Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Shko poshtė

Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Mesazh  Elizza prej 08.04.10 21:45

Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Aura ėshtė njė fushė tre-dimensionale e energjisė qė i rrethon trupat e tė gjitha qenieve tė gjalla dhe tė objekteve. Ajo shtrihet nė tė gjitha drejtimet, zakonisht nė njė formė eliptike rreth trupit. Sa mė tė shėndetshėm tė jeni, aura do tė jetė mė e gjerė.

Ishte njė epokė, kur shumė njerėz ishin nė gjendje tė shihnin aurėn.

Nė pikturat e udhėheqėsve shpirtėror si Krishti dhe Buda, ne shpesh shohim dritė tė artė rreth kokės sė tyre. Ky shkėlqim nuk ėshtė gjė tjetėr pos aurės sė tyre. Artistėt dhe piktorėt e kėsaj kohe ishin nė gjendje ta shihnin atė, dhe kėshtu e riprodhonin nė veprat e tyre.

Ėshtė shumė normale shikimi i aurės, dhe njė nga gjėrat mė tė lehta pėr ta mėsuar. Me pak kohė, praktikė dhe kėmbėngulje, ēdokush mund tė shoh aurėn nė njė farė shkalle.

Pse ne duhet tė shohim aurėn? Mėsimi i shikimit tė aurės mund tė zbulojė shumė pėr njė person. Ngjyrat dhe intensiteti i saj mund tė na tregojnė se ēfarė ėshtė duke menduar personi tjetėr. Aura  nuk mund tė jetė e falsifikuar, natyra e vėrtetė e personit dhe synimet e tij bėhen tė qarta.

Dikush ka thėnė se atmosferė ėshtė nėnshkrimi jonė shpirtėror. Sa e vėrtetė! Njė person me njė aurė tė ndritshme, tė pastėr ėshtė i pėrparuar shpirtėrisht dhe njė person me aurė tė errėt, tė vrazhdė ėshtė person me synime te paqarta. Pra, nėse ne e dimė se si ta shohim e ta kuptojmė aurėn, ne e dimė se cilin do ta ndihmojmė dhe cilit do t'i rrimė larg.

Gjithashtu, duke lexuar aurėn ėshtė e mundur pėr t'i diagnostikuar disa sėmundje si edhe simptomat e para tė bėhen tė qarta. Nėse tė gjithė mjekėt do tė jenė tė trajnuar pėr tė parė aurėn, kjo do tė ishte njė ndihmė pėr njerėzit.

Si ta lexojmė aurėn:

Pėrgatitja:

Gjeni njė vend ku ju mund tė ushtroni tė pashqetėsuar. Relaksoni mendjen tuaj duke marrė frymė thellė. Sigurohuni qė drita nė dhomėn tuaj tė mos jetė as shumė e ndritshme as krejtėsisht e errėt. Njė dritė e lehtė ėshtė ideale. Ėshtė gjithashtu e rėndėsishme qė tė keni njė mendje tė hapur dhe vetbesim.

Prova 1 - Shikimi i aurės rreth duarve tuaja:

Ngjyra e sfondit, kundėr tė cilit ju do tė shihni aurėn, duhet tė jetė mundėsisht e zezė, e bardhė apo gri.

Mbani njėrėn dorė para vetes dhe gishtat tė pėrhapur. Pėllemba juaj mund tė jetė e kthyer nga ju apo nė anen tjetėr. Merrni frymė thellė dhe relaksohuni. Tani,...vėshtroni dorėn tuaj, por mbani pėrqėndrimin nė sfond. Kjo ėshtė, ju nuk pėrqėndroheni nė dorėn tuaj, por ju tė shikoni pėrtej, dhe vėshtroni nė sfond.

Shikoni nė sfond pėrtej dorės suaj. Nė disa momente, do tė shihni njė mjegull tė dendur rreth gishtave tė dorės. Ajo do tė jetė njė lloj i njė skuqje pėrreth duarve. Pastaj, ngjyra nė fillim ėshtė pėrgjithėsisht e bardhė, argjendi ose gri.

Kjo mjegull e dendur do tė zhduket nėse pėrqėndroheni nė duart tuaja, dhe ri-shfaqet nė qoftė se ju pėrqėndroheni nė sfond. Ju shumė shpejti do tė mėsoni pėr tė mbajtur vėmendjen tuaj nė mėnyrė qė ju tė mund tė shihni aurėn pėr njė kohė mė tė gjatė.

Prova 2 - Shikimi i aurės rreth trupit tuaj:

Me praktikė kjo do tė jetė shumė e lehtė. Pasi ju tė mėsoni tė shihni aurėn rreth duarve, ju mund tė pėrpiqeni tė shikoni nė atė tė trupit tuaj. Pėr kėtė kėtė, ju duhet tė qėndroni pėrpara njė pasqyre. Ashtu si te shikimi i aurės sė duarve ju duhet tė keni njė sfond tė errėt, gri ose tė bardhė pas vetes.

Shikoni nė pasqyrė, dhe nuk pėrqėndroheni nė trupin tuaj. Fokusimi nė sfond. Ju shumė shpejt do tė shihni si fillim ngjyrėn e argjendtė ose gri pėrreth trupin tuaj. Kjo ėshtė e ngjashme me aurėn qė ju shihni rreth duarve tuaja. Aura do tė shfaqet dhe zhduket. Me praktikė ju do tė shihni mjaft qartė dhe ajo do tė qėndrojė pėr njė kohė mė tė gjatė.

Prova 3: Shikimi i aurės rreth trupit tė personit tjetėr:

Kur ju jeni tė jeni tė mirė ne shikimin e aurės tuaj, ju mund tė mėsoni tė shihni edhe aurėn e njerėzve tė tjerė. Procesi ėshtė i ngjashėm me shikimin e aurės tuaj, por kėtė herė, nuk ju duhet ndonjė pasqyrė.

Sipas Abhishek Agarwal pėr personat e avancuar leximi i aurės paraqet njė fakt interesant.

Ju do tė shihni se aura ėshtė e pėrbėrė nga disa shtresa.

Shtresa e parė, e quajtur aura Fizike, fillon mbi sipėrfaqen e lėkurės dhe ju tregon pėr mirėqenien fizike tė personit.

Shtresa e dytė, e quajtur aura mendore ju tregon pėr gjendjen mendore tė personit.

Shtresa e tretė, e quajtur aura shpirtėrore ju jep informacion nė lidhje me pėrparimin shpirtėror tė subjektit.


Tė gjitha kėto tri shtresa pėrputhen me njėra-tjetrėn. Sė bashku, ato mund tė shtyhen deri nė 4-5 metra nga trupi i njeriut.

Vendndodhja e ngjyrave, intensiteti, dhe hijet mund tė na thonė shumė. Por kjo merr praktikė tė mjaftueshme pėr t'i kuptuar dhe interpretuar ngjyrat. Ēdo ngjyrė mund t'ju tregoj diēka. (shikoni mė lart domethėnien)

Konkluzioni: Mendohet se kur ne ishim foshnje, ne tė gjithė mund tė shihnim aura. Shumica e fėmijėve deri nė 3-4 vjet shohin natyrshėm aurėn. Nėse fėmija nuk e pėlqen ngjyrėn e aurės se njė personi, ai fillon tė qajė! Nėse i pėlqen buzėqesh. Ndėrsa rritemi, bota materialiste na skllavėron. Ne 'harrojmė' ta pėrdorim aftėsinė tonė tė lindur pėr tė parė nė aurė.

Nė qoftė se ne duam tė ri-mėsohemi, ne kemi nevojė pėr t'i dhėnė vetes pak kohė.

Nuk duhet tė presim qė tė bėhemi ekspertė brenda natės. Por me zemėr! Mėsimi i shikimit nė aurė nuk ėshtė njė mister.

Ju mund tė mėsoni qė brenda pak minutash ta shihni atė.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Mesazh  aqua prej 26.09.13 22:24

Mjafton 3,4 min praktikė.
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

WOW

Mesazh  agagenius prej 23.11.14 0:28

sja ke idene se si me ke bere te ndihem..WOOOOOOOOOOOW
avatar
agagenius

Do arrish te behesh ai qe je.. Vec kur mos ta dish kush je.

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

re : wow

Mesazh  ipari.it.nok prej 04.04.15 22:26

Pershendetje un arrij deri ne mjegullim perse nuk mund te arrij me tej?
avatar
ipari.it.nok

<<<Me mire te besosh se ka nje zot dhe kur te vdesesh te shohesh qe nuk ekziston, Sesa te besosh se nuk ka dhe kur vdesesh te shohesh qe ekziston>>>

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Mesazh  rejsicela prej 11.10.15 15:25

arriher deri ne mjegull po pastaj?
avatar
rejsicela

1


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Mesazh  I638 prej 13.06.17 21:35

funsionon kjo deri ne mjegull kam arritur kohe me par se kam ber prova por jo per qellim arritjen e shikimit te aures ne vejta apo ndonje person ? Di ndokush ndonje burim video website qe shpjegon cfare hapash duhen ndjekur per te arritur kete gjendje

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė - Si ta shohim Aurėn

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi