Praktikė - Meditimi

Shko poshtė

Praktikė - Meditimi

Mesazh  Zattoo prej 10.09.13 0:58

Praktikė - Meditimi

Meditimi mund ta rrisė imunitetin, t'i zbusė emocionet negative, ta ulė shtypjen e gjakut dhe t'i zvogėlojė efektet e stresit. Pėr dallim nga ilaēet qetėsuese, ėshtė falas dhe nuk ka efekte tė anėsore.

Ne duhet tė meditojmė tė paktėn 10 minuta nė ditė pėr tė filluar qė t'i vjelim pėrfitimet.

Dhjetė minuta mund tė tingėllojnė mjaft lehtė, por gjetja e kohės ėshtė pengesa numėr njė pėr tė zhvilluar praktikėn  e rregullt.

Posa tė zgjohesh, ndal alarmin, anashkaloje kafen dhe nisu drejt e nė ushtrimin tėnd.Ndryshe po tė nisėsh ta bėsh kafen, kthehesh te lajmet dhe do tė jesh i absorbuar nė gjėra tjera.

Pėr tė filluar meditimin, lejo qė sytė e tu tė mbyllen. Pėrqendroje vėmendjen nė zėrin e frymėmarrjes tėnde - forma mė e lehtė e meditimit.

Le tė zgjerohet barku yt gjatė marrjes sė frymės dhe tė mblidhet gjatė lėshimit tė frymės, duke e lejuar frymėn mė thellė nė mushkėritė tua dhe duke nxitur efektin e relaksimit.

Sa herė qė mendja jote fillon tė bredhė - dhe do tė fillojė, mos u shqetėso por butėsisht ktheju zėrit tė frymės tėnde.

Vetėm ky veprim nė pėrqendrimin e frymėmarrjes tėnde pėr 10 minuta nė ditė ėshtė i mjaftueshėm.

Duke mėsuar si ta mbajmė njė praktikė tė thjeshtė meditimi, fillojmė tė kuptojmė se si t'a bėjmė edhe jetėn tonė mė pak tė komplikuara.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Praktikė - Meditimi

Mesazh  55 prej 10.09.13 10:20

Qellimi i meditimit eshte qe te futemi ne gjendjen e qetesise te mendjes, ku nuk ka as mendime , as deshira, as emocione , asgje. Dhe ne kete rast do te biem ne kontakt me veten tone me te larte, me dimensione me te larta, apo si te doni ta quani ju.
Budiste perdorin vezhgimin e frymimin, himduistet perdorin shikimin vetem ne nje pike te vetme per te medituar. Aleister Crowley perdorte tekniken e vizualizimit, disa te tjere e arrijne kete duke medituar per letrat tarot, pra ka shume lloje meditimesh por qellimi mbetet i njejte. Sipas Gerald Gardiner themeluesit te wiccas meditimi eshte nje nga tete rruget me ane te se ciles mund te behet magji.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi