te cilet debaton ketu jane ne nje stad me te larte ndergjgjjeje se e jotja. Ata nuk jane nen ndonje regjim frike, dhe nuk jane te indoktrinuar me kete apo ate dogme si kunder zotrote. Ata jane mendjehapur ndaj informacionit qe marrin dhe filtrimin e tij e bejne sipas racionalitetit te tyre personal, jo sipas sureve te shkruara ne Kur'an. Ata argumentet per diskutim t'i sjellin duke u bazuar ne forcen e logjikes se tyre, jo duke u bazuar ne tregimet qe percjell hoxha apo myftiu I lagjes.

Kur ti ndeshesh me pozicionin e ndonjerit prej nesh ketu, perballe ke argumentime teresisht personale, nderkohe qe ti sjell arsenalin dogmatik te nje komuniteti te tere besimi qe beson ne dogmen tende, por nuk sjell aspak argumentimin tend.

Me fjale te tjera ti logjiken tende ja ke dorezuar plotesisht dogmes tek e cila beson, dhe e le kete te fundit te ndertoje debatin per ty. Ne momentin kur ti ben kete, ti rresht se arsyetuari me vete dhe kthehesh ne nje kompiuter organik te programuar per te bere ca replikime standarde, ne sinkron me indoktrinimin tend.

Secili nga ne ketu e ka te veshtire te argumentoje me ty, njelloj sic eshte e veshtire t'i argumentosh nje shimpanzeje ligjin e dyte te termodinamikes. Duhet pikesepari qe niveli i inteligjences se shimpanzese te evoloje ne piken ku eshte ne gjendje ta perthithe dhe interpretoje kete informacion, njelloj sic duhet qe stadi yt i ndergjegjjes te lartesohet ne piken ku eshte I lire dhe I shkeputur nga kthetrat e dogmes.

pershendetje.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  syri i art prej 25.04.14 14:03

E verteta mbi krijimin e njeriut,apo jetes ne pergjithesi,nuk besoj se do te mesohet ne libra asnjehere...kjo esht nje qeshtje individuale,qe duhet te gjurmohet nga secili,deri kur e kupton se kush je...mesuesit na mesojn,mjeshtrit na tregojn,ndersa ne duhet te veprojm...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  dashmir* prej 26.04.14 1:12

Nefillim dua te ceki se "TRIGON" ka shum te drejt per PaBesimtaret thuet:
-Atyre u kemi vendosur perde para syve te tyre qe u pengon te shohin te verteten
Edhe eshte shum e kot "TRIGON" qe mundoesh te japish fakte ngaqe se sado qe te mundoesh
perseri do mundohen te gjejne nje arsye boshe qe ta kundershtojn ate fakt edhe pse edhe vet
ato e dijn qe eshte e verteta.
Sa i perket ti "ELEKTRONIKA" qe thua "CFAR BEN KY ZOTI YT PSE I LER TE TALLEN ME BESIMTARET KETO
PABESIMTARET" po ta them kete hadith:
-“Ndersa, ata qe u peshojne lehte veprat e mira, e kane humbur veten dhe jane ne Xhehenem pergjithmone. Zjarri do t’ua djege fytyrat dhe do te duken shume te shemtuar brenda tij. (Atyre u thuhet): “A nuk ju jane lexuar juve ajetet e Mia dhe ju nuk i besuat ato?” Ata thone: “O Zoti yne! Ne na paten mundur te keqijat (u dhame pas epsheve te dynjase) dhe si te tille ishim popull i humbur. Zoti yne! Na nxirr prej ketej, e nese gabojme perseri, atehere me te vertete qe do te jemi mizore!”

Ai thote (Pėrendia): “Heshtni aty e mos me flisni!” Nje grup prej robeve te Mi thonin: “O Zoti yne! Ne besuam, prandaj na fal dhe na meshiro, se Ti je me i miri i meshiruesve!” E ju talleshit me ta, ndaj dhe ajo tallje ju beri te harronit perkujtimin ndaj Meje, madje edhe qeshnit me ta. E Une sot i shperbleva ata per durimin, ndaj dhe ata jane fitimtaret.”
El Muminun 103-111
Dhe kjo e dyta sic thon i nderuari "TRIGON" se te gjith kan qene Musliman mundet vetem me logjike ta marish se feja e vetme e pranuar eshte Islami nga shkaku se nuk kan ndodhur ndryshime ne fjalet te cilat jane te drejtperdrejta nga ZOTI edhe fet ne fillim kan pasur per qellim Islamin mirpo pas vdekjes te Profeteve jan keq interpretuar dhe jane ndryshuar per arsye te interesave personal material dhe per pushtet. Prandaj kur Zoti shpall Muhaamedin a,s si Profet thot nuk do te vdes Mhammedi a.s derisa te sjell rend dhe paqe ne kete bot.
Asgje nuk eshte e krijuar rastesisht sepse me beso po te ishte e gjitha kjo e krijar rastesisht nuk do te kishte rend ne kete bot nuk do te ishte asend e renditur ne kete menyre kaq perfekte.
Si mund mos besosh ne mrekullin qe planeti jone Toka pra qendron ne boshtin e vet dhe rotulloet reth Diellit ne menyre aq perfekte saqe po te ishte vetem disa Centimeter me afer Diellit apo me larg nuk do kishte jet.
Po ti tash mund te japish argumente se ashtu ka rastisur ka edhe planete tjera si toka me te njetat kushte edhe nese ka beso qe asgje nuk eshte e krijuar vet.
Ka vetem nje qe i ka krijuar te gjitha keto ai eshte ZOTI
avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  elektronika prej 26.04.14 5:18

OK  "Dashmir" ta zeme per nje moment qe ti ke te drejte. Kur ky zoti juaj (qe na qenka edhe musliman) eshte kaq perfekt dhe me fuqi te gjithaneshme  dhe qe ka bere kete krijim, kur e beri pse nuk i vendosi edhe kodin e besimit ose te perkushtimit ndaj tij por e le ne nje menyre te tille teper provokative  menyren e besimit per te. Sa i vlen Zotit nese ne e besojme apo jo?  

Megjithese mund te filloj dhe te shkruaj pa fund opsione qe e vene ne dyshim ose me mire qe e vertetojne qe asnje liber i feve nuk ka ardhur nga Zoti por eshte shkruar nga njerezit ketu ne Toke. ( bibla nga prifterinjte levite ndersa kurani me urdher te  Kalifi Othman 23 vjet pas vdekjes se Muhametit)

Nuk dua te zgjatem sepse eshte e kote, jeni ju ata qe nuk ka asnje mundesi te depertoje argument tjeter pervec fese ne trurin tuaj te shpelare nga dogmat fetare. Kjo ju intereson atyre (ELITES sipas jush) qe tju mbajne te nenshtruar. Njeriu sa me pak te dije aq me i lumtur eshte (i mjafton nje gote me dhalle per te fluturuari lumtur) . Normal qe ti do te mundohesh te justifikohesh por nuk mund te me mbushesh mendjen duke permendur pjese nga kurani sepse ate nuk e besoj fare.

A ke mundesi te fusesh logjiken tende ne pune dhe te japesh argumenta bindese. besoj se jo sepse njohurite e tua nuk shkojne pertej ketij libri te shkruar nga disa njerez per te sunduar te tjeret. Njeriu eshte produkt i eksperimnteve gjenetike te Alieneve.  Nuk eshte produkt i krijimit nga Zoti.

Prandaj ka gjithe keto raca ne Toke.  Jane pjese te eksperimenteve. Universin mund ta kete krijuar Zoti  mund edhe te rrotulloje Token dhe planetet e tjera ( Henen nuk e rrotullon dot, sa te doje te lodhet) por njeriun jo.  Zoti per njeriun  (ose me sakte duke e permendur ne shumes ashtu si eshte shkruar edhe ne librat fetare "Perendite") jane Alienet.

Prandaj shkruhet ne shumes sepse ata ishin shume Aliene qe benin eksperimente gjenetike.  Nuk eshte e larget dita kur ata do te shfaqen publikisht dhe te jetojne me ne si ne kohet e lashta kur "perendite jetonin me njerezit".

Me mire te sqaron ne shkrimin e tij "DJEP"  "Bariu dhe delet" dhe ju besimtaret jeni delet e urta te perendise (ose shqerkat e Alieneve). Ne jemi "rebelet"

(Poshte logos sime eshte nje tekst i koncentruar per rolin e feve ne "zhvillimin dhe perparimin e njeriut" lexoje dhe ate)

Zakonisht fjalen "PABESIMTAR" e perdorin vehabistet (do "zoti" nuk je nje nga ata)
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Prejardhja e Njeriut

Mesazh  dashmir* prej 26.04.14 12:21

Pershendetje ELEKTRONIKA ne fillim dua te them qe fjala "pabesimtar" eshte ne gjuhen shqipe dhe e dyta mos dhent Zoti asnjeher ta nderoj sektin per para dhe te behem Vehabist larg asaj se kjo tema e ketyre Vehabisteve eshte shum e gjat dhe besoj se jan te humbur mirpo ska rendesi sesht aty tema.
Edhe nese nje dit do te vij alienet qe te jetojne me ne beso se qta nuk jan krijuesit tane ata jane njelloj te krijuar sic jemi ne sepse shum sende Zoti nuk i ka permendur ne librat e tij te shenjnt dhe vet shkruhet aty se ka shum gjera qe nuk ju kemi treguar ah sikur ta dinit ju !
Une jam shum mendje hapur dhe shum me ndryshe se ti qe mendon se vetem Kuranin e kam lexuar dhe sdi cka eshte bota mirpo ne te gjitha heroglifet dhe sendet tjera qe i kam par neper emisione te ndryshme nuk mohoet egzistenca e nje qenie me intelegjente (Alien) te cilet na kan ndihmuar ne Teknologji mirpo jo qe edhe neve te na krijojn !!!
avatar
dashmir*

“The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.”


50


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Albi4all prej 26.04.14 20:14

e verteta gjithmon eshte larg po un jam i lumtur pasi qe jam musliman pik se pari Dikush krijoi njerzimin e un Ate e besoj ai qe na krijoi neve . nese aj ka femij apo jo nuk me intereson po fundja nje qenje te fuqishme besoj se nuk ka , pse na intereson qfar ka Aj nuk na mjafton qe At ta adhurojm vetem se na ka krijuar pse na intereson me shum . Kam meseuar dhe menyren e magjis po nuk e paktikoj pse duhet ta adhuroj dike qe nuk i takon (santani ( shejtani)) pse kerkon nga ne felliqesi te bejme pse aj kerkon ne te therrim kurban per ta qe te na mesoj magjin ata qe bejne magji jan te flliqur e ata qe deshirojn te mesojn magji (duhet te felliqen 40 dit pa e prek ujin qe te te qendroj pastaj ne erresir te plot ) qe te komunikoj me djallin cili nga njerzit e ka qef te jet i flliqur dhe i kenaqur do ta bente dnonjeri pa interes
sa fakt i drejt feja islame i afrohet me se miri rruges se vertetes
do ti beje disa dallime shum te thjeshta : alkooli droga bigjozi zinaja(kurvalleku) tek islami jan te ndaluara rrepsisht pse tek fet e tjera eshte e lejuara a nuk te mvaresojn keto qe te largojn nga familja dhe rrethi a nuk i le femijet qe i do aq shum dhe shkon pas tyre
e sa gjera te tjera ka do te ishte interesante qe ti krahasojm te mirat qe secila fe na jep jo se qfar njerzit flasin kam lexuar per te gjitha fet kam lexuar edhe per magjin po kerkoni per te mirat qe mund te keni si te gjeni lumturin dhe sinqeritetin dhe to ta mesoni te verteten
ndoshta kam shkruar shum dhe pa kuptim per disa po ishte vetem mendimi im dhe mos me keqkuptoni se nuk kam pas qellim ta fyej e as ta nenqmoj asken GJITH TE MIRAT
avatar
Albi4all

“Kur tė shohėsh njė njeri tė mirė, mundohu tė tejkalosh
shembullin e tij, kur tė shohėsh ndonjė njeri tė keq, kthehu e
hulumtoje veten mos i ke edhe ti tė njėjtat tė meta.”

235


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

re

Mesazh  albaniaguard prej 27.04.14 2:32

eshte libri "kronikat e tokes" jane pllaka sumere te gjetura mbi 6000 vjecare,por jo cdo gje qe gjendet dhe e lexon pas shume kohesh eshtee vertete,nese libri i Piter panit do te shkruhej ne pllaka guri dhe ta gjenin pas 6000 vjetesh,do ta besonin njerzit thua??? ishte si shembull,joperofendim.....
avatar
albaniaguard

1000 po te mbeten aty do jem dhe une,
por dhe 100 te jene nuk tundem kursesi,
10 po te mbeten i 10 do jem une,
por dhe 1 te mbetet une do jem ai,..

12


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Gabriel prej 28.04.14 19:17

Lexoni shum gjera qe ne fund te krijoni nje besim personal, mos paragjykoni asnje postim,
mund te kete dicka te vertete qofte dhe ne marrezine me te madhe qe mund tju duket.
Kjo ju ben qe te ndiheni mir me vetveten
avatar
Gabriel

Angelic Spirit

272


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 01.05.14 1:35

elektronika shkruajti:OK  "Dashmir" ta zeme per nje moment qe ti ke te drejte. Kur ky zoti juaj (qe na qenka edhe musliman) eshte kaq perfekt dhe me fuqi te gjithaneshme  dhe qe ka bere kete krijim, kur e beri pse nuk i vendosi edhe kodin e besimit ose te perkushtimit ndaj tij por e le ne nje menyre te tille teper provokative  menyren e besimit per te. Sa i vlen Zotit nese ne e besojme apo jo?  

Megjithese mund te filloj dhe te shkruaj pa fund opsione qe e vene ne dyshim ose me mire qe e vertetojne qe asnje liber i feve nuk ka ardhur nga Zoti por eshte shkruar nga njerezit ketu ne Toke. ( bibla nga prifterinjte levite ndersa kurani me urdher te  Kalifi Othman 23 vjet pas vdekjes se Muhametit)

Nuk dua te zgjatem sepse eshte e kote, jeni ju ata qe nuk ka asnje mundesi te depertoje argument tjeter pervec fese ne trurin tuaj te shpelare nga dogmat fetare. Kjo ju intereson atyre (ELITES sipas jush) qe tju mbajne te nenshtruar. Njeriu sa me pak te dije aq me i lumtur eshte (i mjafton nje gote me dhalle per te fluturuari lumtur) . Normal qe ti do te mundohesh te justifikohesh por nuk mund te me mbushesh mendjen duke permendur pjese nga kurani sepse ate nuk e besoj fare.

A ke mundesi te fusesh logjiken tende ne pune dhe te japesh argumenta bindese. besoj se jo sepse njohurite e tua nuk shkojne pertej ketij libri te shkruar nga disa njerez per te sunduar te tjeret. Njeriu eshte produkt i eksperimnteve gjenetike te Alieneve.  Nuk eshte produkt i krijimit nga Zoti.

Prandaj ka gjithe keto raca ne Toke.  Jane pjese te eksperimenteve. Universin mund ta kete krijuar Zoti  mund edhe te rrotulloje Token dhe planetet e tjera ( Henen nuk e rrotullon dot, sa te doje te lodhet) por njeriun jo.  Zoti per njeriun  (ose me sakte duke e permendur ne shumes ashtu si eshte shkruar edhe ne librat fetare "Perendite") jane Alienet.

Prandaj shkruhet ne shumes sepse ata ishin shume Aliene qe benin eksperimente gjenetike.  Nuk eshte e larget dita kur ata do te shfaqen publikisht dhe te jetojne me ne si ne kohet e lashta kur "perendite jetonin me njerezit".

Me mire te sqaron ne shkrimin e tij "DJEP"  "Bariu dhe delet" dhe ju besimtaret jeni delet e urta te perendise (ose shqerkat e Alieneve). Ne jemi "rebelet"

(Poshte logos sime eshte nje tekst i koncentruar per rolin e feve ne "zhvillimin dhe perparimin e njeriut" lexoje dhe ate)

Zakonisht fjalen "PABESIMTAR" e perdorin vehabistet (do "zoti" nuk je nje nga ata)


Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  number3 prej 01.05.14 8:49

budallalleu me i madh ne bot esht kjo teori qe keni nxjerr ...
avatar
number3

njeri thjesht

283


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  assasin_cr3ed prej 03.05.14 14:06

ku jan keto info qe paskan rrjedh gabimisht :/
avatar
assasin_cr3ed

be chilll Wink kill

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Djep prej 03.05.14 22:53

Ereos shkruajti:
Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Nga e di me siguri ti qe eshte Pėrendia qe te ka kriju ty? Apo kshu thote Kurani?

E di si llogjikon ti?
Sikur macet te kishin mundesi te lexonin dhe njerezit (qenie me te evoluara se macet) tu jepnin nje liber, me siguri ato do mendinin se nje liber kaq te perkryer vetem Zoti mund tua kishte dhene.
Dhe do besonin gjithcka qe shkruhej ne ate liber pa e vene ne dyshim, edhe pse njerezit mund te kishin shkruar nje mal me pallavra aty, thjesh me qellimin per t'i mbajt macet ne kontroll.

Te ka shku ndonjehere ne mendje qe ate Kuranin tend ta kene saju ca qenie me te evoluara se njerezit, thjesht me qellimin per te te mbajt ty nen kontroll? Se, ti vete e pohove qe ka dhe qenie te tjera ne univers.
avatar
Djep

Te mendosh se ne te gjithe universin jeta inteligjente ekziston vetem ne Toke, eshte si te mendosh se ne nje are te mbjelle me grure do te mbije vetem nje kallize.

30


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  arusha85 prej 07.05.14 0:42

Na kenaqet me keto debate.
avatar
arusha85

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 08.05.14 22:19

Djep shkruajti:
Ereos shkruajti:
Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Nga e di me siguri ti qe eshte Pėrendia qe te ka kriju ty? Apo kshu thote Kurani?

E di si llogjikon ti?
Sikur macet te kishin mundesi te lexonin dhe njerezit (qenie me te evoluara se macet) tu jepnin nje liber, me siguri ato do mendinin se nje liber kaq te perkryer vetem Zoti mund tua kishte dhene.
Dhe do besonin gjithcka qe shkruhej ne ate liber pa e vene ne dyshim, edhe pse njerezit mund te kishin shkruar nje mal me pallavra aty, thjesh me qellimin per t'i mbajt macet ne kontroll.

Te ka shku ndonjehere ne mendje qe ate Kuranin tend ta kene saju ca qenie me te evoluara se njerezit, thjesht me qellimin per te te mbajt ty nen kontroll? Se, ti vete e pohove qe ka dhe qenie te tjera ne univers.

Tė paktėn logjikojė mė shumė se njė person qė akoma beson se ne jemi krijuar nga qenie tė tjera tė krijuara nga njė zotė. Shkencėtarėt kanė bėrė eksperimente nė labrator duke futur animo acide e shumė lėndė tė tjera dhe duke i shtypur me presion shumė tė lartė e pastaj duke i ftohur, etj por gjithmonė i njėjti rezultat duke mos arritur tė krijojnė asnjė qelizė tė vetme jetėsore. Kurani e pranon se egzistojnė qėnije tė tjera jashtė qiellit tė shtatė ( jashtė planetit ) gjithqka nė kėtė libėr ėshtė e persosur nė tė gjitha fushat shkencore e jo me pallavra.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 08.05.14 23:20

Ereos shkruajti:
Djep shkruajti:
Ereos shkruajti:
Mirė pra kush krijoji alienėt dhe qka kishte para shpėrthimit tė madhė qė krijoj universin ? Sigursh njė zotė po tė mos ishte njė zot atėherė mos ndodhi edhe shpėrthimi i madhė rastėsisht oh jo sigurisht qė jo por kėtė vepėr madhėshtore krijoji zoti. Pastaj tė kalojmė tek evulimi nėse njeriu ka evoluar nga majmuni nė njeri e pastaj duke u ndeshur me klimat dramatike atėherė pse sot nuk do mundė tė jetonim nėse ndodh njė ndryshim dramatik i kilmės botėrore. Universi ėshtė i madhė dhe nuk jemi tė vetmit me siguri ka edhe forma tjera jete por gjithqka ka njė krijues e atė na mėson Kurani libri i zotit.

Nga e di me siguri ti qe eshte Pėrendia qe te ka kriju ty? Apo kshu thote Kurani?

E di si llogjikon ti?
Sikur macet te kishin mundesi te lexonin dhe njerezit (qenie me te evoluara se macet) tu jepnin nje liber, me siguri ato do mendinin se nje liber kaq te perkryer vetem Zoti mund tua kishte dhene.
Dhe do besonin gjithcka qe shkruhej ne ate liber pa e vene ne dyshim, edhe pse njerezit mund te kishin shkruar nje mal me pallavra aty, thjesh me qellimin per t'i mbajt macet ne kontroll.

Te ka shku ndonjehere ne mendje qe ate Kuranin tend ta kene saju ca qenie me te evoluara se njerezit, thjesht me qellimin per te te mbajt ty nen kontroll? Se, ti vete e pohove qe ka dhe qenie te tjera ne univers.

Tė paktėn logjikojė mė shumė se njė person qė akoma beson se ne jemi krijuar nga qenie tė tjera tė krijuara nga njė zotė. Shkencėtarėt kanė bėrė eksperimente nė labrator duke futur animo acide e shumė lėndė tė tjera dhe duke i shtypur me presion shumė tė lartė e pastaj duke i ftohur, etj por gjithmonė i njėjti rezultat duke mos arritur tė krijojnė asnjė qelizė tė vetme jetėsore. Kurani e pranon se egzistojnė qėnije tė tjera jashtė qiellit tė shtatė ( jashtė planetit ) gjithqka nė kėtė libėr ėshtė e persosur nė tė gjitha fushat shkencore e jo me pallavra.
Lajm historik! Arrihet per here te pare riprodhimi i jetes se krijuar ne laborator!

Ne laboratoret e "Scripps Research Institute" ne SHBA, nen drejtimin e Prof.Floyd Romesberg, u krijua nje bakter qe ka ADN te formuar me kode origjinale (natyrore) dhe me kode shtese te krijuara aritificialisht (sintetike) nga njerezit. Ky bakter pasi iu ndryshua ADN-ja u riprodhua dhe pasardhesit ruajten strukturen e re te ADN-se. Pra, me kete arritje rrezohet perfundimisht kufiri mes jetes dhe jo-jetes, dhe krijohet jeta ne laborator.

Ky eshte hapi i rradhes qe pason eksperimentin e Stanley Miller ne vitin 1952 dhe ate te Craig Venter ne 2010. Ne te parin u krijuan aminoacide ne laborator. Me te dytin u krijua nje gjallese qe jetoi me ADN artificiale. Ndersa me eksperimentin e fundit te Floyd Romesberg arrihet qe gjallesa me ADN artificiale te riprodhohet duke kaluar tek pasardhesit kete ADN!

Vertete arritje historike! Mendoj qe tanime fese dhe idese se krijimit hyjnor nuk i mbetet me asnje argument!

http://www.corriere.it/salute/14_maggio_07/verso-vita-artificiale-creato-primo-batterio-dna-espanso-1a51e1ae-d5f8-11e3-8f76-ff90528c627d.shtml

https://www.facebook.com/notes/ateizmi/krijimin-e-jetes-ne-laborator-shkaterrimi-i-idese-hyjnore/591547300883072

Marrur nga faqja @Ateizmi
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 09.05.14 0:54

Suksesė i jashtzakonshėm pėr shkencėn, falė zotit. Por nė rregull krijuan njė qenie tė gjallė milimetrike me anė tė materies inorganime, mirė po njeriu njė krijes kaq e pėrsosur ? ju atesitėt me anė tė njė fakti mundoheni tė e mposhtni fenė tonė islamin por ėshtė e kot. Nė kuran ka argumente qė pėr shkencėn janė thjeshtė vėrtetime tė fjalės sė zotit.

Disa argumente nga kurani qė ateistet nuk do mundė ti shpjegojnė  

1. http://forumi.kurandhesunet.net/lidhje-islame(27)/mrekullit-e-krijimit-te-njeriut(417).html  

2. http://forumi.kurandhesunet.net/kuraan-dhe-tefsir(15)/mrekullit-shkencore-te-kuranit(199).html  

3. http://forumi.kurandhesunet.net/kuraan-dhe-tefsir(15)/fjala-shkencore-ne-kuraan(5215).html  

4. Si dhe : Po, do t'ia tubojmė! Duke qenė se Ne jemi tė zotėt t'ia rikrijojmė si kanė qenė edhe majat e gishtave tė tij! (Kur'an, 75:4)  

Shpresojė qė kjo pėrgjigje tė mos mė shkoj huqė duke u shlyer si shumė tė tjera.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Crash prej 09.05.14 1:44

Kurani nuk eshte asgje tjeter perveq teori perderisa ato teori nuk jan vertetuar shkenctarisht nuk mund te quhen fakte, te jap un disa argumente se si eshte ber kurani, shumicen e gjerave i kan manipuluar si dhe e kan shpikur qenien imagjinare "Pėrendi"

1. Myslymanet thone: "Ne fushen e biologjise, Kurani thote ne suren Enbija, sureja 21, ajeti 30 se "Ujin e beme baze te jetes se cdo sendi, a nuk besojne?". Sot shkenca na tregon se cdo qenie e gjalle permban 50 deri 90% uje.".

SQARIM: Fakti qe ne kuran thuhet qe cdo gjallese ka uje nuk eshte asgje e vecante. Shekuj me pare se te sajohej kurani, qe ne shkrimet e Aristotelit ishte thene qe cdo gjallese ka uje dhe perbehet ne shumicen e saj me uje. Qe ne vepren e tij "Per Kirjimin dhe Prishjen" Aristoteli tregonte qartesisht qe uji ishte nje nga elementet baze te jetes dhe gjendej ne cdo qenie te gjalle. Aristoteli ka jetuar ne vitet 388-322 para Eres Sone, pra, plot 1000 vjet para se te shkruhej kurani. Pra, ne kuran Kalifi Othman thjeshte ka futur ato qe gjeti ne Biblioteken e Aleksandrise, pasi Egjipti u pushtua nga myslymanet, perfshire shkrimet e Aristotelit.

2. Myslymanet thone: "Ne fushen e botanikes, me heret nuk e kemi ditur se edhe bimet kane gjini,mashkull dhe femer, Kurani thote ne suren Taha, sureja 20, ajeti 53, se "eshte Ai i cili leshon shiun nga qielli dhe me ane te tij sjell lloje te ndryshme (cifte) te bimeve.".

SQARIM: Se pari, surja 20, ajeti 50 nuk thote qe bimet kane gjini. Nuk thuhet fare. Fjala “cifte” eshte shtuar me vone nga myslymanet ne tentative e tyre mashtruese qe ta paraqesin kuranin si liber me vlera. Ne tekstin arabisht thuhet thjeshte “I cili pėr ju e bėri tokėn djep, pėr tė mirėn tuaj hapi rrugė nėpėr tė, lėshoi shiun prej sė larti, e kjo mundėsoi qė tė mbijnė bimė tė llojeve tė ndryshme.”. Pra, eshte MASHTRIM futja e fjales “cifte” ne kete ajet!

Se dyti, edhe sikur ta pranojme kete mashtrim serish nuk ka asnje vlere sepse puna qe edhe bimet kane gjini dihej te pakten qe ne kohen e Aristotelit i cili ne vepren e tij "Gjeneratat e Kafsheve" pranonte qe te gjitha kafshet dhe te gjitha bimet kane gjini, mashkull dhe femer. Edhe kjo veper gjendej ne Biblioteken e Aleksandrise kur u pushtua Egjipti nga myslymanet dhe me shume mundesi eshte perdorur prej tyre per te sajuar kuranin.

3. Myslymanet thone: "Ne fushen e zoologjise, Kurani thote ne suren Enam, sureja 6, ajeti 38 "Nuk ka asnje gjallese ne toke dhe as shpend qe fluturon me dy krahe e qe nuk jane te ndara ne grupe". Sot shkenca pajtohet qe edhe shpendet edhe shtazet jetojne ne grupe, gje e cila nuk ka qene e njohur me heret.".

SQARIM: Ne kete ajet nuk ka asgje te vecante. Shume kohe perpara kuranit vezhgimet e botes se gjalle kishin vene ne dukje qe gjallesat jetonin ne grupe. Pra, ku eshte vecantia ne kete pike? Askund!

Perkundrazi ka me shumice specie kafshesh qe nuk jetojne ne grupe. Madje as ne famije dhe madje as ne cift. Ka specie kafshesh qe kontaktin e vetem me ekzemplare te species se tyre e kane vetem gjate periudhes se riprodhimit. Pasi ciftezohen dy individet ndahen. Ne shumicen derrmuese te rasteve mashkulli largohet dhe jeton me vehte, ndersa femra pasi pjell jeton me kelyshet. E pra, keto specie si psh arinjte jane prova me e forte qe ky pretendimi i myslymaneve bie dhe kruani ia fut kot!

4. Myslymanet thone: "Ne fushen e mjeksise, Kurani thote ne suren Nahl, sureja 16, ajeti 68-69 "se nga barku i bletes ne u japim nje pije me ngjyra te ndryshme, ne te cilen ka sherim per njerezimin". Se voni kemi mesuar se mjaltin qe e kemi perfitohet nga barku i bletes dhe ka shume veti sheruese.".

SQARIM: Zbutja e bleteve nga njeriu ka ndodhur te pakten 7 mije vjet me pare. Ne Indi ekziston nje liber qe quhet “"Ayur-Veda" ("Libri i Jetes”) i cili trajton me imtesi gjithe funksionet positive dhe mireberese te mjaltit dhe menyren e nxjerrjes dhe perdorimit te tij. Ai liber eshte shkruar qe 7000 vjet me pare, pra, qe te pakten 5400 para kuranit!

Si perfundim:

ESHTE MESE NORMALE QE KETO GJERA NE KURAN T’I KETE THENE NJE NJERI SEPSE MJAFTONTE TE LEXONTE LIBRAT E BIBLIOTEKES SE ALEKSANDRISE DHE I KISHTE TE GJITHE KETO ATY! Dhe ne fakt keshtu ndodhi. Sic kemi sqaruar edhe here te tjera kurani u shkruajt rreth 23 vjet pas vdekjes se Muho Pedofilit me urdher te Kalifit Othman qe ishte Kalifi i Katert. U punua per disa vjet per te shkruajtur kuranin. U ngarkuan shume shkrues dhe studiues per kete pune. U morren librat nga Biblioteka e Aleksandrise perpara se te digjej nga myslymanet pasi ata pushtuan Egjiptin. Aty u gjeten shkrimet e Aristotelit dhe shkrimet e feve te tjera dhe keto u futen ne kuran per te dhene gjoja idene qe kishte gjera te reja. Ne fakt ne kuran nuk ka asgje qe nuk dihej ne kohen kur u shkruajt. Asgje!
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit123


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  Ereos prej 09.05.14 11:33


Nė fakt muhamedi nuk dinte te lexone dhe te shkruante. Pastaj shenja e gishtave qē ėshtė i vetmi mjet identifikues qė nuk mund tė ndryshohet ėshtź ne kuran dhe askund tjetėr para tij. Dhe gjithmone largimi i xhinit me anė tė rukjes funksionon ndėrsa me libra tjerė nuk ka efekt.

Ereos

Hope is a waking dream.
- Aristotle

21


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: E verteta mbi krijimin e Njeriut (e cila eshte mbajtur e fshehte)

Mesazh  excommunicated prej 09.05.14 15:50

Une kujtoja se mos isha ndonje kavie e bere ne laborator, shyqyr qe e mora veshe me ne fund se kush me krijoi.
avatar
excommunicated

A te pelqejne Lepurat?

Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


512


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi