Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Shko poshtė

Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  Anon prej 25.08.13 3:38

Pa asnje dyshim,ky " sekt " qe ndryshon e njekohesisht lidhet me religjionet tjera mua me duket mrekullia ne vete!
Shumė pak njerėz vlersojne egjiptin ( ndoshta nga kryelartesia e faraonit te fundit " TUTANKHAMUN " ) por asnjeri prej nesh nuk jemi munduar te shohim perpara tij,cka ngjare?
Me pare i gjith kultura e indis ,romes,babylionis dhe duke shkuar ne konkluzione me delikate ku thuhet qe ABRAHAMI ( profeti i Jehudeve,Kristianeve dhe muslimaneve) ka qene ne inspirim te vazhdueshem nga mesuesi i te gjitha koherave THOT-in !
Hermeticizmi,alkimia dhe ligjet brenda saj jane racionalisht ne perputhje me moralin dhe ndershmerine njerezore.

Sipas asaj qe kam studiuar mbi egjiptin e vjeter me plot bindje mund te them qe sduhet uryer aq shume per nga ndikimi fetare!

Si mendoni ju qe keni studiuar hermetiken,kam sado pak te drejte apo ?
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  Ariu prej 25.08.13 16:32

Qe te flasin per Egjiptin dhe kulturene tij disa duhet te lajne gojen.
Shume e urrejne per shkak te nje personi.
Por edhe faraoni nuk kishte faji.
Per besimet qe ishin ne ate kohe eshte e veshtire te besosh se egziston vetem nje Zot.
Ata ishin te bindur se kishte me qindra Zota qe kujdeseshin per Boten.

Nese faraoni do te pranonte menjehere se kishte vetem nje Zot,populli do humbiste besimin dhe do revoltohej.Prifterinjte do thurnin intriga dhe pakte kunder tij.Etj etj.
Egjipti eshte djepi i shkences dhe kultures.Eshte vendi ku lindi feja e nje Zoti.
Por askush nuk e mendon kete.Te gjithe mendojne se Egjipti duhet mallkuar deri ne rrenje.
Le te leme Anubisin te gjykoje se c'ka ne zemrat tona. ahha
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  Anon prej 26.08.13 3:52

Kjo ishte arsyeja e temes ne fjale,duhet kultivuar me shume njohuri per popullin misterioz e njekohesisht gjigand ne permasat e diturisė!
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  Pansophia prej 02.08.17 12:44

Akhenaten ishte faraoni rebel qe solli monoteizmin per here te pare ne Egjipt, babai I Tutankhamun. Ky I fundit realisht sdallohet per ndonje gje ne historine e Egjiptit ( fundi I fundit u be faraon kur ishte femije dhe vdiq adoleshent- nk pati kohe ) por permendet me teper per mumjen e tij.
Pastaj Egjipti ishte barbar deri kur erdhen atlantidasit, ne thelb dituria nk e ka origjinen aty. As Thothi.

Pansophia

160


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  Muneer prej 02.08.17 13:13

Omnipresent13 shkruajti:Akhenaten ishte faraoni rebel qe  solli monoteizmin per here te pare ne Egjipt, babai I Tutankhamun. Ky I fundit realisht sdallohet per ndonje gje ne historine e Egjiptit ( fundi I fundit u be faraon kur ishte  femije dhe vdiq adoleshent- nk pati kohe ) por  permendet me teper per mumjen e tij.
Pastaj Egjipti ishte  barbar deri kur erdhen atlantidasit, ne thelb dituria nk e ka origjinen aty. As Thothi.
Para apo pas Piramidave?
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  SCORPIUS prej 02.08.17 15:59

Ariu shkruajti:Qe te flasin per Egjiptin dhe kulturene  tij disa duhet te lajne gojen.
Shume  e urrejne per shkak te nje personi.
Por edhe faraoni nuk kishte faji.
Per besimet qe ishin ne ate kohe eshte e veshtire te besosh se egziston vetem nje Zot.
Ata ishin te bindur se kishte me qindra Zota qe kujdeseshin per Boten.

Nese faraoni do te pranonte menjehere se kishte vetem nje Zot,populli do humbiste besimin dhe do revoltohej.Prifterinjte do thurnin intriga dhe pakte kunder tij.Etj etj.
Egjipti eshte djepi i shkences dhe kultures.Eshte vendi ku lindi feja e nje Zoti.
Por askush nuk e mendon kete.Te gjithe mendojne se Egjipti duhet mallkuar deri ne rrenje.
Le te leme Anubisin te gjykoje se c'ka ne zemrat tona.   ahha

Shume dakort. Te njejten pergjigje do te jepja. Nqs faraoni do te kishte pranuar se ekzistonte vetem nje Zot sigurisht qe te gjithe, cdo shtrese, qe prej me se ultes do te ishte "revoltuar" mjaftueshem. Egjipti i lashte ishte nje civilizim shume i fuqijshem dhe i pasur, ne shume aspekt madje. Sic e ka permendur me siper, eshte vendi ku lindi besimi ne Zot, "njohja" e tij
avatar
SCORPIUS

"Djalli ėshtė tėrbuar me mua sepse i heq nga duart viktimat, por Zoti mė mbron"

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

pergjegje per Scorpius

Mesazh  bojko prej 02.08.17 17:24

ashtu siq ceket me larte Akheneten diku rreth 1350 para krishtit ka pranuar monoteizmin dhe ishte faraoni i pare qe beri kete gje. te tjeret para tij, ashtu siq kan shkruar edhe librat shkollor e kane shpallur veten zot dhe populli i eshte dashur ti gjunjezohej me apo pa deshire. Fuqia e faraoneve tjere siq thua ti, jo patjeter ka qene fuqi hyjnore, ata thjeshte ishin te lidhura me energji dhe perfitonin fuqi magjike nga energjite e ndryshme, nga te cilat mund te themi se ishin edhe te pushtuar

ky eshte mendimi im
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

74


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Koncepti qe me ka ndryshuar rrjedhen e mendimit ! - HERMETICIZMI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi