Gjumi, garancia e shėndetit

Shko poshtė

Gjumi, garancia e shėndetit

Mesazh  Odin prej 09.09.13 20:01

Gjumi, garancia e shėndetit

Pothuajse 1/3 e jetės sonė kalon nė gjumė. Gjumi luan njė rol shumė tė rėndėsishėm pėr shėndetin pasi gjatė tij, truri dhe trupi ynė shplodhet dhe rimerr energji. Kjo periudhė e pushimit na mundėson tė "karikojmė bateritė" pėr aktivitetin e pėrditshėm.

Mjekėt theksojnė se pėr persona tė ndryshme, kohėzgjatja e gjumit ėshtė e ndryshme. Fėmijėt kanė nevojė tė flenė mė shumė, sidomos tė porsalindurit. Atyre u nevojitet 18-20 orė gjumė brenda njė ditė-nate. Gjatė rritjes, kohėzgjatja e gjumit pakėsohet gradualisht. Fėmijėt e moshės 7-13 vjeē duhet tė flenė 9-10 orė, sa gjysma e orėve tė gjumit qė kėrkohet tek tė porsalindurit.

Dikush mund tė pyesė "pėrderisa gjumi ėshtė njė lloj pushimi i trurit dhe trupit, pėrse tek fėmijėt nevojitet mė shumė gjumė? Ata nuk bėjnė shumė punė fizike apo mendore gjatė ditės."Nė fakt, gjatė gjumit sekretohet hormoni i rritjes. Njė gjumė i mirė lejon prodhimin nė sasi tė duhur tė hormoni tė rritjes e pėr kėtė arsye bebet e porsalindura duhet tė flenė mė shumė gjumė.

Prandaj, prindėrit duhet t'i kushtojnė vėmendje tė madhe gjumit tė mjaftueshėm tė fėmijėve tė tyre. Fėmijėt qė nuk flenė gjumė mjaftueshėm, shfaqin simptoma tė ndryshme si mėrzitje, zemėrimit, humbje oreksi e rrjedhimisht humbje peshe, do tė grinden mė shumė etj.

Dikush mund tė pyesi se "kur fėmijėt janė tė lodhur, ata kanė prirje tė flenė gjumė shumė shpejt. Po pėrse disa fėmijė kanė probleme me pagjumėsinė dhe flenė vetėm pak orė? "

Shumica e fėmijėve qė nuk flenė gjumė sa duhet, ndikohen nga shumė faktorė mjedisorė dhe tė tjerė. Kryesisht nga zhurmat, zakonet jo tė mira tė jetės sė pėrditshme si dhe sėmundjet e frymėmarrjes, lėkurės, dalja e dhėmbėve, etj etj.

Gjumi ėshtė i rėndėsishėm jo vetėm pėr fėmijėt, por edhe pėr tė rriturit, veēanėrisht pėr femrat qė duan tė qėndrojnė tė reja dhe tė bukura. Sot do flasim pėr njė metodė mė efektive dhe me kosto zero pėr ruajtjen e bukurisė suaj. Sekreti pėr kėtė ėshtė flini mjaftueshėm, pasi gjatė gjumit aktivizohet shumė procesi i riprodhimit tė qelizave tė lėkurės.

Mund tė bėni vetė ju njė provė; shihuni nė pasqyrė para gjumit dhe pas gjumit tė ėmbėl nė mėngjes. Mund tė zbuloni qė fytyra dhe lėkura e trupit juaj ėshtė mė e lėmuar dhe mė e freskėt, me mė shumė vitalitet. Dhe kjo ėshtė metoda mė natyrore dhe mė e shėndetshme e mundshme pėr bukurinė tuaj, gjumi i mjaftueshėm.

Por dikush tjetėr mund tė pyesė, "sa orė gjumė duhet tė flemė brenda njė nate? Cili ėshtė orari mė i pėrshtatshėm pėr gjumin e ėmbėl?

Mė poshtė, do t'ju tregojmė mė hollėsisht mbi gjumin e bukurisė dhe gjumin e shėndetshėm.

Sot nė Kinė preferohet shumė fjala, "Meirong Jiao", "Meirong" do tė thotė "bukuri" ose "ruajtja e bukurisė", "Jiao" do tė thotė "gjumė", "Meirong Jiao" do tė thotė "gjumi i bukurisė". "Gjumi i bukurisė" nis nga ora 22:00 deri nė 02:00 tė mėngjesit, meqenėse gjatė kėsaj periudhe trupi ynė bėn detoksifikimin.

Duhet ta shfrytėzojmė kėtė periudhė tė ēmuar jo vetėm pėr bukurinė, por edhe pėr shėndetin tonė. Dikush mund tė pyesė se pse "gjumi i bukurisė" zgjat pėr kaq pak orė, vetėm 4 orė.

Kjo nuk ėshtė e mjaftueshme pėr njė natė. Ju keni tė drejtė, "gjumi i bukurisė" thekson vetėm 4 orėt mė tė rėndėsishme tė gjumit. Nėse ngarkoheni me shumė punė gjatė ditės, mos i shfrytėzoni kėto 4 orė pėr punė, veēanėrisht pėr femrat qė duan bukuri. Mė poshtė do t'ju flasim mbi konceptin tjetėr, gjumi i shėndetshėm.

Mjekėsia tradicionale kineze thekson se gjumi i shėndetshėm nis nga ora 21:00 dhe zgjat deri nė 5:00 tė mėngjesit. Por, sot jeta dhe aktiviteti ynė ka ndryshuar shumė nga e kaluara. Prandaj, ėshtė pak e vėshtirė qė tė zbatohet orari i gjumit qė sugjerohet nga mjekėsia tradicionale kineze, pra vėnien e kokės nė jastėk nė orėn 21:00.

Sipas shpjegimeve nga vepra klasike e mjekėsisė tradicionale kineze, orari i gjumit duhet tė rregullohet gjatė 4 stinėve, meqenėse klima ėshtė e ndryshme.

Nė pranverė, duhet tė flemė pak vonė dhe tė ngrihemi herėt. Pranvera ėshtė stina e lindjes. Kafshėt zgjohen nga gjumi, lulet dhe pemėt ēelin nė kėtė stinė. Prandaj, fjetja e vonė dhe zgjimi herėt nė pranverė nxitin qarkullimin e energjisė sė brendshme trupore, duke pėrfituar shumė vitalitet nga drita dhe aroma e freskėt e pranverės. Orari i gjumit tė pranverės nis nga ora 22:30 dhe pėrfundon nė 6:00 tė mėngjesit.

Gjatė stinės sė verės, gjumi ynė duhet tė jetė mė i shkurtėr, pėr shkak se dita ėshtė mė e gjatė dhe nata mė e shkurtėr. Nė fakt, shumė shqiptarė, por edhe banorė nga e mbarė bota kanė dėshirė qė gjatė verės tė shijojnė rrėzet e diellit dhe tė zhvillojnė shumė aktivitete argėtuese. Gjatė verės ėshtė mirė tė shkojmė pėr tė fjetur rreth orės 23:00 dhe tė zgjohemi nė 6:00 tė mėngjesit.

Gjatė stinės sė vjeshtės, duhet tė flemė herėt dhe tė ngrihemi herėt. Vjeshta ėshtė stina e korrjes. Frutat e pemėve duhet tė korren nė kėtė stinė. Aktivitetet e njerėzve do tė pakėsohen me uljen e temperaturave. Qarkullimi i brendshėm nė trup do tė jetė mė i ekulibruar nė kėtė stinė. Prandaj, fjetja herėt dhe ngritja herėt mund ta favorizojnė ekuilibrimin psikik dhe fizik, i cili pėrputhet me karakterin e klimės sė vjeshtės. Orari konkret i gjumit tė vjeshtės fillon nga 21:30 dhe pėrfundon nė 6:30 tė mėngjesit.

Nė dimėr, duhet tė flemė herėt dhe tė ngrihemi vonė. Dimri ėshtė stina e rezervės. Shumė kafshė hyjnė nė letargji ose pakėsojnė aktivitetet e tyre, pėr tė rezervuar energji, nė pritje tė ardhjes sė pranverės. Shumė pemė do tė jenė pa gjethe. Fjetja herėt dhe zgjimi vonė mund tė jenė nė favor tė rezervės sė energjisė dhe vitalitetit tė jetės. Orari konkret i gjumit nė dimėr nis pėrpara orės 21:00 dhe pėrfundon pas orės 7:00.

Njerėzit nuk duhet tė veprojnė nė kundėrshtim me natyrėn. Mjedisi i natyrės na ofron shumė kushte tė nevojshme tė jetės, si ujė, ajėr, diell etj. Kjo ėshtė metoda mė e shkėlqyer e jetės pėr njė shėndet sa mė tė mirė.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi, garancia e shėndetit

Mesazh  55 prej 11.09.13 9:44

Ne DUHET fleme kaq ore gjume... hajde keshille hajde-kesaj po qe i them shkence apo gossip.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi, garancia e shėndetit

Mesazh  Zattoo prej 11.09.13 10:39

Per nje shendet te mire preferohet gjumi nga ora 22 dhe zgjimi para ores 7 te mengjesit, pra mund te jete ora 5 apo 6 po jo me vone se ora 7.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjumi, garancia e shėndetit

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi