Murgu jeton majė shkėmbit: Ndihem mė pranė Zotit

Shko poshtė

Murgu jeton majė shkėmbit: Ndihem mė pranė Zotit

Mesazh  Luli prej 10.09.13 21:22

Murgu jeton majė shkėmbit: Ndihem mė pranė ZotitNjihuni me murgun qė prej 20 vitesh bėn njė jetė vetmitare majė njė shkėmbi tė lartė.

Shtėpia e tij e pazakontė ėshtė njė manastir gjeorgjian, ku murgu 59-vjeēar Maksim Qavtaradze ndihet mė pranė Zotit.

Kur ai dėshiron tė largohet nga maja e shkėmbit “Katskhi”, ai shpenzon 20 minuta pėr tė zbritur poshtė me anė tė njė shkalle rreth 39 metra.

Maksimi furnizohet me ushqim nga ndjekėsit, tė cilėt vijnė 2 herė nė javė pėr t`u lutur.

Nė tė kaluarėn ai ka punuar si njė operator vinēi dhe kjo e ka bėrė murgun tė dhėnė pas lartėsive.

Ai thotė: “Kėtu ėshtė njė heshtje ku mund tė ndjesh praninė e Zotit”. Vizitorėt e tij mė tė zakonshėm janė priftėrinjtė dhe njė grup ndjekėsish tė rinj.

Fotografi qė ka shkrepur kėto foto, Amos Chaple, ka paguar pėr tė vizituar manastirin, pasi fillimisht nuk u lejua tė ngjitej nė tė.

Maksim i rrėfeu fotografit se kishte vendosur tė bėhej murg pas njė jete tė gabuar qė kishte bėrė si i burgosur, duke synuar njė ndryshim nė jetėn e tij.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi