Bilokacioni

Shko poshtė

Bilokacioni

Mesazh  Admin prej 19.09.08 18:14
Bilokacioni (lat. bi- dy; locatione-s - vend) ėshtė aftėsia mbinatyrore e hamendėsuar e njė njeriu pėr tė qenė njėkohėsisht nė dy vende (tė ndryshme).

Bilokacioni besohet tė jetė pėrjetuar dhe madje ushtruar me qėllim, nga mistikėt, ekstatikėt, dhe magjistarėt e pėrzgjedhur. Edhe shenjtorėt e krishterė dhe murgjėrit thuhet ta kenė ushtruar bilokacionin.

Kjo dukuri nė kishėn katolike i vishet shenjtorėve tė saj. Kjo shpjegohet me dėshirėn e flaktė tė njeriut pėr t“u bėrė mirė tė tjerėve, saqė ai mund tė kryente detyrėn e ngarkuar nė njė vend dhe nė tjetrin tė ishte po ashtu i pranishėm.

Ndėr ta pėrmendet Shėn Antoni i Padovės, Shėn Ambrozi i Milanos, Shėn Severi i Ravenės, Shėn Drogo, Martķn de Porres dhe Padre Pio i Pietrelēinas.

Njė rast i ushtrimit tė bilokacionit ėshtė ai i Shėn Alfons Maria de Liguorit, nė vitin 1774 i cili raportohet tė jetė parė pranė shtratit tė Papa Klementit XIV qė po vdiste, ndėrsa nė tė vėrtetė ai ndodhej nė qelėn e tij katėr ditė-rrugė larg.

Njė histori tjetėr e vitit 1668 flet pėr murgeshėn katolike Maria de Agreda, qė iu shfaq indianėve tė Amerikės 500 herė nė njė vit, duke rrėshqitur nė ajėr, ndėrsa ajo ndodhej nė Meksikė.

Tregohet gjithashtu qė filozofi Emanuel Svedenborg e zotėronte aftėsinė e bilokacionit. Okultisti anglez Alaister Krėouli raportohet tė ketė pasur kėtė aftėsi, megjithėse ai nuk ishte i vetėdijshėm se ēfarė po ndodhte nė kėtė kohė.

Gojėdhėnat islandeze po ashtu rrėfejnė pėr luftėtarė qė binin nė njė gjendje gjumi (tė ashtuquajtur trans) dhe shfaqeshin mijėra kilometra larg nė fushė-betejė.

Disa guru indianė tregohet tė kenė qenė nė disa vende nė tė njėjtėn kohė zgjuar, ose janė parė duke fjetur ndokund ndėrsa nė vendin tjetėr ishin zgjuar dhe aktivė.

Disa tekste po ashtu shfaqin dukurinė e tė qenit nė mė shumė se njė "kopje" nė vende tė ndryshme.

Disa njerėz (si Robert Peterson) besojnė tė ushtrojnė projeksionin yjor (apo kryerjen e njė PJT) pėrshkruajnė se janė nė mė shumė se njė vend njėkohėsisht.

Eksperimentet e studiuesve Hal Puthof e Rasell Targ, tė viteve 1980 tregojnė se projeksionet yjore apo udhėtimet jashtė trupit, tė quajtura "vėzhgime nė largėsi" ishin tė vėrteta dhe tė pėrsėritshme edhe nga njerėz tė zakonshėm.

Teoria e pėrgjithshme e pranuar shkencore e fizikės nuk dėshmon asnjė mekanizėm me te cilin bilokacioni i sendeve makroskopike tė jetė i mundshėm.


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 11.02.14 21:21, edituar 1 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Berti69 prej 27.09.11 22:34

Rasti me i vjeter i bilokacionit qe njeh historia njerezore eshte ai i Apolloniosit nga Tyane apo i shkruar ne latinisht Apollonius i lindur ne vitin 16 te eres sone.
Apollonius krahasohet me Jezusin e Nazaretit ne nje fare menyre ka qene "Krisht pagan" , ai ka pasur dishepuj dhe ka bere mrekullira.
"Jeta e Apolloniosit" e shkruar nga Filostrate dy shekuj pas vdekjes se tij eshte i vetmi burim qe kemi per te.

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Magus prej 26.06.13 23:44

Ajo qe eshte projektuar ne Bilokacion eshte nje imazh holografik nga vetja jone, ajo qė mbetet eshte materia jone e ngurte.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Zattoo prej 23.12.13 11:05

Ne fiziken kuantike, nje grimce mund te jete ne dy vende ne te njejten kohe, por mund te mos jete pikerisht ne te njejten forme.
Nje grup i grimcave (objekt ose person) duhet te jete ne parim ne gjendje qe te jete ne dy vende ne te njejten kohe ... por varet nga shume kushte.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Berti69 prej 09.02.14 1:21

Bilokacioni shpirtėror i dyfishtė : Rasti i ēuditshėm i Emilia Sagée !

avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Luli prej 28.04.14 0:18

Kisha Katolike e njeh fenomenin e bilokacionit ne pergjithesi.
Shume mistike dhe shenjetore te Kishes njihen si persona qe kishin kete aftesi si:
Padre Pio, Marthe Robin, Joseph de Copertino, Marķa de León Bello y Delgado, Ursula Micaela Morata, Agnčs Galand, Alphonse de Liguori dhe Yvonne Beauvais etj etj.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Pansophia prej 10.09.17 20:40

Nje njeri, qe eshte ne gjendje te shkeputet nga trupi, si ne rastin e nje projeksioni astral, dhe ne trupin e tij fizik ai te lere sasi te mjaftueshme vetedije sa per ta kontrolluar trupin, nderkohe qe pjesa tjeter te manifestohet e dukshme per syrin e nje shikuesi ne nje tjeter vend.
Duhet te jesh nje mjeshter i projeksionit astral per te realizuar kete.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Bilokacioni

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi