Nėse nuk mund tė flini gjatė gjithė natės

Shko poshtė

Nėse nuk mund tė flini gjatė gjithė natės

Mesazh  Luli prej 04.09.13 23:14

Faktorėt qė ju mbajnė zgjuar gjatė gjithė natės

Nėse tėrė natėn vėrtiteni nėpėr krevat pėr shkak se nuk mund tė flini, atėherė shikoni mirė kėtė listė qė ne po ju propozojmė. Me siguri do ta gjeni fajtorin e pagjumėsisė tuaj pėr ta shmangur nė tė ardhmen…Gjumi i mirė i natės ėshtė faktori kryesor pėr njė ditė me energji, shėndet tė mirė dhe pamje tė freskėt. Koha optimale pėr gjumin e natės ėshtė nga gjashtė deri nė tetė orė, tė pandėrprera. Por, ekzistojnė shumė faktorė qė e ndalojnė relaksimin e trupit tonė apo procesin e gjumit. Ndikimi i kafeinės ėshtė i njohur pėr tė gjithė ne, por ka disa faktorė pėr tė cilėt nuk keni qenė tė vetėdijshėm dhe tė cilėt janė armiq tė vėrtetė tė gjumit. Ja se cilėt janė ata:

Uria

Planifikoni ngrėniet dhe mos qėndroni tė uritur, sepse papritur do ta gjeni veten nė kuzhinė nė mes tė natės. Uria e rrit vetėdijen mendore dhe ajo mund tė marrė orė tė ēmueshme nga gjumi. Kėshtu qė mos flini pa ngrėnė, por theksojmė se nuk duhet ta teproni, sepse edhe ngrėnia e shumtė mund tė kthehet nė faktor kundėr gjumit.

Nevojat personale

Ėshtė e vėrtetė qė njė filxhan qumėsht i nxehtė apo njė kakao propozohet tė pihet para se tė flini, por njė tjetėr e vėrtetė ėshtė se kjo mund t’ju shkaktojė probleme me cilėsinė e gjumit.

“Fshikėza e mbushur e urinės” ėshtė arsyeja pse ju mund tė zgjoheni gjatė natės, prandaj zvogėloni konsumimin e lėngjeve nė orėt e vona.

Ndriēimi

Ndriēimi nga dritat e rrugės, televizorit apo kompjuterit mundet plotėsisht t’ju zgjojnė nga gjumi. Prandaj, para se tė shkoni nė krevat, sigurohuni qė dhoma tė jetė sa mė e errėt tė jetė e mundur.

Stresi

Vrasėsi i vėrtetė i gjumit ėshtė stresi. Ai nuk i lejon trurit tė “fiket” dhe t’i dėrgojė “porosi” organizmit pėr tė fjetur. Piltates, joga, teknikat e lehta pėr frymėmarrjen apo ndonjė aktivitet tjetėr duhet tė bėhen “strehimi” juaj pėr t’jua hequr mendimet nga dita e lodhshme dhe nga problemet.

Celulari

Telefonat nė dhomėn e gjumit nuk duhet tė mbahen pėr shkak tė sms-ve tė papritura apo thirrjeve nė mes tė natės, tė cilat padyshim do t’jua prishin gjumin. Por nėse doni qė celularin ta mbani me patjetėr pranė, atėherė tė paktėn (gjatė natės)lėreni atė nė opsionin e padėgjueshėm.

Dysheku

Nėse me gjumin keni pasur probleme pėr njė kohė tė gjatė dhe nėse nuk e keni gjetur ende arsyen e kėtij problemi, atėherė ne ju themi se shkaku gjendet nė dyshekun tuaj. Ndaj kushtojini mė shumė vėmendje blerjes sė tij.

Ushtrime

Ushtrimet sugjerohen pėr njė jetė tė shėndetshme, nė cilėndo kohė. Por lodhja, rrahja e shpejtė e zemrės dhe funksioni aktiv muskulor janė disa nga arsyet pėr tė cilat nuk do tė mund tė flini nėse praktikoni ushtrime pėrpara gjumit.

Alkooli

Pirja e alkoolit para gjumit e dėmton atė. Nė fakt, alkooli aq sa shpejt ju fut nė gjumė tė thellė aq shpejt edhe ju zgjon. Pėr kėtė arsye shmangni alkoolin gjatė javės sė punės, nėse nuk dėshironi ta kaloni ditėn nė zyrė tė pirė!

Televizori

Nuk ėshtė vetėm ndriēimi nga televizori ai qė ju pengon tė flini. Edhe “zėri i tij” ndikon qė t’i mbani sytė e zgurdulluar gjatė gjithė natės. Ėshtė e thjeshtė, shtypni butonin e vogėl tė kuq tė telekomandės sė televizorit…dhe nė gjumė!

Kafeina

Tė gjithė e dinė efektin e kafeinės dhe pirjes sė kafes nė orėt e vona tė mbrėmjes. Edhe po tė flini pas kafes sė nxehtė, nuk do tė arrini tė hyni nė fazėn e gjumit tė thellė. Mė mirė ėshtė ta shmangni atė dhe tė gjitha pijet e tjera me bazė kafeine tė paktėn tre deri nė katėr orė para se tė shtriheni pėr gjumė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse nuk mund tė flini gjatė gjithė natės

Mesazh  Luli prej 07.09.14 0:59

Ēfarė duhet tė bėni kur nuk mund tė fliniTashmė ka kohė qė jeni tė shtrirė nė shtrat. Po bėni ēmos qė tė flini sado pak, por kjo nuk ju shkon dot pėr dore.

Ngrihuni nga shtrati. Kur qėndroni tė zgjuar nė shtrat, ju ia dėrgoni vetes njė mesazh tė gabuar. "Nė kėtė mėnyrė ju e trajnoni organizmin dhe trupin tuaj qė nė shtrat nuk duhet tė flini, por thjesht tė qėndroni tė shtrirė", thekson dr. Harneet Walia. "Sa mė gjatė qė qėndrojmė tė shtrirė nė krevat, jemi gjithnjė e mė tė frustruar me ambientin. Pas kėsaj, truri ynė fillon ta lidhė dhomėn e gjumit me pagjumėsinė", tha dr. Erik Olson.

Pra, nėse nuk mund tė flini dhe rrini tė zgjuar nė shtrat, pėrpiquni tė dilni nga dhoma. Bėni diēka qė do t’ju relaksojė - dėgjoni muzikė, lexoni ndonjė libėr... Dushi gjithashtu ndonjėherė mund tė ndihmojė, sepse ėshtė e mundur qė do tė jeni tė pėrgjumur kur temperatura e trupit bie pas dushit. Ēfarėdo qė bėni, bėjeni atė larg nga shtrati, dhe kur tė ktheheni, do tė duhej tė jeni tė pėrgjumur.

Provoni me teknikat e relaksimit. Provoni qė me meditim, jogė, frymėmarrje tė thellė dhe tė pėrqendruar... ta “dėboni” pagjumėsinė.

Dr. Walia gjithashtu rekomandon qė ēdo grup tė muskujve, nga ata nė kėmbė, dhe me radhė deri nė kokė, t’i shtrėngoni pėr disa sekonda, dhe pastaj t’i relaksoni. Vizualizimi ėshtė njė tjetėr teknikė e cila pėrdoret shpesh, dhe funksionon duke e imagjinuar veten nė ndonjė vend tė kėndshėm dhe tė qetė.

Sa i pėrket “ilaēit” me tė njohur pėr pagjumėsi, numėrimit tė deleve, dr. Olson thotė se ajo ėshtė "teknika e tėrheqjes sė vėmendjes", e ngjashme me vizualizimin. "Problemi me gjumin ėshtė se, sa mė shumė qė mendoni pėr atė qė duhet tė flini, aq mė vėshtirė do tė flini. Prandaj ēdo gjė qė ua largon vėmendjen nga ky mendim, do t’ju ndihmojė", shpjegon Olson.

Largojeni ankthin. Ndonjėherė arsyet pėr pagjumėsi janė mendimet pėr brengat, stresi nė punė, nė shtėpi... Si pasojė e gjithė kėtyre, truri lodhet, ndėrsa dr. Olson u rekomandon atyre qė kanė probleme tė tilla qė ta mėsojnė trurin tė mendojė pėr kėto probleme nė njė kohė mė tė pėrshtatshme tė ditės. E dimė se ėshtė mė e lehtė tė thuhet se sa tė bėhet, por njė mėnyrė qė t’ju lehtėsojė mundimet ėshtė qė ēdo ditė tė shkruani nė lidhje me atė qė ju mundon. Duke shkruar pėr problemet e ditės, do tė mendoni mė pak rreth tyre gjatė natės.

Kur jeni tė zgjuar deri nė tre ose katėr tė mėngjesit, nuk do t’ju ndihmojė dot tė menduarit se tashmė do tė duhej tė ishit nė gjumė. Mjekėt Olson dhe Walia pajtohen se nuk do tė duhej ta harronim orėn, dhe madje kėshillojnė qė ta largoni atė qė tė mos ju "paralajmėrojė" se ėshtė bėrė mėngjes dhe qė duhet tė flini.

Sido qė tė jetė, mjekėt rekomandojnė qė tė pėrpiqeni ta largoni pagjumėsinė me ndihmėn e disa prej kėtyre truqeve, nė mėnyrė tė natyrshme. Nėse asgjė nga kėto nuk ndihmon, kėshillohuni me mjekun.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse nuk mund tė flini gjatė gjithė natės

Mesazh  syri i art prej 07.09.14 12:39

Gjith ajo qe duhet te besh per te fjetur esht,mos insistimi, te mos mendosh per te fjetur,relakosohesh i teri dhe nuk shpreson asgje...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nese nuk mund te flini gjate gjithe nates.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 07.09.14 14:22

Per te pasur nje gjume te qete e te thelle gjithe cka duhet eshte te mos mendosh per problemet qe te rrethojne, te mos kesh stres, te mos mendosh per ushqimin, dritat e rrugeve etj, por ta bindesh veten se tani eshte koha per gjume dhe ta lesh ate te lire, te pushtohet nga dallget e qetesise, tingujt e nates. Nese degjon zhurmat e natyres, gjumi te ze shpejt, ose nese perpiqesh te imagjinosh nje enderr te kendshme. Ndiq tingujt e nates dhe gjumi do te te zere me shpejt nga sa e mendon. Kjo eshte keshilla ime.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nėse nuk mund tė flini gjatė gjithė natės

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi