Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Shko poshtė

Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  Odin prej 08.09.13 22:20

Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė"Nuk ėshtė e nevojshme tė largohesh nga shtėpia jote. Rri nė tryezė dhe dėgjo. Madje mos dėgjo, vetėm prit. Madje as mos prit, vetėm rri qetėsisht dhe vetmitar. Bota do tė paraqitet tek ti pa masė, nuk ka rrugė tjetėr, vetėm do tė bjerė nė gjunjė para teje"-- Franz Kafka

Shumė njerėz sot mund tė kenė opinione tė ndryshme rreth meditimit. Disa prej tyre mund tė pyesin, "Ēfarė ėshtė meditimi dhe ēfarė tė mire mund tė mė sjellė?" Nė fakt, meditimi sot po kthehet nė njė praktikė tė popullarizuar nė Perėndim tek njerėzit nga tė gjitha sferat e jetės.

Meditimi ėshtė njė qasje qė ēdokush mund ta ushtrojė dhe ndihmon nė pėrballjen me probleme shėndetėsore, stres, ankth etj.

Ekzistojnė shumė lloje meditimi dhe disa pej tyre janė meditimi Zen, meditimi Taoist, meditimi budist etj. Edhe pse metodat pėr tė medituar janė tė ndryshme, qėllimi pėrfundimtar ėshtė i njėjtė, arritja e qetėsimit tė mendjes dhe ēlirimit nga streset.

Gjithashtu ju mund tė pyesni "Ēfarė pėrfimesh na sjell meditimi i vazhdueshėm?"

Meditimi sjell shumė pėrfitime pėr shėndetin tonė fizik, mendor dhe emocional. Ai shėron njėkohėsisht dhe mendjen dhe trupin nėpėrmjet gjendjes sė qetėsisė. Disa pėrfitime fizike tė meditimit pėrfshijnė rregullimin e tensionit tė gjakut dhe njė pėrmirėsim nė frymėmarrje si pasojė e rritjes sė sasisė sė ajrit nė mushkėri. Ata tė cilėt praktikojnė vazhdimisht meditimin ndihen mė mirė, mė tė qetė dhe kanė mė shumė vetkontroll. Gjithashtu edhe reaksionet kimike nė trup qė lidhen me stresin janė mė tė vogla, gjė qė ēon nė mė pak ankth. Meditimi gjithashtu na bėn qė tė dukemi mė tė rinj dhe me njė lėkurė mė tė bukur.Meditimi nuk sjell vetėm pėrfitime fizike, ai mundėson edhe pėrfitime psikologjike. Qetėsimi i mendjes sjell rezultate tė mrekullueshme nė trurin tonė. Ėshtė provuar nga shumė studime se meditimi mund tė rregullojė humorin tonė dhe mund tė zhvillojė memorien si dhe tė reduktojė depresionin. Kjo metodė ėshtė njė terapi e provuar alternative.

Gjithnjė e mė shumė mjekė i kėshillojnė pacientėt e tyre tė meditojnė kur ata kanė probleme me tensionin e lartė tė gjakut, kur ata vuajnė nga astma, ata qė kanė probleme me pagjumėsinė dhe tek tė gjithė personat e tjerė qė vuajnė nga stresi, ankthi dhe depresioni. Ata shprehen se kjo terapi alternative i ndihmon njerėzit tė ekuilibrojnė gjendjen fizike, psikologjike dhe emocionale.

Pėrdorimi i meditimit si njė teknikė shėruese nuk ka dalė sot. Teknikat meditative janė pėrdorur para mijėra vitesh e deri mė sot nga indianėt, kinezėt etj.Si tė paraktikojmė meditimin?

•Qetėsimi i mendjes: Nėpėrmjet meditimit, ne pushojmė sė fokusuari nė ngjarjet stresante apo mendimet negative ose dhe probleme e jetės. Nėpėrmjet meditimit ne pėrpiqemi qė tė mos mendojmė pėr asgjė. Pėr fillestarėt kjo nuk ėshtė e lehtė, kėrkon pak kohė dhe praktikė derisa tė arrihet momenti i njė mendjeje tė qetė pa sforcime.

•Tė jetosh nė tė tashmen: Tė jesh tani dhe kėtu, sesa tė fokusohesh tek e shkuara apo tek e ardhmja. Kjo kėrkon pėrjetimin e ēdo momenti. Kjo nė fakt kėrkon shumė durim dhe praktikė, pasi shumė prej nesh e jetojmė jetėn duke menduar pėr tė ardhmen apo dhe duke pėrjetuar ngjarjet e sė shkuarės. Zakonisht gjatė ditės vėshtirė se shijojmė tė tanishmen. Pėr shembull, na ndodh qė kur ngasim makinėn ne mendojnė pėr shumė gjėra njėkohėsisht, Kur mbėrrijmė nė destinacion nuk mbajmė mend pothuajse asgjė rreth xhiros qė bėmė me makinė!

•Gjendja e ndryshuar e ndėrgjegjes: Pasi arrihet njė gjendje qetėsie gjatė meditimit dhe nė momentin kur mendimet janė larguar nga koka dhe fokusimi tek e tanishmja mund tė ēojė nė atė qė quhet gjendje e ndryshuar e ndėrgjegjes, qė ka tė bėjė me krijimin e njė gjendjeje ėndėrrore, por jo gjumi. Meditimi rrit aktivitetin e trurit nė njė zonė tė tij qė ėshtė i lidhur me lumturinė, mendimet pozitive dhe emocionet.Llojet e teknikave tė meditimit

Ekspertėt e fushės kryesisht i ndajnė teknikat e meditimit nė dy kategori: pėrqėndruese dhe jo-pėrqėndruese. Teknikat me pėrqendrim kėrkojnė fokusimin e mendjes nė njė objekt tė veēantė si psh: flaka e njė qiriri, zhurma e ndonjė instrumenti, ose mantra tė veēanta. Meditimi i dytė pėrfshin fokusimin tek frymėmarrja jonė.

Ekzistojnė shumė mėnyra pėr tė medituar.

•Teknikat bazė tė meditimit: Uluni ose shtrihuni nė njė vend ose pozicion tė rehatshėm dhe pėrpiquni tė qetėsoni mendjen tuaj duke mos menduar asgjė. Nuk do tė jetė e thjeshtė nė fillim, por me praktikė mund tė arrihet ēdo gjė.

•Teknikat e fokusimit: Mund tė fokusoheni nė njė statujė, mund tė vini njė muzikė nė sfond, mund tė dėgjoni cicėrimat e zogjve, zhurmėn e oqeanit; diēka konstante, si frymėmarrja juaj, ose mudn ta pėrqendroni vėmendjen tek tik-taku i orės. Disave mund t'u duket mė i thjeshtė pėrqendrimi tek njė objekt etj, sesa tė boshatisin mendjen nga mendimet.

Ėshtė provuar shkencėrisht qė meditimi funksionon me tė vėrtetė. Ja disa kėshilla praktike si mund tė meditojnė.

1.Fokusoheni vėmendjen tek objektet

Objekti i fokusimit mund tė jetė frymėmarrja jonė. Meditimi shpesh pėrfshin shqisat tona dhe kur nisim tė ndjejmė njė aromė tė veēantė, tė ndjejmė apo tė dėgjojmė njė melodi nisim tė jetojmė mė shumė nė tė tashmen.2. Kur mendimet na shpėrqėndrojnė mundohemi tė fokusohemi tek objekti ynė

"Qetėsimi i mendjes kėrkon kohė, nėse mendimet nuk ju lėnė tė qetė mos u pėrpiqni t'i largoni dhe mos u sforconi, mjafton tė pėrqėndroheni tek frymėmarrja apo objekti qė keni, mendimet qė ju shqetėsojnė do tė largohen gradualisht.

Meditimi nuk ka lidhje me fshehjen e mendimeve apo shtypjen e tyre.Pra, kur shpėrqėndroheni mos u pėrpiqni tė sforcoheni, thjesht vijoni me seancėn e meditimit.

3. Mos lejoni zhurmat t'ju shpėrqėndrojnė

Edhe gjatė meditimit ne pėrsėri mund tė jemi nė gjendje tė dėgjojmė zhurmat qė vijnė nga jashtė.

Megjithatė, nėpėrmjet meditimit ne pėrpiqemi tė mos i lejojmė kėto zhurma tė na shpėrqėndrojnė "tė tanishmen tonė".

Pra, ēdo mendim apo shpėrqėndrim qė mund tė keni nė fillim tė meditimit ėshtė njė fenomen i natyrshėm.

Hapat pėr meditimin..

1. Qėndrimi

Mund tė uleni nė njė karrige ose tė uleni kėmbė-kryq, sigurohuni qė pozicioni i shpinės tė jetė i drejtė, por jo i sforcuar.

2. Sytė

Pėrpiquni t'i mbani sytė hapur nė fillim. Sytė e hapur lejojnė qė ta pėrjetojmė mė shumė tė tanishmen. Nėse i mbyllim sytė ka tė ngjarė qė tė na shpėrqėndrojnė mendimet e ndryshme nė kokė. Megjithatė, sytė mudn t'i mbani si tė jetė mė e rehatshme dhe pėrshtatshme pėr ju. Disa persona relaksohen mė shpejt me sy tė mbyllur.3. Frymė marrja

Pėrqėndrimi tek frymėmarrja jonė gjatė meditimit ėshtė njė mėnyrė e mirė pėr tė jetuar tė tanishmen.

Vini re frymėmarrjen dhe frymėnxjerrjen. Nuk ėshtė e nevojshme tė rregulloni frymėmarrjen, lėreni tė ndodhė natyrshėm.

4. Numėrimi i frymėmarrjes

Nėse hasni vėshtirėsi nė pėrqėndrimin e vėmendjes suaj, provoni tė numėroni frymėmarrjet – kjo ėshtė njė praktikė e lashtė.

5. Mendimet

Kur mendimet ju turbullojnė, lėrini ato tė largohen natyrshėm dhe riktheheni vėmendjen tek frymėmarrja. Mos u pėrpiqni t'i kontrolloni mendimet tuaja, thjesht sa do tė ndiheni mė nervozė.6. Emocionet

Ėshtė e vėshtirė tė arrini njė stad meditimi kur nuk ndiheni mirė emocionalisht ose kur sapo ju ka ndodhur njė situatė e pakėndshme. Kjo vjen pėr shkak se disa emocione janė tepėr tė forta dhe ju bėjnė qė tė keni shumė mendime nė kokė. Veēanėrisht zemėrimi, turpi dhe frika krijojnė mendime nė kokė qė pėrsėriten vazhdimisht nė mendje. Zemėrimi dhe turpi bėjnė qė ne tė gėrmojmė nė ngjarjet e sė shkuarės. Frika mė shumė krijon mendime rreth tė ardhmes qė fillojmė me "Po sikur…"

Mėnyra mė e mirė qė tė meditoni gjatė kėsaj faze ėshtė qė tė mos pėrqėndroheni shumė tek to, por tek trupi juaj.

7. Qetėsia

Qetėsia shėron. Megjithėse sot nė internet mund tė gjejmė shumė muzikė pėr tė medituar, por asgjė nuk ia kalon qetėsisė. Megjithatė kjo ėshtė nė preferencėn e gjithė secilit.8. Sa zgjat meditimi

Niseni me 15 minuta nė fillim. Mos e sforconi veten tė meditoni mė gjatė nėse nuk jeni gati pėr kėtė gjė. Me kalimin e kohės do ta vendosni vetė ju kohėn qė doni tė shpenzoni pėr meditim. Ka njerėz qė preferojnė tė meditojnė pėr njė orė. Disa tė tjerė hasin vėshtirėsi nė tė qėndruarin kėmbėkryq pėr mbi 10 minuta.

9. Vendi

Vendi ku meditoni duhet tė jetė i qetė dhe i kėndshėm. Nėse dėshironi mund tė ndizni edhe qirinj apo aromatikė tė tjerė (incense).

10. Tė ndjerit mirė

Mbi tė gjitha duhet tė ndjehemi mirė gjatė meditimit. Pėrpiquni ta ushtroni ēdo ditė nga pak. Do t'ju ndihmojė nė shumė probleme qė mund tė keni nė organizėm e mbi tė gjitha do t'ju japė qetėsi dhe relaks.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  Muneer prej 08.09.13 22:35

Ke shkruar gjithe kete artikull per meditimin dhe nuk ke folur per chakrat.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  Just-Me prej 30.10.13 21:06

mund tme shpjegoj dikush ca jan chakrat??
avatar
Just-Me

Magic World

14


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  syri i art prej 08.11.13 19:31

meditimi esht rruga qe qon drejt njohjes se qenjes ton te mbrendshme,njohjes se vertetes...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  syri i art prej 08.11.13 19:41

rezultatet ne meditim vijn kur ne nuk i presim,kur jemi te sforcuar,pa deshira,po ne qoft hyjm me mendimin per te arrit sa ma shpejt rezultate,atehere rezultatet veshtir qe do te arrihen,sepse bllokohet energjia,dhe nuk qarkullon neper gjith trupin,dhe keshtu krijohet tensioni...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  syri i art prej 09.11.13 16:20

sa per efektet e meditimit jan te paimagjinueshme,po normal pasi jemi te ndryshem edhe efektet jan te ndryshme,pra te asnjeri nuk jan njejt...kohzgjatja e mditimit nuk esht e rendesishme,po kualiteti esht shum...une e praktikoj dy here ne dit,ne mengjes heret dhe ne mbremje,ka raste qe nuk deshiroj ta nderprej,po zakonisht rri nga nje ore...kam rreth nje vit qe e praktikoj dhe ndjehem per mrekulli...jua keshilloj gjitheve qe nuk e keni provuar,ne fillim esht pak veshtir,po me koh gjithqka shkon ma leht,dhe vjen koha kur vet trupi yt ta kerkon meditimin...dhe mos beni pyetje sa koh duhet te meditojm,meditimi zgjat ter jeten gjer sa ta kuptosh se kush je,deri ne perndritje...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēfarė ėshtė meditimi dhe si ta praktikojmė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi