Nė ritualet e Kabalas a janė gjithashtu tė vendosura shkronjat?

Shko poshtė

Nė ritualet e Kabalas a janė gjithashtu tė vendosura shkronjat?

Mesazh  Arsenic prej 01.09.13 23:11

Nė ritualet e Kabalas a janė gjithashtu tė vendosura shkronjat?Shembull i njė talismani i zhvilluar me shkronja hebreje.

Pėr shkak se kėto shkronja nė njė aspekt tė fshehtė (okult) janė edhe simbole. Vetėm simboli ėshtė nė gjendje qė tė manipulohet me evokim apo thirrje. Kjo nuk do tė thotė se tė gjitha shkronjat janė simbole.

Mundohuni tė bėni njė thirrje me shkronjėn b ose c tė alfabetit perėndimor, dhe ju do tė shihni se thirrja ėshtė e pamundur, pėr shkak se kėto letra nuk janė simbole, dhe kjo ėshtė edhe arsyeja pse njeriu mund tė flas pa rrezik.

(Njeriu mund tė flasė edhe hebraishten edhe gjuhė tė tjera "tė shenjta" pa pasur rrezik, pėr shkak se ajo kėrkon njohuri tė detajuara se si ti shprehim tingujt dhe rituali qė e shoqėron pėr tė bėrė thirrjen)

Pse njeriu pėrkohėsisht humbi fuqinė e Fjalės .... kjo ėshtė temė tjetėr.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi