Praktikė – Relaksim

Shko poshtė

Praktikė - Relaksim

Mesazh  Jetmira prej 12.09.13 8:50

Disa teknika pėr RelaksimMetoda e parė

Shtrihuni apo uluni nė vendin ku do tė ndiheni tė rehatshėm, ēlirohuni nga gjėrat qė e shtrėngojnė trupin tuaj; rrypi, ēorapet, ora e dorės etj. Lėshoni muzikėn pėr relaksim.

Merrni frymė qetė dhe thellė. Rėndėsi duhet t'i kushtoni harmonisė mes frymėmarrjes dhe frymėnxjerrjes. Mos mendoni asgjė. Nėse nėpėr kokė ju bredhin mendimet, asgjė pėr kėtė, le tė bredhin ato, ndėrsa ju asnjė veprim tė 'dhunshėm' mos e ndėrmerrni.

Vėshtroni ato sikur tė ishit vėshtrues pasiv.

Pra mos gjykoni, por vetem vėshtroni pasivisht. Do tė vėreni se si rrjedhin mendimet, ndryshojnė, bile edhe formėsohen dhe paraqiten si videoklipe nė formė tė fotografive. Ėshtė mirė qė ēdo ditė sė paku 30-60 minuta t'i kushtoni relaksimit tuaj. Pas njė kohe disa ditėshe do tė arrini qė pa problem ta kontrolloni gjendjen tuaj emocionale.

Metoda e dytė

Metodė tjetėr pėr relaksim ėshtė edhe pėrmes vizualizimit (paramendimit). Gjat kėtij lloji tė meditimit sė pari harmonizohet frymėmarrja me tė rrahurat e zemrės pėrmes pulsit te dorės. Nė fillim me gishtin tregues tė njėrės dorė mateni pulsin nė dorėn tjetėr.

Pėr gjashtė (6) tė rrahura tė pulsit merrni frymė thellė dhe qetė. Mbane frymėn pėr njė kohėzgjatje sa tre (3) tė rrahura tė pulsit, dhe pas kėsaj e kryeni frymėnxjerrjen pėr periudhė kohore sa gjashtė tė rrahura te pulsit.

Pra, thjeshtė: 6 tė rrahurat e para tė pulsit- frymėmarrja thellė dhe qetė (le tė bėhet frymėmarrja e plotė gjersa tė mbushe mushkėritė dhe tė ngitet krahėrori, regjioni i barkut dhe shpatullat).

3 tė rrahura tė pulsit-mbaje frymėn. Per 6 tė rrahurat e pulsit mė pastaj, nxjerre frymėn ngadalė dhe qetė. Kėshtu duhet tė veproni, duke matur vazhdimisht pulsin me njėrėn dorė gjersa tė arrini qė ta mbanpi ritmin e frymėmarrjes dhe tė pulsit pa problem dhe vetvetiu. Kur ta arrini kėtė, lėshoni muzikėn e zgjedhur pėr relaksim psikik e fizik, vendosni pozitėn mė tė pėrshtatshme qė ju pėrgjigjet dhe vazhdoni relaksimin duke filluar vizualizimin (paramendimin).

Se ēka do tė vizualizoni, kjo ėshtė ēėshtje e juaj, varet nga imagjinata e juaj.

Gjatė vizualizimit duhet t'i vėreni qartė fotografitė e paramenduara. Ne fillim do tė keni vėshtirėsi, ndoshta do t'ju rrjedhin mendimet ne kahje tė padėshiruar, apo ndoshta nė kokė do t'ju shfaqen fotografi te pakėrkuara, ndoshta do tė keni vėshtirėsi tė vizualizoni kjartė dhe me ngjyrėra... por, asgjė pėr kėtė. Kjo nuk guxon tė jetė problem.

Ē'do gjė nė fillim ėshtė e vėshtirė, e mė pastaj bėhet e lehtė.

Pėr shembull: Paramendoni se ndodheni nė njė vend me gjelbėrim, e ndieni cicėrimėn e zogjve dhe rrezet e ngrohta tė Diellit kudo nė trupin tuaj. Jeni po e zėmė nė njė kopsht pėrplot lule tė llojllojshme e tė bukura. Aty pranė rrjedhė uji (pėrroi, lumi...) duke gurgulluar. Shėtiteni nėpėr atė vend. Pranė ujit e ndieni freskinė dhe flladin e ajrit. E ndieni aromėn e luleve, fluturat...

Nėse gjate vizualizimit ju zė gjumi, nuk ėshtė problem. Vetė gjumi do t'ju relaksojė. Pra vazhdoni nesėr sėrish. Gjat relaksimit dhe vizualizimit pėrdorni tema tė llojllojshme, sipas dėshirės. Ne kėtė mund t'ju ndihmojnė zėrat e llojllojshme tė muzikės relaksuese.

Pra ndėrroni ēdo ditė (sipas mundėsive dhe dėshirės) temat muzikore pėr relaksim qė tė i ikni me sukses monotonisė.

Nė asnjė rast, gjate relaksimit mos mendoni pėr punėt tuaja tė nesėrme, pėr obligimet, problemet etj. Pra nėse dėshironi t'i pėrkushtoheni relaksimit, atėher punėt tjera leni anash. E nėse megjithatė vetvetiu ju shfaqen mendime tė padėshiruara, problemet, obligimet... e dini si duhet vepruar. Pa ndikuar fare, vėshtroni nė mėnyrė pasive sikur tė mos kanė tė bėjnė me ju.

Nuk ėshtė me rėndėsi se ē'ka do tė paramendoni apo si do tė arrini tė relaksoheni. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė: ē'lirojeni trupin nga ē'do pozitė e palakmuar, gjeni pozitėn e lirė (ulur apo shtrirė) dhe lejoni qė mendimet tuaja t'i bartin tingujt e muzikės relaksuese.  
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi