Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Shko poshtė

Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  Admin prej 02.09.13 22:11

Nevoja pėr njė mėsues shpirtėrorNė rrugėn shpirtėrore dhe metafizike, disiplina dhe ceremoni tė ndryshme na kanė udhėhequr qė tė shkojmė drejt njė zgjimi shpirtėror dhe njė mundėsie pėr tė rritur virtytet hyjnore qė kemi brenda nesh. Qė tė mėsosh se si tė kesh njė lartėsim tė vetes, kėrkohet qė tė kalosh njė proēes pastrimi, duke ushtruar ushtrime meditative. Meditim, pėrqėndrim, vizualizim, lutje, rituale ezoterike, dhe disiplina tė ndryshme shpirtėrore janė shfrytėzuar qė tė na ndihmojnė tė zhvillohemi nė rrugėn tonė shpirtėrore dhe metafizike. Nė kėtė rrugė tė gjatė metafizike ėshtė i nevojshėm njė mėsues shpirtėror ose Guru, tamam siē ėshtė dushi qė e bėjmė ēdo ditė.

Mėsuesi shpirtėror ose Guru ka qenė nė rrugėn shpirtėrore pėr shumė vite me rradhė, ose pėr pjesėn mė tė madhe tė jetės sė tij/asaj, madje edhe nė jetėt e kaluara qė ėshtė i kualifikuar, qė tė jetė tė aftė nė kėtė rrugė. Gjatė kėsaj rruge tė gjatė shpirtėrore tė ecėsh pa njė ndihmės apo udhėheqės ėshtė njė detyrė shumė e vėshtirė pėr tu arritur. Vetėm disa shpirtra tė mėdhenj janė nė gjendje ta bėjnė kėtė. Sidoqoftė, duhet tė dimė qė sipas traditės dhe zbulesės okulte, madje edhe shpirtrat e mėdhenj, si Jezusi, Muhamedi e tė tjerė kishin lidhjet e tyre me Mėsuesit shpirtėrorė, fizikė ose jo fizikė. Mėsuesit shpirtėrorė janė kėtu pėr tė na dhėnė njė shtysė ose pėr tė na motivuar kundrejt njė qėllimi ose ideali, siē janė priftėrinjtė apo hoxhallarėt, qė pėrpiqėn tė na afrojnė drejt asaj dritės tė brendshme qė ne kėmi brenda vetes, dhe kėta na ndihmojnė qė ne tė shkojmė deri nė fund tė kėsaj drite.

Tė mėsosh nga librat ka disavatazhet e veta, sė pari ėshtė paaftėsia pėr tė ndjerė praninė e njė mėsuesi shpitėror, pasi njė mėsues i vėrtetė rrezaton njė energji tė fuqishme qė stimulon shpirtrat qė ndodhen afėr tij, kur niveli i tyre mund tė bjerė shpitėrisht. Aura e Mėsuesit bėn njė nxitje tė nivelit energjetik tė gjithė atyre qė ndodhen afėr tij, kur duhet tė ngjiten njė frekuencė mė lart. Duke qėndruar gjithmonė pranė njė mėsuesi shpirtėror, gradualisht fillon tė kesh njė tranformim tė brendshėm mikroskopik nė njė shprehje mė tė lartė. Ke njė pėrshpejtim shpirtėrisht, duke qėndruar afėr njė Mėsuesi tė vėrtetė. Ai ėshtė si njė magnet qė i shkakton copave tė hekurit qė tė magnetizohen kur ata bashkėveprojnė mes tyre.

Sė dyti, librat nuk tė japin tė gjitha ēelėsat ose njohuritė e nevojshme qė mund tė hapin rrugėt metafizike nė botė mė tė larta ose shkallė mė tė larta vetėdijeje. Shumė ēelėsa nuk i gjen dot tek librat.

Sė treti, librat, me shumė vėshtirėsi paraqesin dy rrugė bashkveprimi, se sa njė Mėsues ofron.

Nga kėto tre pika (ku ka edhe mė shumė) mund tė duket se sa e nevojshme ėshtė qė tė kesh njė mėnyrė pastrimi (Mėsues). Mėsues tė vėrtetė shpirtėror ėshtė vėshtirė tė gjesh apo tė takosh. Kur takojmė njė Udhėzues tė vėrtetė shpirtėror, kjo ndodh pėr faktin sepse ky shpirt e meriton kėtė takim. Ėshtė njė shprehje okulte, ‘’ Kur nxėnėsi ėshtė gati, Mėsuesi shfaqet’’. Nxėnėsi duhet tė pregatisė veten e tij pėr ardhjen e mėsuesit qė t’i realizojė njė nivel shpirtėror, nėpėrmjet punėve dhe studimeve shpirtėrore. Ai mund tė realizohet, ata individė qė pėrpiqen tė pėrmirėsohen pa ndonjė mėsues shpirtėror do ta kenė shumė tė vėshtirė tė ngrihen lart shpirtėrish. Mund tė gėnjehemi nga mėsues qė e mbajnė veten si Mėsues shpirtėrorė ndėrkohė mund tė jenė ‘’Falsė’’, ose si njė ujk i veshur si dele dhe bariu i shpirtit.

Nė mėsimet tradicionale tė Krishtereve na ėshtė thėnė qė St.Peter, njė nga Apostujt e Krishtit, qė nė portat e Mbretėrisė sė Qiejve qėndron si rojtar, na thotė se brenda duarve tė tyre, janė ēelėsa tė ndryshėm qė mund tė hapin dyert dhe tė lejojnė shpirtin qė tė kalojė pragun dhe tė hyjė nė njė botė tė pastėr hyjnore, nė njė tokė ku mund tė hash frutet e Pemės sė Jetės. Tė paktėn kėshtu interpretohet nga mėsimet Kristiane.

Nė tė vėrtetė, ėshtė tjesht njė alegori. Njė rregull ezoterik i referohet parimit qė njė mėsues shpirtėror (Guru), (St. Peter) ėshtė i nevojshėm qė tė udhėhiqesh pėr njė zhvillim shpirtėror. Mėsuesi shpirtėror mban dhe ruan ēelėsat e zhvillimit metafizik (mistik/magjik). Duke pėrdorur ēelėsat (ligjet kozmike dhe parimet shpirtėrore) Mėsuesi transmenton disiplinėn e tij, tė jep mundėsinė qė tė tė mėsosh vetėdijen shpirtėrore (Mbretėrinė e Qiejve), dhe tė konsumosh frutet e Pemės sė Jetės (njė zgjim konstant drejt pėrjetėsisė).

Nė ditėt e hershme tė Kristianizmit, ‘’prifti’’ funksiononte mė shumė si njė mėsues shpirtėror, jo thjesht si njė predikues. Nė shekuj qė vazhduan, priftėrinjtė humbėn ēelėsat e Qiejve si rezultat i korrupsionit dhe degjenerimit tė tyre. Ata qė patėn rritje tė zilisė i humbėn ēelėsat, gnostikė ose shpirtėror e tė dijeve ezoterike. Ky ishte njė nga faktorėt qė nxiti sulmet ortodokse nė sektet kristiane tė quajtur Gnostikė. Kėta Gnostikė ishin rojtarė tė sekreteve ezoterike, esencėn e mėsimeve, tė Jezusit dhe avatarėve tė tjerė.

Duhet tė arrijmė tė kuptojmė qė jo tė gjithė mėsuesit shpirtėror kanė tė njėjtin nivel evoluimi. Ata janė tė niveleve tė ndryshme zhvillimi. Disa Mėsues ofrojnė shėrbimin e tyre veēanėrisht kundrejt masės, disa me personat nė rrugė, tė tjerėt nė plane fizike mė tė tarta pėr tė evoluar personat ose ata me njė disiplinė tė qėndrueshme qė arrijnė intacionin e parė dhe tė dytė planetar. Rrallė mund tė gjejnė Mėsues qė janė mė tė vėrtetė kompetentė dhe Mėsues qė tė udhėheqin, ata tė cilėt kanė dėgjuar njė thirrje nga shpirti, qė tė kenė arritur tė jenė tė ēliruar, ndriēuar, dhe lartėsuar.

Ēdo njeri qė ėshtė i interesuar nė metafizikė dhe kulturėn shpirtėrore, do ta gjejė veten e tij njė hap larg nga Mėsuesi qė ėshtė i duhuri pėr nivelin e zhvillimit tė tij shpirtėror nė kėtė stad. Kur ai zhvillohet shpirtėrisht deri nė njė pikė tė caktuar nė bazė tė rregullave tė udhėrrėfyesit tij, ai pėrfundimisht mund ta gjejė veten e tij tė drejtohet nga Mėsues tė niveleve mė tė larta ose nė mėsime tė tjera ezoterike, ose tė njė zhvillimi mė cilėsor tė shpirtit.

Pėrktheu Bardhyl Zylfo

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  Magus prej 15.03.14 12:28

Nje Mesues autentik shpirterore, ne te vertete eshte ai qe:
Nuk e meson kurre me goje dike qe nuk e kerkon ate,
Nuk kerkon kurre qe ti besohet,
Nuk perfshihet ne pervojen e atyre qe deshirojne te mesojne nga ai perveē nese ka nje rrezik dhe eshte e nevojshme qe te mos lihet te pesoje ndonje rrezim teper te dhimbshem.
Nuk kerkon asgje nga te tjeret dhe aq  me shume nga vetja e tij,
Eshte i pranishem por asnjeher i imponuar,  ne vend te kesaj pret respekt per fjalen e dhene dhe angazhimet e marra, te dhena lirisht nga ata qe e ndjekin.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  55 prej 16.03.14 10:53

Spititualiteti dhe gjithe te tjerat si keto eshte vetem biznes kalamajsh nga disa endrrimtar qe gjoja do te mund te ndryshojn boten me disa receta pacavuresh ne shkrimet e tyre. OH LOOK AT THIS IS JUST A SAINT! nnnnn
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  Hidra prej 12.09.14 12:31

Nese nuk duam mesues, atehere eshte shume thjesht:
Duhet qe vet te njihni ligjet absolute, te verteten.

Perndryshe,  ne kemi nevoje per nje mesues, ndryshe jemi injorant, do te jemi ne lojen e iluzioneve.

Hapi i pare per te pasur nje mjeshter eshte qe ta dish qe jeni injorant dhe i humbur, perndryshe do te bejme sikur gjithe tė tjeret, te behemi sikur dime dhe jemi te pavarur dhe te lire.
avatar
Hidra

43


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  syri i art prej 12.09.14 16:17

te gjitha problemet vijn nga te keqkuptuarit...spiritualizmi nuk esht fe as religjion,esht rruga e secilit individ qe duhet ta bej,herdokur,kete smund ta imponoj kush,kjo duhet te vij nga qenja jote....te mohosh shpirteroren esht ta mohosh veten egzistencen tende...rruga shpirterore esht ta kuptosh se kush je ne te vertet ti...po ne mendojm se dim kush jemi....dhe tani duam te dim per zotin....kush njeh veten njeh te verteten...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  Hagel prej 25.10.15 15:19

Koha do tė jetė mesuesi i atij qė nuk ka mesues.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Nevoja pėr njė mėsues shpirtėror

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi