Pse na duhet gjumi?

Shko poshtė

Pse na duhet gjumi?

Mesazh  Odin prej 04.09.13 20:30

Shkenca gjen pėrgjigjen, pse na duhet gjumiShkencėtarėt mė nė fund kanė njė pėrgjigje pėr pyetjen sa vetė jeta se pėrse kemi nevojė pėrgjumė. Sipas njė studimi nė SHBA, gjumi aktivizon njė gen qė u lejon disa qelizave tė trurit tė rimbushen.

E quajtur “myelin”, qeliza ėshtė jetėsore pėr rolin nė izolimin e qarkut tė trurit dhe u lejon impulsive elektronike tė aktivizohen.

Deri tani kjo gjė ėshtė vėrtetuar tek minjtė dhe kjo gjė pritet tė shpjegojė mė shumė pėr tė kuptuar ndikimin e mungesės sė gjumit tek trupi i njeriut.

Autorėt e raportit, tė publikuar nė “The Journal of Neuroscience”, thonė se studimet e ardhshme praktike mund t’u japin pėrgjigje hamendėsimeve pėr dėmin qė shkakton pagjumėsia duke agravuar simptomat e sklerozės.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse na duhet gjumi?

Mesazh  Jetmira prej 11.09.14 17:27

mund tjet e vertet qe vdekja esht 1 hap larg gjumit???
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse na duhet gjumi?

Mesazh  Muneer prej 11.09.14 17:51

Katilja shkruajti:mund tjet e vertet qe vdekja esht 1 hap larg gjumit???
Samadhi eshte vdekje.
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse na duhet gjumi?

Mesazh  Zattoo prej 12.10.14 16:28

Pėrse kemi nevojė tė flemė

Na ėshtė kėrkuar miliona herė, dhe po aq herė nuk ia kemi dalė tė japim njė shpjegim pėrfundimtar, mbi arsyen pėrse kemi nevojė tė flemė. Ndoshta ėshtė diēka qė nuk e dimė?Mesatarisht ēdo person shpenzon rreth 1/3 e gjithė jetės duke fjetur. Nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve pra, ēdo individ fle rreth 25 vjet gjatė ekzistencės sė vet. Nuk dihet me saktėsi se cili ėshtė motivacioni i sakte qė shtyn ēdo qėnie njerėzore pėr tė kryer herė pas here edhe “dremitjet” e shkurtra, nė mes tė ditės.

Disa burime pohojnė qė ėshtė e mjaftueshme tė flesh rreth gjashtė orė nė mėnyrė tė vazhdueshme, tė tjerė mbėshtesin nė vend tė kėsaj qė, pėr njė pushim optimal do tė duhej tė flihej tė paktėn tetė; qė nė fund kush mbėshtet qė nuk ka rėndėsi sasia e gjumit por cilėsia. Prandaj sipas kėsaj teorie tė fundit, ėshtė e mundur vetėm dy orė dhe tė jesh plotėsisht i shlodhur dhe t’i kesh forcat dhe energjitė e nevojshme: pėr ta pėrballuar ditėn?

Mirė atėhere, nuk mundet tė provohet nė mėnyrė tė qėndrueshme kjo teori, edhe nėse dihen individė tė veēantė qė, ishin nė gjendje tė flinin tre orė nė 24 tė pėrditshme, pa shfaqur ndonjė lodhje e pa i rene ne qafe punės se tyre, e cila do ta demonstronte qartė.

Thuhet nė fakt qė njė nga mendjet mė gjeniale tė historisė, Albert Einstein flinte vetėm dy orė pėr natė, megjithatė truri i tij ishte gjithmonė brilant dhe ka dhėnė ashtu siē dimė tė gjithė rezultate befasuese; me njė kontribut pėr shkencėn me tė vėrtetė pa precedente. Natyrisht nė kushte normale gjumi ėshtė themelor, madje jetėsor edhe pėrse pagjumėsia ėshtė njė patologji e vėrtetė dhe nė kohė tė gjatė mund tė sjelle edhe vdekjen.

Nė fakt ekziston njė sėmundje e rrallė e quajtur: pagjumėsi fatale familjare, kjo sėmundje e rrallė prek kompletin kromozomik tė njė individi, gje qe nuk te lejon te te zere gjumi e si pasoje te pushosh. proēesi qė aktivizohet tek personi ndikuar nga kjo patologji e rrallė ēon dalėngadalė nė vdekje.

Sigurisht shkenca nuk mund tė spjegojė, me preēizion tė plotė pse nė disa individė pushimi ėshtė ndryshe nga tė tjerėt; megjithatė ėshtė sigurisht e vėrtetė qė tė flesh bėn mirė dhe pėrmirėson kushtet e ekzistencės tonė. Pa gjumin nuk mundet tė ėndėrrohet, pa ėndrra nuk mund tė jetohet e ndoshta ky ėshtė misteri mė i madh qė gjumi sjell me vete…
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse na duhet gjumi?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi