Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Crash prej 14.09.13 22:52

Pytje dhe pėrgjigje shum interesante me plot kuptim qe vertet na meson per jeten

-c'eshte jeta per ty?-e pyeta.
-flluska sapuni.-mu pergjigj

-po vdekja?
-shperblimi i jetes!

-c'eshte bota?
-nje pike helm ne hapesire!

-c'eshte me e kuptuar ne bote?
-vdekja.

-cila eshte kafsha me e eger?
-njeriu.

-po me e bute?
-ajo qe s'ka lindur .

-cili njeri ju duket me i poshter?
-ai qe ndryshon veten me nje emer te huaj dhe ai qe punon aq mizorisht saqe nuk kujton as vdekjen.

-c'eshte budallalleku?
-te duash nje gje qe s'e ke dhe te kujtosh se je ai qe s'je.

-po puna me e mencme?
te gezosh te tanishmen.

-c'eshte me e aferme ?
-vdekja!

-po me e larget?
-zemra ime me tenden dhe fillimi e fundi i Hicit.

-cfare eshte e pavdekur?
-hapesira!

-cfare eshte me e bukur?
-fantazia!

-po me e shemtuar?
-semundja!

-me e hidhur?
-jeta.

-me e embel?
-Hici.

-c'gje e shte me e madhe?
-Libri i Botes!

-po me e rende?
-fjala.

-me e pamundur?
-te ndryshosh veten dhe formen,dmth jam une te behem ti,dhe jam njeri dhe te behem pellumb.

-kur shperblehet njeriu?
-kur e kujton veten te lumtur.

-cfare gje ju duket me e merzitur?
-cdo send eshte me i merzitur se njeri-tjetri.

-cfare gje ju duket me e veshtire?
-te jesh njeri...

-po me e lehte?
-te krijosh krijese njerezore.

-cili eshte ngushellimi i te pasurit?
-pesha e qeses

po i te vobektit?
-e ardhmja...

-nuk ju kuptoj-i thashe per se dyti.
-vdekja .-mu pergjigj serioz

-po c'permban jeta e njeriut?
-vetem dyshime!-.
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Muneer prej 14.09.13 23:10

Vdekja shperblimi i jetes? :-/
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Crash prej 14.09.13 23:47

PsikologjiaParapsikologja shkruajti:Vdekja shperblimi i jetes? :-/
po n'varet sa e kupton tash ti
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 14.09.13 23:56

Crash shkruajti:
PsikologjiaParapsikologja shkruajti:Vdekja shperblimi i jetes? :-/
po n'varet sa e kupton tash ti
Ne pergjithesi ishin shume te bukura, por vdekja sbesoj te jete kurre nje shperblim.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Muneer prej 15.09.13 0:07

Crash shkruajti:
PsikologjiaParapsikologja shkruajti:Vdekja shperblimi i jetes? :-/
po n'varet sa e kupton tash ti
Kjo ishte nje rreklame e bukur per deshmitaret e jehoovait. Te kishte qene vdekja nje shperblime njerezimi do i ishte versulur me kohe, edhe ti gjithashtu nuk do te ishe duke komentuar ketu me mua. Nuk ka njeri qe nuk i pelqen shperblimet.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Crash prej 15.09.13 1:04

PsikologjiaParapsikologja shkruajti:
Kjo ishte nje rreklame e bukur per deshmitaret e jehoovait. Te kishte qene vdekja nje shperblime njerezimi do i  ishte versulur me kohe, edhe ti gjithashtu nuk do te ishe duke komentuar ketu me mua. Nuk ka njeri qe nuk i pelqen  shperblimet.
vdekja eshte nje shperblim i jetes dhe jeta duhet ta pranoj kete dhurat e deshti apo se deshti, prandaj ne duhet jeten ta jetojm si duam ne shkurt e shqip (jeta osht qef) nuk e di askush se qfar na pret e nesermja
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 15.09.13 1:07

Crash shkruajti:
vdekja eshte nje shperblim i jetes dhe jeta duhet ta pranoj kete dhurat e deshti apo se deshti, prandaj ne duhet jeten ta jetojm si duam ne shkurt e shqip (jeta osht qef) nuk e di askush se qfar na pret e nesermja
Shperblimi i  jetes eshte dashuria qe ne marrim gjate jetes dhe rezultati pas vdekjes. Se ku do te shkojme, i kemi permbushur qellimet gjate kesaj jete apo jo. Vdekja nuk mund te jete kurre shperblim.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Crash prej 15.09.13 3:01

Dashuria nuk eshte shperblim se ate e n'varet se si e krijom ne, apo me mir te themi rastesia, e ndersa vdekja vie pa deshiren ton ksaj i thojn nje shperblim e deshte apo se deshte edhe normal, nuk mund ti dim rezultatet pas vdekjes pa vdekur
avatar
Crash

Mos dorėzimi eshte arritja drejt qellimit78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  icneg prej 15.09.13 9:19

kjo ka qene eshte dhe do te jete nje dilemmm
avatar
icneg

Syte dritaja e shpirtit

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

http://fb.com/psikologjiajone

Mesazh  Muneer prej 15.09.13 9:24

Crash shkruajti:Dashuria nuk eshte shperblim se ate e n'varet se si e krijom ne, apo me mir te themi rastesia, e ndersa vdekja vie pa deshiren ton ksaj i thojn nje shperblim e deshte apo se deshte edhe normal, nuk mund ti dim rezultatet pas vdekjes pa vdekur
Si mund te jete shperblim dicka qe eshte proces natyror? Kjo qe po thua ti eshte njesooj si te thuash qe dalja e dhembeve eshte shperblim i 7 muajve jete apo rritja e trupit eshte shperblim i 12 vjeteve jete gje qe nuk ka kuptim.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

222


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bota e Hiēit, prej Hiēit, pėr Hiēin Rrotullohet rreth qėllimit tė Hiēit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi