Buxheti i Zi

Shko poshtė

Buxheti i Zi

Mesazh  Zattoo prej 31.08.13 16:40

Buxheti i Zi AmerikanEdward Snowden del nė skenė sėrish, kėtė herė mė nxjerrjen e njė dokumenti tepėr sekret, i cili bėn publike pėr herė tė parė mėnyrėn se si Shtetet e Bashkuara shpenzojnė buxhetin vjetor prej dhjetėra miliarda dollarėsh pėr programet e spiunazhit.

Njeriu qė ekspozoi skandalin e pėrgjimeve nė Amerike i kaloi gazetės "Washington Post" tė dhėna ku specifikohet shuma prej 52.6 miliardė dollarėsh - apo i ashtuquajturi “buxheti i zi” pėr operacionet e zbulimit pėr vitin buxhetor 2013.

Edhe pse qė prej 2007-ės, administrata amerikane i publikon rregullisht ēdo vit shpenzimet e pėrgjithshme pėr shėrbimet e zbulimit, ajo asnjėherė nuk ka saktėsuar sesi i pėrdor konkretisht paratė apo nė c`mase pėrmbushin ato objektivat e vendosur nga Presidenti dhe Kongresi.

Dokumenti ofron hollėsi mbi agjencitė specifike qė pėrdorin kėto fonde dhe pėr ēfarė misionesh. CIA, sipas tij, merr pjesėn mė tė madhe tė fondeve krahasuar mė agjencitė e tjera, dhe pėr sivjet, buxheti i saj llogaritet nė 14.7 miliardė dollarė.

Pėrmbledhja 178 faqesh detajon sukseset, por edhe dėshtimet e 16 agjencive qė pėrbejnė komunitetin amerikan tė inteligjencės mė mbi 107.000 tė punėsuar. Pas konsultimeve mė zyrtare tė cilėt shprehen shqetėsim mbi rrezikun qė mund tu kanoset burimeve apo metodave tė shėrbimit sekret, Washington post vendosi tė mos e publikonte tė gjithė raportin.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Buxheti i Zi

Mesazh  Jetmira prej 28.09.13 15:42


SHBA, vijon skandali i pėrgjimeve
Media tė rėndėsishme ndėrkombėtare si “Nju Jork Times” apo “The Guardian” vijojnė tė publikojnė dokumente tė tjera qė tregojnė teknikat e pėrdorura nga Agjencia Kombėtare e Sigurisė nė SHBA, pėr pėrgjimet nė internet. Duke u bazuar nė tė dhėnat e marra nga Eduard Snouden, kėto gazeta shkruajnė se NSA, por edhe shėrbimet inteligjente britanike, kanė thyer kodet e internetit pėr shėrbime tė ndryshme ndėrkombėtare, si sistemi on line i bankave, tė dhėnat mjekėsore, apo e-mailet. Sipas raportimeve, NSA ka punuar rregullisht qė tė kontrollojė teknologjinė e pėrdorur nė mbarė botėn, pėr tė siguruar informata tė sigurta nė internet. Siē shkruajnė “Nju Jork Tajms” dhe “The Guardian”, prej vitit 2000, Agjencia Kombėtare e Sigurisė ka investuar miliarda dollarė pėr t’i siguruar qeverisė sekretet e thuajse tė gjithė njerėzve. Ajo e ka bėrė kėtė pėrmes disa super-kompjuterave, tė cilėt ishin tė aftė tė thyenin kodet e kriptimit. Nė kėtė mėnyrė, shėrbimet inteligjente, nėpėrmjet kėsaj praktike, siguronin tė dhėnat dixhitale tė pėrdoruesve, para se ato tė kodoheshin dhe tė publikoheshin nė internet.
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi