Nata e ndėrrimit tė viteve dhe supersticioni

Shko poshtė

Nata e ndėrrimit tė viteve dhe supersticioni

Mesazh  Jetmira prej 16.07.13 8:57

Nata e ndėrrimit tė viteve, ja supersticioni qė fshihet pas traditave

E keni pyetur veten pse njerėzit puthen kur ndėrrohen vitet? Apo pse bėrtasin me zė tė lartė kur ora shėnon 12:00 e natės? Disa mund tė thonė se ndoshta prej pijeve alkoolike dhe shampanjės…por nė fakt pas kėtyre zakoneve fshihet njė supersticion i lashtė. Ja disa tradita tė mbrėmjes sė ndėrrimit tė viteve dhe shpjegimet e tyre.
Puthja e mesnatės

Arsyeja pėr tė cilėn njerėzit shkėmbejnė puthje nė momentin e ndėrrimit tė viteve ėshtė lumturia e vitit qė sapo ka nisur. Nėse nuk puthesh me dikė, viti qė vjen do tė sjellė vetmi.


Ushqimi

Nė disa kultura besohet se konsumimi i bizeleve ditėn e parė tė vitit do tė sjellė fat dhe pasuri. Tė tjerė konsumojnė proshutė, perime apo edhe lakra, tė cilat besojnė se do t’u sjellin fat. Ushqimi qė duhet t’i qėndroni larg? Ėshtė paksa e ēuditshme, por besohet se pulat apo gjeli i detit mund tė sjellin ters pėr ditėt e tjera tė vitit.
Rrobat e reja

Nėse nuk vesh rroba tė reja nė 1 janar, nuk do ė kesh mundėsi tė veshėsh shumė tė tilla gjatė vitit. Ky ėshtė njė tjetėr supersticion qė ndiqet nga jo pak njerėz. Ngjyra mė e preferuar ėshtė e kuqja, ngjyrė qė tregon lumturi dhe tėrheq pas vetes njė tė ardhme mė tė mirė.


Zhurmė nė mesnatė

Ndėrrimi i viteve shoqėrohet me britma, dolli e fishekzjarre. Kjo pasi besohet se zhurmat e forta trembin shpirtrat e kėqij. Kėshtu, gėzojmė edhe pėr vitin qė fillon, por edhe pėrpiqemi ta bėjmė kėtė vit sa mė tė mirė, duke e shmangur tė keqen qė nė fillim, pėr aq sa mund tė jetė e vėrtetė njė besėtytni e tillė.
Zhurmė nė mesnatė

Ndėrrimi i viteve shoqėrohet me britma, dolli e fishekzjarre. Kjo pasi besohet se zhurmat e forta trembin shpirtrat e kėqij. Kėshtu, gėzojmė edhe pėr vitin qė fillon, por edhe pėrpiqemi ta bėjmė kėtė vit sa mė tė mirė, duke e shmangur tė keqen qė nė fillim, pėr aq sa mund tė jetė e vėrtetė njė besėtytni e tillė.


Drejtimi i erės

Drejtimi nga fryn era nė mėngjesin e ditės sė parė tė vitit thuhet se ėshtė profecia qė tregon se si do tė jetė viti nė vijim. Era me drejtim nga jugu do tė thotė mė shumė para dhe lumturi. Era qė fryn nga veriu parashikon njė vit me mot tė keq. Nėse era fryn nė drejtim tė lindjes, ju pret njė vit me pak tė mira dhe fat tė keq, ndėrsa drejtimi i perėndimit sjell mė shumė qumėsht dhe peshk, por edhe humbjen e njė njeriu tė dashur. Dhe nėse erė nuk fryn fare, do tė thotė se viti i ardhshėm do tė jetė plot gėzim dhe mirėqenie pėr 364 ditėt e tjera.

G. Sokoli
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi