Supersticioni, nje mani antike

Shko poshtė

Supersticioni, nje mani antike

Mesazh  Admin prej 25.05.09 17:58

Supersticoni

Supersticoni, njė mani antike, ndoshta sa vete bota qė na ben te mendojme se ne njė fare menyre, fati dhe tersi mund te kontrollohen, terhiqen, largohen fale ritualeve naive ose fale influences se objekteve te vecante.

"Nuk ėshtė e vertet por e besoj"- keshtu thoshte filozofi i madh Benedetto Croce lidhur me supersticionet, njė batute kjo qė e pohojne shume te tjere.

SUPERSTICIONI kuptohet si instikt ose si Dėshirė pėr te besuar se ekzistojne objekte ose rrethana te afta pėr te influencuar tek fati, i mirė ose i keq.

Ky lloj besimi ka nisur qė ne fillimet e njerezimit:antropologet konfirmojne se ne cdo epoke e ne cdo kulture mund te shohim shenja te riteve qė beheshin pėr te afruar ose larguar fatin e mirė e te keq respektivisht.

Pra ėshtė njė nevoje e njeriut pėr te besuar se ngjarjet jane ne njė fare menyre te kushtezuara nga Diēka e jashtme dhe magjike.

Nder ekspertet dikush thote se ne nivelin mendor, supersticioni luan rolin e mbajtjes gjalle te femijerise qė ėshtė brenda secilit prej nesh.

Ndersa te tjere thone se ėshtė njėlloj litari ku kapemi kur mendojme se nuk ia dalim dot mbane me forcat tona ose kur nuk kemi guxim te marrim persiper pergjegjesite e njė humbjeje.

Ne fakt ėshtė shume komode te bindim veten se njė bisede pune ka shkuar keq pasi ėshtė bere ne date 13, ne vend qė te pranojme se ne te vertete nuk kemi qene ne lartesine e duhur.

ēfarė sjell fat?
-Briri
-Spiranca
-Delfini
-Ylberi
-Shega
-Zari
-Patkoi
-Terfili katergjethesh

ēfarė sjell ters?

-Te ndezesh tre cigare
-Kapelja mbi krevat
-Ngjyra vjollce
-E premtja
-Pasqyra e thyer
-Kripa e hedhur
-Te kalosh nen njė shkalle

Pasqyra e thyer

Pasqyra, ne shume kultura ėshtė simbol i ekuilibrit.Thone se ka aftesi te largoje shpirterat e keqinj e te siguroje njė influence te mirė.

Pasqyra reflekton imazhin e trupit qė ne kohėt me te lashta, njė pasqyre qė thyhej ishte simbol i vdekjes ose semundjes, ose pėr me teper i shtate viteve rresht ters.

Kush e mendon:
Mund te besoje shume tek ky supersticion ai qė kujdest pėr imazhin e tij te jashtem dhe keshtu ne nivelin e subkoshiences mund ta perjetojme thyerjen e pasqyres si njė humbje te njė pjese shume te rendesishme te vetes.

E Premtja

E lidhur me besimin Kristian, ideja se e premtja sjell fatkeqesi lidhet me vdekjen e Jezusit qė ndodhi pikerisht ne kėtė dite te javes.

Pervec kesaj, te premten, njėherė njė kohe, nuk hahej mish dhe pėr me teper disa i ndalonin grate te shiheshin ne pasqyre ose te kriheshin.
Pra njė dite e shlyerjes se fajit edhe pse madrina e kesaj dite ėshtė Aferdita, idea e dashurise.

Kush e mendon:
Kush i vesh fuqi negative te premtes ndoshta ėshtė njė person qė beson edhe ne supersticione te tjera dhe shume pak tek aftesia e vet pėr te influencuar ngjarjet.
Pra njė beson qė ka shume pak besim ne vetvete.

Dhe nese do reflektonte do te bindej se nuk ka kuptim te gjendej cdo jave keq pėr 24 ore me idene se ėshtė perfshire totalisht nga njė fat i keq.

Kapelja mbi krevat

Thuhet se po te vendosesh njė kapele ne krevat sjell ters.
Ky supersticion e ka origjinen nga fakti se njėherė e nje kohe kjo metode perdorej nga prifterinjte qė shkonin tek koka e shtratit te te semureve pėr te bere ritin e faljes se fundit.

Kush e mendon:
Ai qė beson ka frike nga vdekja shume te forte, te pakontrolluar.Pėr kėtė arsye ai e sheh kėtė mesazh te keq mbyllur ne njė gjest naiv.

Te ndezesh tre cigare

Te ndezesh tre cigare me te njejten shkrepese (ose ne te njejten flake cakmaku) sjell ters.

Origjina e ketij supersticioni vjen nga koha e luftes kur ne oret e gjendjes se jashtezakonshme mund te ishte e rrezikshme te ndricoje ne erresiren e nates pėr njė hark kohor ne te cilin mund te ndizje tre cigare. Pra mundesia e zbulimit shtohej.

Kush beson:
Besojne ata qė kane jetuar ne kohe lufte, nuk e harrojne kot shijen e frikes.
ėshtė e drejte te supozojme se kush refuzon kėtė ritual nuk e ka tretur komplet terrorin e asaj periudhe.

Zari

Simbolizon mundesine se njė fat i mirė dhe kapricioz mund te veproje siē enderojne te gjithė lojtaret e bixhozit, duke i bere ata te hapur mbrenda njė nate fale njė kombinimi fitues.

Besohet se po te mbash me vete ose ne xhep njė zar, ndihmon pėr te bere zgjedhje me te mira e pėr te dale fitues.

Kush e zgjedh:
Ai qė e beson, ėshtė njeri qė nuk e vret mendjen shume. Behet fjale pėr njė person qė e merr jeten me besim dhe optimizem.

Patkoi

Sipas tradites, patkoi qė te jetė vertet fatsjelles duhet te gjendet rastesisht ne rruge. Konsiderohet objekt qė sjell fat pasi ne lashtesi kaloresit duhet te ndaleshin kur kali humbte njė nga kater patkonjte. Atehere lypsat mund ti afroheshin e te fitonin ndonje monedhe qė ju jepnin kaloresit.

Kush e zgjedh:
Ai qė e zgjedh ėshtė njė person ambicioz, qė kujdest pėr imazhin e tij, shume tradicionalist dhe qė ndjek zakonet.

Delfini

Miqesor, gazmor, inteligjent, delfini ėshtė kafsha me e dashur e marinareve te cilėt duke i pare te shfaqen gjatė udhetimeve te tyre, ndjehen te freskuar.

Ne mitologji, zoti i bukur Apollon, biri i Jupiterit, pėr te dale ne breg permes detit, shnderrohej ne delfin duke e bere kėtė kafshe gati hyjnore. Ne Greqine e lashte kjo kafshe konsiderohej simbol i sherimit, i aftesise mendore dhe i prirjes pėr muzike.

Kush e zgjedh:
Ai qė e zgjedhe ėshtė njė person optimist.
Nuk ėshtė shume supersticioz por beson se cdo simbol qė ka njė imazh pozitiv (si delfini) ėshtė fatsjelles.

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Supersticioni, nje mani antike

Mesazh  Jetmira prej 20.09.13 17:02

Pėshpėrima
Muzgu i mesnates qe fort i ndricuar. Ishte vetem gjysma e majte e henes qe ndrinte fuqishem mbi dritaren time.
Ata: – Sa keq, kjo nuk sjell aspak te mira.
Ajo: – E kush jeni Ju ?!
Ata: – Ne jemi Supersticiozet. A nuk je edhe ti nje si ne ?!
Ajo – Ndoshta. Por sot nuk dua te jem.
E mbeshtetur ne parmakun e hirte ndeza nje cigare dhe vazhdova ta veshtroj me verejtje:
Madheshtore qendronte para meje, te ofronte me mijera endrra per ti pire bashke me te, mijera mendime, buzeqeshje; por asgje te keqe nuk i pashe.
U mundova ta perfytyroj te plote, por mesa duket cigarja nuk me mjaftoi. Atehere e lash, hodha pak parfum dhe pash se filxhani i kafese ende s’ishte boshatisur. Kisha ende shum faqe per te lexuar.
Ata: – Ja kjo eshte neglizhenca!
Nuk fola. Mendova me mijera arsye qe te bindesha se nuk kishin te drejte dhe te mos ua vija veshin.

Po filloja te ndieja te ftohte. Aroma qe u krijua pas parfumit me kujtoi dike. Kisha filluar ti ngjaja dhe s’me vinte aspak keq. Akathisia qe me kishte kapur duhet te ishte po aq shqetesuese, por perseri nuk ndieja keqardhje.
Ne ate cast cdo gje dukej ndryshe. Logjika me e ftohte se ai ajer i pasmesnates me shkaktonte po njesoj te dridhura ; te dridhura qe me risollen ne kujtese padashje mekanizma te tere autokompensatore dhe qe gjithsesi nuk mjaftonin.
Krejt papritmas ktheja koken plot admirim drejt atij pirgu librash; i shihja sic sheh
nje rob ate qe i premton se do ti ktheje lirine…
Do te duhej kohe per te harruar magjine e tij, nje harrese gjithsesi e perkohshme.

Gjysma e majte e henes me udhezoi rrugen per aty : nje rruge e ndricuar zbehte, e trishte, qe hapte nje kuti Pandore me mendime, per ti ndare me mua. Mendime te nje logjike qe shkaktonte te dridhura.
Te dridhura te frikshme te nje peizazhi te vagullt, qe me premtoi perjetesi…

Ata : – Ti duhet te jesh e lumtur tani !
Ajo : - Ju po me detyroni te sillem si e tille, por a jam vertet?!
Ata : – Do te kesh keto, cdo gje tani e tutje meso ta ndash me keto!

Muzgu i mesnates qe fort i ndricuar. Ishte vetem ajo gjysme e majte e henes qe s’munda ta perfytyroj dot te plote e qe ndrinte fuqishem mbi dritaren time.
Ata me paten thene qe kjo nuk sillte te mira. Por kush jane ata ?!?!?!…
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi