Jeta nė Tokė erdhi nga Marsi

Shko poshtė

Jeta nė Tokė erdhi nga Marsi

Mesazh  Zattoo prej 29.08.13 14:43

Jeta nė Tokė erdhi nga MarsiNuk janė vetėm meshkujt qė kanė ardhur nga Marsi, pretendon njė studim i ri i cili del nė pėrfundimin se, jeta nė Tokė nisi nė planetin e kuq.

Njė element qė besohet se ėshtė kyē nė origjinėn e jetės ka qenė i pranishėm vetėm nė sipėrfaqen e Marsit, thuhet nė studim.

Gjeologu, Steven Benner argumenton se ‘farat’ e jetės me shumė mundėsi kanė ardhur nė Tokė nga meteorėt e pėrplasur me Marsin ose qė kanė ardhur prej andej nga shpėrthimi vullkanik.

Si tė dhėnė tė kėsaj teze ai jep oksidin mineral si formė e elementit tė molibdeniumit, qė mendohet se ka qenė katalizatori qė ka ndihmuar molekular organike tė ndėrtojnė strukturėn e parė tė jetės.

“Nė kėtė drejtim, studime tė tjera tregojnė se kėto kushte, janė tė pėrshtatshme pėr origjinėn e jetės, tė cilat mund tė ekzistojnė ende nė Mars”, shprehet Benner. “Kjo ndodh kur molibdeniumi ėshtė oksigjenuar sė tepėrmi, gjė e cila ka ndikuar nė formimin e jetės. Kjo formė e molibdeniumit nuk gjendej nė Tokė nė kohėn kur nisi jeta, sepse tre miliardė vite mė parė sipėrfaqja e Tokės kishte shumė pak oksigjen, por nė Mars kishte”, shton profesori.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta nė Tokė erdhi nga Marsi

Mesazh  gjilanasi prej 31.08.13 23:23

Atehere i bie qe Adami dhe Eva na qenka Marsiane???!!!
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta nė Tokė erdhi nga Marsi

Mesazh  aqua prej 01.09.13 1:31

gjilanasi nuk mund te kuptosh apo nuk do qe te kuptosh ?
avatar
aqua

The way we trawel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Jeta nė Tokė erdhi nga Marsi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi