Ėndrra, zbuluesja e sėmundjeve dhe e sekreteve

Shko poshtė

Ėndrra, zbuluesja e sėmundjeve dhe e sekreteve

Mesazh  Odin prej 08.09.13 22:09

Ėndrra, zbuluesja e sėmundjeve dhe e sekreteve tė pavetėdijesĖndrra ėshtė njė lloj pėrvoje personale gjatė gjumit, duke pėrfshirė imazhet, dėgjimin e tingujve apo ndijimeve tė tjera nė gjumė.

Zakonisht ėndrra nuk vjen nga vullneti personal dhe ėshtė e pavetėdijshme.

Shumica e shkencėtarėve besojnė se tė gjithė njerėzit kanė aftėsi pėr tė ėndėrruar. Njerėzit tė cilėt mendojnė se nuk ėndėrrojnė, nė tė vėrtetė vetėm sa i harrojnė ato nė momentin e zgjimit. Studimet kanė treguar se gjatė natės njerėzit shohin disa ėndėrra dhe jo vetėm njė.

Nė veprėn klasike tė mjekėsisė kineze "Huangdi Neijing", janė shėnuar lidhjet e ngushta tė ėndrrave me shėndetin tonė. Sipas teorisė sė mjekėsisė tradicionale, trupi ynė konsiderohet si njė objekt organik. Pėr njė person tė shėndetshėm, qarkullimi i lėngjeve dhe oksigjenit nė trup duhet tė jetė i ekuilibruar, gjė qė garanton aktivitetin normal fiziologjik tė njeriut.

Kur sėmuremi prishet ekuilibri i brendshėm i organizmit. Si rezultat, ēekuilibrimi i brendshėm trupor do tė shpaloset nė mėnyra tė ndryshme, ndėr tė cilave ėndrra ėshtė njė metodė reagimi e veēantė dhe delikate.

Kur prekeni fillimisht nga sėmundja, simptomat e keqėsimit tė shėndetit nuk janė shumė tė dukshme. Por nė gjumė, pėr shkak tė uljes sė ndikimeve tė jashtme, simptomat e trupit mund tė pasqyrohen nė ėndrra. Kėto ėndrra mund tė parashikojnė sėmundjet e ardhshme trupore dhe mund tė ndihmojnė pėr diagnostikimin e sėmundjeve nė fazė fillestare.

Sot, specialistėt kinezė i bashkohen teorive dhe veprave klasike tė mjekėsisė kineze si dhe studimeve tė fundit mbi ėndrrat. Ata besojnė se pėrmbajtja e ėndrrave dhe informacionet e fshehura nė to janė shumė tė ndėrlikuara dhe magjike. Por vetėm njė pjesė e ėndrrave lidhen me sėmundjet, qė mund tė pasqyrojnė problemet me qarkullimin.

Ato ėndrra qė kanė lidhje me ndonjė sėmundje nė trup pėrsėriten disa herė. Ky ėshtė njė element shumė i rėndėsishėm pėr ato ėndrra qė lidhen ngushtė me sėmundje, meqenėse elementet e sėmundjeve tė fshehura nė trup do tė lėshojnė informacione afatgjatė lidhur me simptomat. Kėto informacione do tė ndikojnė trurin e tė sėmurėve gjatė ėndėrrimit e si rezultat kemi pėrsėritjen e ėndrrės.

Sipas teorisė sė mjekėsisė kineze, mėlēia lidhet me ndjenjėn e zemėrimit. Nėse zemėroheni shumė nė ėndėrr, kjo mund tė jetė njė shenjė e pėrkeqėsimit tė organit tė mėlēisė.

Nėse qeshni pandėrprerė nė ėndėrr, kjo mund tė jetė njė kėmbanė pėr problemet me zemrėn.

Nėse shihni shpesh stuhi apo vorbulla uji nė ėndėrr, kjo lidhet ngushtė me sėmundjet e shpretkės.

Nėse shihni shpesh luftė ose gjėra tė ngjashme tregon probleme nė fshikėzėn e tėmthit.Pėrveē shpjegimeve tė ėndrrave nga mjekėsia tradicionale kineze, shumė psikanalistė perėndimorė kanė zhvilluar studime tė hollėsishme mbi ėndrrat.

Babai i psikanalizės Sigmund Frojd ka shkruar libra lidhur me ėndrrat, e mė i njohuri ėshtė "Shpjegimi i ėndrrave".

Sipas tij, ėndrrat janė rruga mbretėrore drejt tė pandėrgjegjshmes. Ai ishte i mendimit se ėndrrat paraqesin mesazhe nga nėndija, nga thellėsitė e personalitet tonė, thellėsi me tė cilėn, nė mėnyrė tė vetėdijshme, nuk jemi nė kontakt. Frojdi mendon se ėndrrat janė shfaqje shumė tė rėndėsishme tė jetės sonė tė brendshme, fshehurazi tė mbushura ngandonjėherė me dėshirat mė intime tė ėndėrruesit.

Pėrveē studimeve tė Frojdit, shumė psikanalistė tė tjera kanė bėrė studime mbi ėndrrat. Sė pari, ėndrra ėshtė njė veprim rregullimi dhe plotėsuese pėr jetėn ditore. Sė dyti, ėndrra ėshtė njė veprim vazhdues i pėrvojės psikike. Nė gjuhėn kineze ka njė fjali e urtė qė thuhet se "Ato gjėra qė keni nė mendje gjatė ditės, do tė paraqiten nė ėndrrėn tuaj gjatė natės."

Ėndrra ėshtė njė aktivitet shumė i ndėrlikuar dhe shumė i rėndėsishėm nė jetėn tonė. Nė emisionin e sotėm shėndetėsor, ju prezantuam studimet klasike mjekėsore tė ėndrrave si nga mjekėsia tradicionale kineze ashtu edhe nga ajo moderne e perėndimore. Mirudėgjofshim javėn tjetėr.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi