Bindjet dhe Besimet

Shko poshtė

Bindjet dhe Besimet

Mesazh  Ekonomisti prej 23.08.13 19:15

BINDJET DHE BESIMETUSHTRIME


Ajo ēka ekziston fizikisht, sė pari ekziston nė mendime dhe ndjenja. Nuk ekziston kurfar rregulle tjetėr.


Ushtrim:


Duhet i shkruajm te gjitha bindjet qė i kem nė vehte dhe tė bėhemi te vetėdishme pėr to. Mė von mundemi me e pėrdorur kėtė listė nė atė mėnyrė qė ne nuk mund ta marrim me mend.

         Besimet e juaja tė vetėdishme janė sygjestionet ma tė randėsishme tė cilat i pranoni. Tė gjitha idetė tjera jan ose tė larguara apo tė pranuara simbas asaj se a besoni nė atė tė vėrtetė apo jo, sė bashku me bisedat e vetėdijshme qė i udhėheqni nė mendime gjatė ditės – kėto janė sygjestionet qė vetvehtes ia preferoni.

         Nėse vetėdijen e juaj e pėrdorni si duhet, atėherė i hulumtoni ato bindje qė ju vinė. Mos i pranoni veq formalisht. Nėse e shfrytzoni vetėdijen si duhet, njashtu jeni tė vetėdijshėm pėr idet intuitive qė ju vin nga brenda. Veten gjysmė jeni i vetėdijshėm kur nuk i hulumtoni informatat qė ju vin nga jasht, por dhe i ignoroni tė dhanunat qė ju vin nga brenda.

         Nėse e konsideroni qė bota ėshtė e keqe e zymt, keni me u takuar me ngjarjet qė duken tė zymta e tė kqija. Nuk ekziston rastesija nė terminologjinė kosmike apo nė terminologjinė e botės qė ne e njiohim. Besimet tona rriten nė kohė dhe hapsirė siq rriten lulat. Kur kėtė e kuptoni mund ti ndini (Bibdjet)se si ato po rriten.

         Nėse besoni qė jeni nėn mėshirėn e ngjarjeve fizike, ju mbani bindje tė rrejshme. Nėse ndieni qė pėrjetimet e tashėme janė tė vendosura nė rrethanat jeshtė kontrollės tuaj prap mbani nė vehte besim tė gabueshem.

         Urrejtja ndaj luftės nuk e bjen paqėn. Vetėm dashurija pėr paqė mund ti krijoi ato kushte.

         Pėr shembull, nėse jeni i sėmurė, pėr kėtė ekziston shkaku. Qė tė pėrmirsohi plotsisht, dhe qė mosė tė vij te simtomet e reja, duhet ta zbuloni shkakun. Mund mos ta doni sėmundjen tuaj, por ky ėshtė drejtimi qė ju e keni zgjedhur. Deri sa ju besoni se kėshtu duhet tė jet, simptomet nuk kanė me u zhdukur.

         Besimet sigurisht qė nuk do ti pranoni si bindje, por si realitet. Njėher kur e kuptoni qė ju i mkrijoni, atehėherė mund tė filloni me riprovoni ato bindje duke i lejuar qė vetėdija e lirė vet ti provon e hulumton pėrmbajtjen e vetė.

         Ja edhe njė shembull. Mendimet e jauja tė vetėdijshme e rregulloj shėndetin. Ideja e gjithnjishme pėr sėmundjen ka me ju bėr tė sėmurė. Deri sa tė besoni se jeni i sėmurė (p.sh-virusi) prej virusit, prej  infekcionit apo fatkeqsisė, duhet tė shkoni te mjeku i cili punon nė rethanat e atij sistemi tė besimeve. Dhe per ket qė besoni nė ilaqet e mjekut do tė shpresojm se dot lirohi prej problemit.

         Pėr ate qė nuk besoni se mendimet e juaja e krijojn sėmundjen dot vazhdoni tė mundohi dhe simptomet e reja kan me u lajmruar. Prap keni me ju lajmruar mjekut. Kur jeni nė procesin e ndrrimit tė bimdjeve – kur filloni me e kuptuar qė mendimet dhe ndjejenjat e tua e shkaktojnė sėmundjen – atėherė pėr kohė tė shkurt ndoshta nuk mund ta dini qka po bani, por ndryshimet pozitive vin pa tjetėr.

         Qerdhja e bindjeve ėshtė ajo qė rreth teje qė ju po e ndertoni jetėn tuaj tash. Ju jeni tė vetėdishme pėr to, edhe pse kujdesin e juaj nuk e drejtoni nė to. Pėr kėtė bėhen tė pa dukshme, deri sa ju nuk behi tė vetėdijshėm pėr pėrmbajtjen e vetėdijes suaj.

         Qė tė njifeni me pėrmbajtjen e ideve tuaja dhe bindjet tuaja, duhet tė lėvizni nė mesė tyre, kėtu flasim simbolikisht, pa i mbyll syt me shami. Duhet tė shiqoni nėpėrmesė strukturės qė vetė e keni krijuar, idet e organizuara rreth tė cilave i keni grupizuar pėrvojat tuaja.

         Qė ta shifni kjart mendjen tuaj, duhet para se gjithash me i strukturuar mendimet tuaja, duke mos gjykuar pėr to dhe duke mos i krahasuar me kornizė tė pėrvojave personale tua.

         Bindjet e strukturuara i mbledhin dhe i mbajn bindjet e juaja, i paketojn ato, si tė them; ashtu qė kur tė shiqoni nė pėrvojat tuaja e cila ngjan nė nji tjetėr, e vendosni nė tė njejten kornizė tė strukturuar, shpesh pa i provuar ato. Aso bindjesh mund tė mbajn befasij; kur e ngritni kapakun prej njėres, mund ta zbuloni qė ka shėrby qė ta mėshefė ndonji informatė me randėsijė e cila kėtu nuk i takon. Idet e grupisuara artificialisht, si lule prej letres mund tė jet rreth qerdhes standarde tė bundjeve.

         Qerdha e bindjeve pėr shkak tė intezitetit  tė vetė dhe shprehijeve tuaja, shpesh tentojnė qė ti tėrheqin kah vetja bindjet e ngjashme. Nėse nuk keni shprehijė qė ta hulumtoni mendjen tuaj, atėhere mund tė jeni nė pritje tė ndarė tė bindjeve tė cilat formohen deri sa ma qė nuk mund tė percaktoni cila ėshtė cila.         Me rėndėsij tė madhe ėshtė qė tė kuptoni qė po punoni me bindjet nė mendjen tuaj – qė puna e vertetė po kryhet nė mendje – dhe qė mos tė kėrkoni rezultate momentale tė menjihershme fizike.

         Ato kanė me ardhė ashtu sigurtė siq kan ardhur dhe rezultatet e „kėqija“ dhe nė kėtė duhet tė besoni: qė rezultatet e mira kan me u lajmruar. Por sė pari puna kryhet nė mendjen tuaj. Nėse e kryni punėn atėherė mund tė pushoni tė sigurt qė rezultatet vinė, por nuk guxoni shpesh ato ti hulumtoni a kan ndikuar ne ju ajo.

         Emocionet e juaja dhe imagjinata e juaj i ndjekin besimet e juaja. Kur besimi zhduket atėher kontesti i njejt emicional ma ate nuk e ushqen dhe imagjinata e juaj lėvizė nė drejtim tjetėr. Besimet nė mėnyr automate e mobilizon fuqitė imagjinare emocionale.

         Kuptoni qė idetė nuk jan tė pa lėvizshme. Emocionet dhe imagjinata i lėvizin ato nė njė drejtim apo tjetrin, I forcojnė ato apo i shkatrrojnė ato.

         Me qėllim e shfrytzoni vetėdijėn duke luajtur me te, duke krijuar loj siq fėmija ate e bejnė dhe pėr moment plotsisht ignoroni ate qė fizikisht „po e bėnė“, dhe besoni se ate qka po e beni me tė vertetė ėshtė e vėrtetė.

         Nėse jeni tė varfur, me qėllim shtihi qė i keni ēdo send qka finacisht ju nevoitet. Paramendoni si po i hargjoni paret. Nėse jeni i sėmurė, luani rrolin duke menduar se jeni tė sheruar. Shiqoni veten qka po punoni ate ēka po deshironi tė punoni. Nėse nuk mund tė komunikoni me njerz tjerė, imagjinoni si me lehtėsi po komunikoni me ta. Nėse ditet e juaja i shifni tė errėta dhe pa shpresa e pa qėllime, atėherė imagjinoni tė mira , te gėzueshme.

Besimi nė vetė sėmundjen mvaret prej besimit nė mosvleren njerzore, fajsi dhe papersosshmėrijė.

Mendja e pjekur e shėndoshė, i pranon tė dhanunat prej botės sė jashtme njashtu edhe prej botės sė mbrendshme. Vetem kur besoni qė vetėdija duhet tė harmonizohet vetem me kushtet e jashtme, e detyroni veten qė tė ndahi prej dijės sė mbrendshme, « zėreve » intuitive, dhe thellėsive qė ato rrjedhin.

Besimet e juaja e formojnė realitetin tuaj, trupin dhe gjendjen e tij, shoqrinė personale, rrethinen, dhe mė lart formimin e civilizimit e juaj dhe botėn.

Besimet e juaja automatikisht i tėrheqin emocionet pėrkatėse. Ato forcohen nėpėrmes tė imagjinatės: imagjinata dhe ndjenjat I ndjekin bindjet e juaja, po jo e kunderta.

Mendja e vetėdijshme i jep urdhrat, kurse Uni i mbrenshėm i kryn ato.

Jan tė propaganduara tirani tė tėra prej lloj lloj shkaqeve pre anės sė njė rase tė njerzve ndaj tjetres rasė. Njė nga tiranitė mė tė mėdha ėshtė ideja qė mendja e vetėdishme nuk ka kurfar prekje apo kontakti me burimet e qenjes personale, qė ėshtė i ndarė nga natyra dhe per ket personi ėshtė nė mėshirė tė mosėdijės sė mbrendshme mbi tė cilėn nuk ka kontroillė

Tė gjitha fuqitė e Unit tė mbrendshėm lėvizin si rezultat tė bindjeve tuaja tė vetėdijshme. E keni hunbur ndjenjėn e pėrgjegjėsisė  ndaj mendimeve tė vetėdijshme sepse jeni tė mėsuar qė kjo nuk ėshtė ajo ēka e formon jeten tuaj. Ju ėshtė thanur qė pa marrė parasyshė pėr bindjet e juaja juve ju terorizon kushtėzimet e pavetėdijės sė mbrenshme.

Deri sa embani atė besim tė vetėdijshėm keni me e pėrjetuar si realitet.

Hapi i parė me rėndėsij ėshtė tė kuptoni qė bindjet e juaja pėr tė vėrtetėn, janė mu ato-bindje pėr realitetin e jo atributet e realitetit. Duhet ta bėni dallimin e kjartė ndėrmjet jush dhe bindjet e juaja. Pastai duhet tė kuptoni qė besimet e juaja janė tė matrializuara fizikisht. Pėr ate ēka besoni qė ėshtė e vėrtetė nė pėrjetimet tuaja ėshtė e vėrtetė. Qė tė ndėrrohet efikasiteti fizik duhet ta ndrroni dhe bindjen e parė pėr atė ngjarje fizike-deri sa pėrafersisht jeni tė vetėdijshėm qė pėr sė shkurti matrializimi fizikė tė bindjeve tė vjetra mundet edhe ma tutje tė ekziston.

E kam theksuar njė lojė si ide qė doni ta matrializoni, dhe kėtė e paramandoni nė kokėn tuaj. Dine qė tė gjitha ngjarjet janė sė pari nė karakter  mental dhe psiqik dhe kėto kanė me ndodhur nė formėn fizike, por mos i kontrolloni dhe vėreni gjithnjė. Vazhdoni me lojėn.

Tash bėne tė njejtėn gjė dhe automatikisht me cilendo besim tuajin qė e keni, dhe ajo njejt dhe konstant automatikisht e transporton. Nė fillim ėshtė me rėndėsijė me ndarė Unin tuaj prej bindjeve.

Nėse ke pesh trupore tė lartė thuaj: “Pėr kėtė qė po besoi qė kamė pesh tė lartė trupore, pėr kėtė i kam kilogramt e tepert, dhe pėr kėtė pėr vehte dua tė paramendoi pėr peshė ideale ».

Ndoshta jeni tė varfur . Nėse e pėrcillni sygjestionin tim mund tė tentoni ti ndrroni bindjet duke thanė : « Dėshirat e mija janė tė plotsuara dhe kamė pasurijė tė madhe ». Por nėse mendoni kėshtu : « Mendimet e mija tė vetėdijshme nuk dojn me thanė asgjė », atėherė asgjė nuk ka me u ndryshuar e ju. Me gjithatė me hukumtimin e bindjeve tė juaja mund ta gjeni njė qortim tė ashper apo denim-kundra vetvetes tė mosvleres tande.

Ndoshta keni ndegjuar pėr kėtė sygjestion : « Dita e ditės nė ēdo drejtim tė jetės gjithnjė e mė shum po pėrparoi ». Ky ėshtė njė sygjestion i jashtzakonshėm i  mirė qė e ka dhan Uni i vetėdishėm pjesėve tjera tė qenjės suaj. Rezultatet e kėso sygjestioni kan pėr ti ndjekur besimet e juaja tė vetėdijshme.

Idetė jo vetėm qė gjithnjė e ndrrojnė botėn, ato dhe gjithnji e krijojnė ate.

E formoni realitetin tuaj nėpėresė bindjeve tuaja dhe trupin e juaj  fizik mė intim. Bindjete e jua pėr kėtė  nė mėnyrė konstante ushqehen nė mesė informatave tė brendshme. Nė nivelin e pavetėdijės i organizoni atomet dhe molekulat tė cilat i formojnė qelizat prej tė cilave ėshtė  pėrbėrė trupi i juaj. Por planin shematik e bėjnė besimet e juaja. Qė ta ndrroni trupin, ndrroni edhe bindjet e juaja, deri edhe nė tė dhanunat fizike qė tash i kundershtojnė ato.

Gjithnji vetit i jepni sygjestione pėr trupin tuaj, pėr shėndet apo sėmundjėn. Shpesh pra mendoni nė te. I dėregoni nji grumbull bindjesh dhe instrukcione Unit tė mbrendshėm i cili ndikon nė pamjen tuaj fizike.

Uni i brendshėm gjithmonė tenton me e mbajtur drejtpeshimin trupor dhe shendetin, por shumė herė bindjet e juaja i pengojnė qė qė tju janė si ndihmė bile edhe me gjysmė energjije qė e ka nė disponim. Shpesh kur jeni nė  ndonji vėshtėrsijė i qelni dyert kėsaj energjije shumė tė madhe, kur plotsisht dukshėm qė bindjet sjelljet e juaja tė mėparshme nuk kanė bėrė shumė.

Keni nė disponim mjete qė ta siguroni shėdetin tuaj. Kur vjen pyetja : Pse kaqė shumė njerz nė botė mbajnė syza ? Shum njerzve nė fėmirijė ju kan dhanė syzat qė ta rregullojn korrekcionin e shiqimit. Nėse i leni tė qetė sytė shum raste shiqimi i syve vet dot ishte rregulluar. Syzat mund tė pengojnė kėso lloj vetkorekcioni sepse syzat jan vetėm ndihmė qė ma tutje do ti dobsojnė muskujt e syve, pėr shembull nė vend qė ta pėrmirsoni gjendjen. Nėse besoni qė vetėm me syza ma mirė mund tė shifni, atėherė mė mirė do tė shifni vetėm nėpėrmjet syzave.

Nė vend tė kėsajė duhet ta zbuloni shkakun pėr bindjen mbrapa fungcineve tė dobta e tė kėqija apo ndalesave, e nese kėtė e bėni, gjendja automatikisht dot pastrohet. Por, pėr shumicėn e njerzve shum mė lehtė ėshtė aqė tė marrin syza.

Qė tė jeni i shėndoshė duhet tė besoni nė shėndet. Mjeku i mirė ėshtė ndrrues i besimeve dhe bindjeve. E ndrron iden e sėmundjes nė iden e shėndetit. Qfardo lloj metode apo ilaqe qė ju shkruan ai nuk kan me pasur efekt deri sa nuk vjen edhe te ndrrimi i besimit.

Trupi i juaj e ka vetėdijen e pėrgjithshme trupore dhe ėshtė i mbushur me energji dhe vitalitet. Trupi automatikisht ne vete rregullon qkado qka del jasht drejtpeshimit tė vet. Por edhe bindjet tona tė vetėdijshme ndikojn nė vetdijen trupore. Muskujt e juaj ju besojn pėr ate qka ju thoni pėr vete, njashtu ėshtė njejt edhe pėr pjesėt tjera tė trpit.

Deri sa besoni qė vetėm mjeket mund tė ju sherojnė, atėher mė mir te ata shkoni, sepse ne rethanat e juaja tė besimit ata jan tė vetmit qė munden tė ju ndihmojnė. Por kėto rretha janė tė kufizuara, po edhe prapė, deri sa tė sherohi prej ndonji vėshtersije, keni me e ndrru me nji tjetėr deri sa besimet e juaja jan shkak i problemeve fizike.

Tash kjo zbatohet edhe nė ate qė quhet sherim psikologjik. Nėse trupi i juaj ėshtė sheruar me koncentrimin e energjisė psiqike dhe nė kėtė rast gjithashtu do ti ndrroni prej njeres nė tjetren dhe kjo zgjat deri sa nuk i ndrroni bindjet fillestare. Ndonjiher sheruesi apo mjeku me efikasitetin e vet tė sherimit ju tregon se energjija e juaj sheruese ka qen gjithmonė nė ju, dhe ky gjest ka me qen i mjaftueshem qė komplet ti ndrroni bindjet e juaja pėr shendetin.

Nė kėtė rast keni me e kuptuar se sėmundja e mė parshme ka qenė pasojė e besimeve tuaja. Nėse keni ēfardo problemi fizik, koncentrohi nė pjeset e organeve tuaja tė shnosha dhe nė fungcionet e pa pengushme tė tyre. Nė pjesėt e shėndosha besimet e juaja punojn pėr ju.

Zėret e mbrenshme jan shum me rėndėsijė. Qdo atom dhe molekul qė e pėrbėjnė trupin tonė e ka realitetin e vet nė vlerat e zėrit tė cilen nuk e ndieni fizikisht. Qdo organ i trupit tuaj e ka zerein e vet personal tė veqant. Kur diqka nuk ėshtė ne rregull zeret e brendshme jan nė disharmoni.

Zeret jo harmonike jan berė pjesė e kėsaj vepre tė trupit tuaj si rezultat i zerit tė brendshmėm tė mendimeve tuaja dhe besimeve tuaja. Pėr kėtė ėshtė me domethanje tė madhe qė mos ti rritni kėto zėre tė brendshme duke i pėrseritur vehtes tė njejtat sygjestione negative. Sygjestionet verbale barten nė zėret e brendshme. Kjo kalon nėpėr mes trupit tuaj nė njė mėnyr disi tė ngjashme siq e bėn  njė lloj drite.

Vizionet mentale jan jashtzakonisht tė fuqishme duke i kombinuar me zė tė brendshėm dhe efektet e saj me fotografi tė kjart mentale qė ka me kerkuar form fizike. Imagjinata e juaj i ndihmon shum motivimit dhe prodhimin e forcės tė kėtyre vizioneve dhe kėshtu keni me parė se shum bindje tuaja ju i mbani nė mėnyren vizuele tė brendshme. Ka me pas fotografi mentale qė kan lidhe me te.

Ushtrim:

Ndonji vizion i till mund ta paraqen ndonji bindje tuaj apo mashum bindje. Deri sa e bani listen e bindjeve tuaja keni me parė se disa fotografi kan me ju lajmruar nė kokėn tuaj. Vėreni ato sikur ato fotografi ti kishi vizatuar vet. Nėse nuk ju pėlqen ajo qka po e shifni atėhere plotsisht me vetėdije ndrrone atė fotografi apo pamje nė koken tuaj.

Shembull: Po ju dhemb gishti nė kam. Aty ketu plotsisht kjart kėt po e shifni nė kokė. Ndoshta shpesh shiqoni nė atė gisht, apo keni mi nda e shiqu  njerzit nga masa qė nuk po hecin mirė. Ata njerz zakonisht nuk i dalloni, por befas pėrnjiher ka me ju dukur se bota ėshtė me plot njerz qė po ju dhem gishtat nė kam.

Ketu e shofim qė besimi ka kalu ma nė fiziken. Por nėse vazhdoni me kėso koncentrimi, gishti i juaj i kames nuk ka me u sheruar por gjendja ka me ju vėshtėrsuar. Mbrapa gjithė kėsaj ka me qenė besimi qė e ka shkaktuar kėt problem; po nė at moment kur i keni ndar grupin e simptomeve duhet tė jeni shum tė kujdesshėm qė fushen e realitetit ta vėreni nga aij pozicion. Kur e bėni kėt  me kujdes, ia jepni fotografin edhe tė mbrendshme edhe tė jashtme qė i ndihmon gjendjes.

Mendimet e juaja personale dhe besimet, e kan njejt njė lloj realitet tė  mbrendshem, njashtu e transferojn mbrendėsinė e tė tjerėve. Kur ndeshja me kerr nė komunikacion ndodh ka qen ngjarje fizike, por kjo ngjarje sė pari ka qen nė psiqiken ton. Kjo ngjarje ka ndodh nė rrethanat pa kohore te verteta, ndeshja pastai prej nesh ėshtė fizikisht matrializu dhe ka ndodh real. Pra ēdo send ne krijojm sė pari psiqikisht pastai ndodh fizikisht.

Imagjinata, tė menduarit dhe emocionet jan format ma tė koncentruara tė energjisė qė posedojmė si qenje fizike. Ēdo emocion i fort bartė nė vete shumė e ma shumė energjij si tė thojm energji qė ėshtė e nevojshme qė tė dėrgohet raketa nė Hanė.

Njeriu i cili beson qė ka pengesa tė zemrės ma nė fund nėpėrmes frigės sė vet ka me ndikuar nė sistemin e fungcionit “kundra dėshirės“, deri sa ma nė fund zemra me tė vėrtet tė damtohet, nėse keso bindje kalon pa u kontrolluar. Asnji ide nuk mundet fshehtas para vetėdijės  me u futur qė tė ndikon nė sistemin nervor, pėr veq asaj qė nuk perputhet me ate me bindjen e vetėdishme. Nuk keni me qen tė sėmurė nėse besoni se jeni i shėndoshė, por munden me qenė idet tjera qė shtyn tė besoni pėr patjetshmėrij tė gjendjes suaj shėndetsore.

Kryesisht jetoni nė trupin e besimeve tuaja. Tė kuptuarit e juaj mund ti rrisin vizionet tuaja apo ato ti shkatrron. Mund ta pėrmirsojn ose shkatrrojn aftėsinė e juaj qė tė ndini  apo qfar do fungcion tė shqisave.

Pėr shembull, nėse besoni se qė me nji kohė tė caktuar kohore ndėgjimi dot ju fillon me ju dobsuar, ai me tė vėrtet ka me filluar me u dobsuar, keni me filluar qė ta perdorni at aftėsi gjithnj pak e mė pak dhe pa vetėdije i bartni shqisat e juaja tjeter kah  deri sa fungcioni i ndegjimit nji dit plotsisht ju lshon.


TRUPIĖshtė e sakt qė trupi ėshtė matrializim i gjall i ideve, por njashtu njejt ėshtė e sakt qė idet formojnė trup aktiv me ndjenja tė gjalla. Ajo nuk ėshtė vetėm armė mjet transportues pėr shpirtin. Ajo ėshtė shpirti nė mish. Ja jepni iden e juaj dhe ndikoni nė shėndetin e saj dhe mirsin e saj nėpėrmes besimeve tė vetėdijshme. Ndėrkaqė trupi ėshtė i pėrbėre prej atomeve dhe molekulave tė gjalla tė cilat ndiejn. Ato e kanė vetėdijėn e vet personale nė materje, ato lėvizin qė tė ekzistojnė dhe qė tė jan nė kornizat e natyrės sė vetė. I formojnė qelizat, dhe kėto bashkangjiten nė organe. Organet posedojn vetėdije tė kombinuar me sēdo qelizė tė veqant qė gjinden nė to, nė mėnyren e vet organet e posedojnė identitetin e vet.

Nuk ka dallim nė mesė energjisė e cila i formon idet e juaja dhe atyre qė e shkaton rritjen e lulave, apo ajo energji qė e sheron gishtin tuaj qė e keni lenduar. Shpirti nuk ekziston i pa pa mvarur prej natyres. Ajo nuk ėshtė e futur brenda nė natyrė. Natyra ėshtė shpirti nė trup, qfardoqoft matrializimi i saj. Trupi ėshtė njejt shpirtror aqė sa shpirti, dhe shpirti ėshtė aqė shpirtrorė sa trupi. Nė kushtet e juaja, trupi ėshtė shpirti i cili po jeton. Tash shpirti mundet tė jeton dhe kėtė nė shumė forma – disa jan fizik e disa nuk janė, por deri sa jeni nė formė matriale, trupi e paraqet shpirtin e cila po jeton. Ajo gjithnjė sherohet, qka don me than qė shpirti nė trup vet sheron. Trupi shpesh ėshtė afer shpirtit se sa qė ėshtė vetėdija, sepse ajo automatikisht rritet siq e bėjnė kėtė lulet, duke ju kthyrė natyrės.

Mendimet e juaja jan natyrore, aqė sa edhe qelizat nė trup, dhe aqė janė tė vėrteta. Ndikojnė njėra nė tjetrėn siq e bėjn njejt viruset. Deri sa jeni nė kėtė realitet nuk ekziston ndarja nė mesė mentales, shpirtrores dhe fizikes. Nėse mendoni se ekziston, atėherė ju nuk po e kuptoni mjaft shpirtsin e trupit apo realitetin fizik tė mendimeve tuaja.

Ēdo qelizė fizike nė mėnyren e vet ėshtė njė tru miniatur me memorijė me pėrvojat e mardhanjet tėra tė veta me qelizat tjera dhe me trupin si tėrsijė. Kjo nė kushtet e juaja don me thanė qė ēdo qelizė ndikon me pamje apo fotografi tė lindur tė historisė sė pėrgjithshme trupore, ēka don me thanė tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen.

Mund tė keni ėndrra qė ju shtyjnė qė tė kthehi nė drejtim tė caktuar apo i cili ju tregon lamitė nė tė cilat duhet tė bėni pėrmirsime. Shpesh kėso ėndrrash sjellin deri ne ndryshimet nė sjellje, pa marrė parasysh se a i mbani mend ato ėndrra nė mengjes apo jo. Mun ti lutni andrrat pėr diqka dhe do ta merrni pėrgjigjen. Por, nėse vuani pėr diqka dhe nė tė njejten kohė nuk besoni nė vetitė terapeutike tė ėndrrave, e bini vetin deri te kushllusi i shkurt nė ēdo lloj aktiviteti. Nė kėtė rast nuk jeni i sinqert ndaj pėrmbajtjes sė vetėdijes suaj. Nė vend tė kėsaj thuani: „Kam me andrru njė ėnderr qė ta marr ndihmen, por nuk besoi qė njė ėnderr e til mė lajmrohet“.

Nė tė gjitha rastet kur jeni tė brengosur pėr shendet ekziston zgjidhja e udhėzimeve qė mund ta ndiqni. Trupi ėshtė i juaj. Ajo ėshtė matriaizimi i shpirtit tuaj, nėper mes tij shpirti ka me ua siguruar pėrgjigjet e kėrkuara.

Kur tė besoni se jeni i mirė, trupi i juaj mir fungcionon. Jam i sigurt qė shum prej jush dot thojnė, “Gjithnji po tentoi tė jam mirė, mirpo prap po e ndij vehten keq. Si ėshtė e mundur kjo?“ Nėse i hulumtoni bindjet e juaja pergjigjja dot ishte i dukshem: Po tentoni tė jeni i mirė mu pėr kėtė qka besoni qė jeni i keq dhe i pa vlerė.

Demonet e qfar do lloji jan rezultat i bindjeve tuaja, ata lindin prej bindjeve, dhe prej ndjenjave tė fajsisė „jonatyrore“. Mund ti personifikoni edhe ti rritni ne pervojat tuaja, por ato gjithnji jan prodhim tė kreativitetit tė pa matshem, edhe pse tė formuara prej ndjenjave personale tė fajsisė dhe besimin nė ta.

Idet e juaja tė vetėdijshme, pritjet dhe bindjet e udhėheqin shėndetin dhe aktivitet e qelizave.

Nė kushtet e juaja qelizat nuk kan vullnet tė lirė. E kan kapacitetin e lindur  qė formojnė bashkėsij tjera, por jo deri sa tė jenė tė shoqėruara me ju. Qė tė ju lėshojn ato duhet ta ndrrojnė formėn. Nė njė shkallė tė caktuar ju „e percaktoni shėndetin e mirė“, nė masen e natyrės sė tyre. Ato njashtu na ndihmojnė qė ta mbajmė shėndetin tonė. Nė kushtet e vetėdijės, bashksija e Unit tonė e din ma shum se na se sa ne qė dimė pėr qeliza tona.SHERIM I JASHTZAKONSHEM

Paramendoni veten si pjesė e univerzit tė pa dukshėm, por e paramendoni ashtu qė tė gjitha yjet dhe planetet jan tė vetėdijshme dhe pėrplot me energji tė pa pėrshkrueshme. Dhe ju pėr kėtė jeni tė vetėdijshėm. Mendoni nė atė univerzerz qė e ka formen e trupit tė njeriut. Vizualizoni trupin ne qiell ku dielli dhe planetete jan qeliza, secila qelizė e mbushur me energji dhe fuqij, po qė ato po presin udhėzimet tuaja.

         Pastai shiqoni eksplodimin e kėsaj fotografije nė vetėdijėn tuaj e cila ėshtė jashtzakonisht e shėndritshme. Kuptoni qė kjo ėshtė pjesė shumė mė e madhe e struktures shumė dimenzionale e cila po zgjarohet nė dimenzion edhe mė tė begatshėm. Ndjeni bashkiminin e cila po ju dergon energji sikur qė ju i dėrgoni qelizave tuaja. Lejoni qė kjo tua pėrmbush qenjen tuaj e pastai nė mėnyrė fizike drejtoni  dhe vendosni nė trup apo pjesė tė trupit qė ju e zgjidhni.

         Nė qoftė se nė vend kėsaj ekziston pėrjetimi fizik tė cilin shum e dėshironi ta realizoni, atėherė pėrdorne kėtė energji dhe sa ma gjall e paramendoni qė me te vertet po ndodh per ju. Nė qoftė se i pėrcillni kėto udhėzime dhe e pėrcillni domethanjen e saj qė u dhan mė parė, keni me e parė qė rezultatet kan me qenė befasuese dhe jashtzakonisht ndikuese. Energjija mund tė drejtohet nė cilendo pjesė tė trupit, me kusht qė ndikimin e saj nuk e bllokoni me mosbesimin tuaj, nėse kėt e bani me besim tė plotė ajo pjesė e trupit ka me u sheruar. Ndėrkaqė, mbane mend, nėse qendroni me bindje se jeni person qė ju ndjekin sėmundjet, kjo ka shum me ju penguar. Nė kėt rast puna e juaj kryesore ėshtė qė ti ndrroni kėto bindje. Mos harroni kėtė, asnjė prej jush nuk ka lindur qė tė jet i sėmur, po tė jetoi plotsisht i shėndoshė.

Nė jetėn e pėrditshme, zakonisht terapija natyrore ndodhė nė ėndrra, edhe kur tė lajmrohen aso ėndrrash tė trishtushme ashtu qė ai i cili i andrron ato ėndrra qohet i trishtum e i frigum. Vetdija e ketij person ėshtė e detyruar qė tė pėrballohet me situat tė renduar – por pas ndodhjes, nė retrospektivė. Vet ajo ėnderr e trishtushme mundet tė jet si terapi shok-tronditje sheruese ku nje pjesė e qenjes e zbaton nė tjetrin.

Muzika ėshtė paraqitje e jashtme, dhe kjo jashtzakonisht zeret e mbrendshme qė japin jetė dhe tėrė kohen dikojn nė mėnyrė terapeutike nė trupin tonė. Duke e ndėgjuar muzikėn qė e doni shpesh nė mendjen tuaj ju vin fotografitė tė cilat jan nė formė tjetėr na i paraqesin besimet e vetėdijshme.

Vetit natyrore sheruese tė zėrit gjithashtu mund tė tregohen deri edhe ateher kur e beni njė send tė thjesht siq ėshtė ndegjimi i ramjes sė pikave tė shiut nė tokė. Nuk kem nevoj pėr ilaqe asė hypnoza asė meditimi. Vetėm duhet me e leshuar mendjen e vetėdijshme dhe ta drejtoni kah ramja e pikave. Ajo ka me rrjedh nemer mendime dhe fotografij qė e sigurojn terapinėnė.

Shum probleme psiqike sė pari perfundojn nė dhe rregullohen nė ėndrrat tuaja.

Ėndrrat ju apin lloj lloj informata qė i pėrkasin gjendjes trupore nė pėrgjithėsijė, nė bazė tė kushteve tė jashtme siq jan bindjet e juaja.

Gjendja e gjumit ju siguron rrethana tė punės nė tėcilat hulumtoni aktivitete e mundshme dhe vendosni pėr ate qė dėshironi qė tė matrializohet fizikisht. Jo vetem ėdrrat e trishtueshme por edhe ėdrrat tjera e pėrcjellin ritmin e natyrės terapeutike shum ma mirė se ato qė mund ti perdorni me terapi me tableta.

Ideja ma sė shumti ndėr tė gjitha idetė qė tė rinon ėshtė, hapi ma i madh kah shėndritja ėshtė kur ta kuptoni se qe jeta e juaj e jashtme lind nga bota e pa dukshme tė realitetit tuaj, nėpėrmesė mendimeve tė vetėdijshme dhe bindjeve, sepse atėhere e shifni fuqinė e juaj individuale dhe tė indentitetit.Nuk mund ti thoni vetes bindshem: „Dua tė shendritem“ dhe tė pritni qė kjo tė ndodhė, kurse bimdjet e juaja kan krejt tjeter drejtim tė kundėrt.

Ėndrrat e juaja dhe ngjarjet e juaja fizike nga jeta gjithnji e ndrrojnė drejpeshimin e juaj kimik nė trupin tuaj. Andrrimi mund me qellim tė thirret apo tė krijohet qė tju siguron diqka qka ju mungon nė jetėn e pėrditshme. Ai ka me i mobilizuar tė gjitha burimet dhe me e mbushur trupin me dėshira kah harmonjija e nevojshme, duke e formuar nė ėndėrr gjendjen qė ka me sjellur te lufta nė mesė aftesija sheruese e organizmit dhe duke dhan ma ne fund rezultate e simptome  tė veqanta fizike.

Pra me terapi konstante nėpėrmes ėndrrave, trupi dhe mendja, nė masėn mė tė madhe e rregullon vetė veten. Njashtu trupi i juaj ėshtė nėn ndikimin e ėndrrave.

Kur flasim pėr ėndrrat, askush tjetėr pėr veq jush nuk e din domethanjen e tyre. Nėse e lexoni ndonji liber pėr ėndrra dhe e lypni domethanjen e andrres suaj aty ku simbolet e andrrave tregojn diqka, ėshtė njejt sikur kur njė piktor e pranon kritiken e huaj dhe fillon vepren e vet ta ndrron simbas thanjes sė tjerve. Keni me e ndi veten tė larguar prej ėndrrave tuaja, vetem pėr shkak qė e detyroni besimin e huaj  tė ndikoj te ju qė nuk ėshtė i juaj.

Ngjarjet prej ėndrrave ndikojn nė gjendjen psikqike dhe kėshtu kanė ndikim tė gjithnjishem  terapeutik. Ky rezultat rrjedh prej situates fizike e cila ndodh nė ēdo far pjesė tė ėdrrės dhe nė to rregullohen problemet dhe qfaqjet e egzistimit tuaj. Ndodhin shumė situata tė mundshme; dhe kėto projektohen nė tė ardhmen e besushme.

Kur ta kuptoni natyrėn e bindjeve tė juaja, mund tė mėsoni qė tė i shfrytzoni ėndrrat pėr  qėllime ndikuese tuajat tė vetėduijshme. Ato janė njė nga terapitė ma ndikuese natyrore, dhe rrethanė e mbrendshme nė tė cilin nė tė vėrtetė zhvillohet ndėrtimi fizik nė treupin tuaj.

Ēdo pune mendore i qelė dimenzionet e reja tė realitetit. Dhe mendimi mė i vogėl lind botra.

Nese nuk besoni nė procesin natyror tė sherimit, atėherė thjesht keni me e bllokuar. Friga qė nuk keni shkuar te mjeku, ka me ju shkaktuar ma shum dame. Nė anėn tjetėr, nese besoni nė ndihmen e medicinės, atėherė ajo ka me pasur ndikim terapeutik.

Ēka mendoni pėr vete, pėr jetėn tuaj tė pėrditshme, pėr trupin, mardhanjet me njerzit tjerė? Bėnja kėt pytje vetes. Por nė atė apo tjeter mėnyrė objektivizoni.

Kur e ndini se po ju paraqiten ndjenjat nagative ndani pak koh pėr vete dhe beni mund qė ta identifikoni burimin se kah ato po rrjedhin. Pėrgjigja mund tė vjen aq shpejt sa ju nuk keni me besuar. Nė njė moment pranoni aso ndjenja si tė juajat personale. Mos groponi nė thellėsij, mos i ignoroni apo tė tentoni ti ndrroni me ato qė ju konsideroni qė jan mendime pozitive.

Sė pari bėhi tė vetėdijshėm me realitetin tuaj tė djenjave. Nėse behi te vetėdijshem me bindjet e juaja gjat kohes, keni me pa se si ato nė menyrė atutomatike i nxisin ndjenjat e caktuara. Njeriu i cili ėshtė i sigurt nė vete nuk ėsht i idhnushem pėr sende te vogla tė pa randsishme qė i ndodhin ndonji her, apo nuk ėsht i idhnushem gjithnji nė dikend.

Bindjet mund tė barten edhe te tė tjerėt apo tė mirren prej tė tjerve jo vetem nėpėrmes mekanizmave tė pa vetėjės po edhe nė mėnyrė telepatike. Gjithmonė keni me tentuar qė ti barazoni apo harmonizoni bindjet e juaja me pėrjetimet e jashtme. Tė gjitha aftėsitė tė Unit tė brendshėm kan me qenė tė angazhuara qė ta matrializojn fotografinė tė bindjes suaj, pa marr parasysh se ēka ajo duhet tė jetė. Emocionet e « pėrshtazshme » kan me u aktivizuar, ka me e pru deri te ajo gjendje trupore e cila gjendet nė vetėdijen e juaj.

Me ndrrimin e bindjeve shum eksperimente jan bėrė, ku ka ardhur te mesimi i shpejt ku personit me ndihmen e hypnozės ju ėshtė nderruar bindja ku ju ka dhan bindja se personi ėshtė piktor i aft dhe linguist i madh ku personi menjiher e ka fituar ato aftesijė. Bindjet e tashme e aktivizojn menjiher personin dhe i arrin aftesit menjiher, keto aftesij gjenden te secili person pa marr parasysh kush ėshtė. Pra ketu bėhet njė riprogramim i njeriut. Pra, kur i ndrroni bindjet e juaja sot njashtu e riprogramoni edhe tė kaluaren. Sa i pėrket juve, koha e tashme ėshtė pika e ndikimit, aktivizimi dhe fuqija dhe nga ajo pikė e formoni edhe tė ardhmen edhe tė tashmen. Kur ta kuptoni kėt, ju e merrni vesh se ju nuk jeni ata qė ju jeni nenshtruar mėshirės dhe jomėshirės tė sė kaluarės mbi tė cilėn nukė keni kontrollė.

         Nė qoftė se nė tė tashmen njė ngjarje prej tė kaluarės mund tė ndrrohet brenda struktures tė neuroneve, prandaj, ne bazė mund tė ndrrohet cila do ngjarje.

         Binde e befasishme nė sėmuj nė tė vėrtet ka me shkuar larg nė tė kaluarėn, ka me ndikuar nė organizėm nė atė nivel, dhe ka me ju dhan kjo pėrvoj tė kaluarės qelizave dhe nisjen e atyre ngjarjeve biologjike ku kan me pru te sėmundja nė tė tashmen.

         Memorja e qelizave mundet tė ndrrohet nė ēdo moment. Bindjet e tashme munden me i derguar nė tė kaluarėn memorije tė re edhe psikologjikisht edhe  fizikisht. Nė nivelet bazė tė sė ardhmes nėsnjė rast nuk ėshtė e paracaktuar e ardhmja.

         Asnji njeri nuk ka me vdekur vetem qė mjeku kėshtu i ka than. Askush nuk ju ka nenshtruar ne atė masė nė mėshirė dhe jo mėshirė tė bindjeve tė dikuj tjeter. Ēdo person, duke fol nė pėrgjithėsijė i din nxitjet e veta dhe programet e pėrgjithshme, si dhe kohen e vdekjes sė vet. Por edhe aso vendimi mundet tė ndrrohet nė ēfardo momenti tė « tashtit » e juaj – i tėr trupi munder te regjenerohet nė mėnyren qė nuk mund tė parashifet nė kushtet normale medicionale.

         Deshirat e juaja dhe bindjet bukfalisht kanė me shkuar mbrapa nė kohė, duke i mėsuar nervat me trika tė rijnė. Organizimi definitiv nė tė kaluarėn ka me ndodhur nė tė tashmen tuaj, duke ju lejuar qė tė silleni nė mėnyrė plotsisht tė re.

Deshirat e juaja dhe bindjet bukfalisht kanė me shkuar mbrapa nė kohė, duke i mėsuar nervat me trika tė rijnė. Organizimi definitiv nė tė kaluarėn ka me ndodhur nė tė tashmen tuaj, duke ju lejuar qė tė silleni nė mėnyrė plotsisht tė re.

       

Zgjidhja e aftėsive :         Ēfardo talenti e ndieni qė keni mund tė zhvillohen veten nėse ju pėr to vendosni ti zhvilloni. Thjesht me marrjen e vendimit ka me i aktivizuar mekanizmat e mosdijės. Ju si personalitet pa marr parasysh gjendjen e juaj shėndetsore, pasurin apo rrethanat, posedoni mundėsij tė lloj llojshme tė pėrjetimeve prej tė cilave mund tė zgjidhni qka tė doni. Duhet me vetėdijeta shifni ate dhe ta merrni drejtimin e jetės. Deri edhe  nese thoni : « Pranoi tė gjtha ēka jeta mė afron » bini vendim tė vetėdijshėm. Nėse thoni : « Jam i pa fuqishem qė tė ushėheqi jeten time », atėher e bini vendimin personal - por nė kėtė rast vendim shum i kufizueshem.

         Ruga e ngjarjeve askund  nuk ėshtė shkruar. Nuk egziston rrugė e cili nuk tė qon te nji tjeter rrugė. Ekzistojnė venėt e thella tė ngjarjeve tė mundshme tė cilat nė ēdo moment ju jan nė disponim. Imagjinata e juaj mund tė ketė vlerė tė pa llogaritshme duke ju lėshuar qė tė hapuni ndaj gjithė kėsaj; atėherė mund ta shfrytzoni qė tė ju ndihmon qė ēdo send ēka keni peramenduar qė ate ta ngjallni apo realizoni.

         Nėse jeni i varfur, ju e keni zgjedhur kėtė realitet prej shumė tė mundurave, tė cilat nė vete nuk e kan mbyllur varfrinė - dhe tė cilat jan ende tė hapura. Nėse e keni zgjedhur sėmundjen, prap ekziston mundėsija reale e pregaditur qė tua sjella ate qė ju mund ta zgjidhni shėndetin. Nėse jeni tė vetmuar, ekzistojn miqt tė cilėt i keni refuzuar qė ti takoni nė tė kaluaren, por qė jan tė gatshėm tė takohen me ju, pra jan per ju ne disponim.

Shiqoni nė vetėdijen tuaj ato aftėsijė tė mundshme apo ngjarje qė po ndodhin. Deri sa kėtė e bėni, forca e dėshirave tuaja ka me pri qė ju ti pėrjetoni. Nukė ekziston kufiri tė vendosur rreth qenjes. Bukfalisht, ekzishtojn ma shumė Una tė mundshem tė juaj. Mund ti tėrhiqni aftesit e tyre, siq mund ti tėrheqin ato tė juajat, sepse krejt kjo ėshtė ngusht e lidhur nė mes veti.

         Duhet ta kuptoni qė juni jeni njė Un i mundshėm. Pėrvojat e juaja jan rezultate tė bindjeve tuaja. Struktura neurotike e juaj ju qojn deri aty ku disa pėrvoja jan tė ngjashme me atė perafersisht jesin si pervoja te mundshme apo latente ose e fshehur. Ndėrroni bindjet e juaja dhe ēdo Un i mundshem, brenda kufizimeve tė brendshme mund tė realizohen.

         Friga pėr hajnin e sjell hajnin. Friga pė ndeshjen e sjell ndeshjen. Friga pėr humbje e sjell humbje etj…

         Kur tentoni ti ndrroni bindjet e juaja qė ti ndrroni pėrvojat e juaja, si tė them, sė pari duhet ta ndalni impulsin tė cilin ju e keni ndėrtuar. Ndrroni porositė deri sa trupi e shfrytzon qė ato leht tė reagon, pa bėrė pyetje, nė grupin e caktuar tė bindjeve.

         Kur tė pėrpiqi qė ti ndrroni kėto bindje tė vetėdijshme, duhet njė kohė e caktuar deri sa struktura ta mėson qė ti pėrshtatet situatės sė re. Nėse bindjet ndrrohet brenda natės, duhet njė kohė e pa krahasueshme.

         Ēdo bindje mund ta konsiderojmė ne si njė radiostacion tė fuqishėm, nė tė cilėn ndėgjohen vetem ato sinjale qė ne i kemi rregulluar, kurse sinjalet tjera mbesin tė bllohuara. Deri sa e kerkoni stacionin e ri njė koh mund tė vij te pengesat statike pėr shkak tė tjerave.

         Ju e krijoni jetėn tuaj.

         Pėr tė arritur diqka, mund ta bėni ashtu qė tė koncentroi ne ate ēka po deshironi, por pa konflikt, nė mesė asaj ēka keni dhe asaj ēka dėshironi, sepse njera do ta kundershtoi tjetrėn; secila ka me dhan pasqyrimin e vet nė jetėn e pėrditshme. Pasi qė ėshtė dashur njė kohė e caktuar qė tė ndėrtohet pamja e sodit(apo ndodhija e sodit) nga aspektin e shendetit tė keqė, njejt ėshtė e nevojshme qė ajo pamje(ngjarje) apo fotografi tė ndrrohet. Por nėse pėrqendrohi nė situaten e tashme nė tė cilėn shendeti i juaj ėshtė i keqė, ju vet atė pamje apo fotografij qė ekziston me ket keni me shty sherimin.

         Bashkimi i tė kaluares dhe tė tashmės nė kėtė kontekst ju pregadit ju pėr tė ardhmen, sepse jeni tė kurdisur pėr to. Ndrrimi i tashtit plotsisht praktikisht ndrron edhe tė kaluarėn edhe tė ardhmen. Pėr ju, pėr shkakt tė pėrbėrjes neurogjike, e tashmja ėshtė e vetmja pikė e dukshme nga e kaluara dhe e ardhmja mund tė ndrrohen apo mund tė ndikohet nė punė.

         Nuk po shprehem nė mėnyrė simbolike. Nė kushtet e vetme, e kaluara e dhe tashmja modeifikohen(tjetėrsohen) nėpėrmes reakcionit tė tashėm. Ndrrimi bėhet nė trup. Retthi i rrymės tė sistemit nervor ndrrohet, dhe energjija qė juk e kuptoni kėrkojn kontakte tė reja nė nivel shum ma tė thell, larg jasht vetėdijės.

         Duhet ta kuptoni qė koha e tashme e juaj ėshtė pika ku takohen trupi dhe materja me shpirtin. Pėr kėtė e tashmja ėshtė pika e juaj e fuqive nė jetėn e tashtit qė ekeni. Nėse tė kaluares ju i pershkruani fuqit e juaja e ndini veten joefektiv dhe e hedhni energjin e juaj.Ushtrim:         Uli dikund me sy plotsisht tė hapur, shiqoni rreth vetes, dhe kuptoni qė ky ėshtė moment i fuqive tė uaja, prej tė cilit mund tė ndikoni nė ngjarje edhe tė kaluares edhe tė ardhmės.

         Tė ardhmėn qė po e shifni, pėr pėrvojen e juaj personale ėshtė rezultat i ndikimit tė ndoni tjeter kohė tė tashme. Mos bėhi pėr kėtė tė shqetsum dhe tė friguem ose tė kaluarės ose tė ardhmės. Nuk ka nevoj fare prej projektimeve tė dukshme tė realitetit tuaj nė tė ardhmėn, vetėm nės fuqitė prej tė tashmės nuk i shfrytzoni pėr kėto.         Kushtet e jashtme gjithmonė mund tė ndrrohen nėse i kuptoni principet pėr tė cilat po flas. Sėmundjet mund tė eliminohen, deri edhe ato qė duken vdekjepruese – por vetem nese bindjet mbrapa tyre jan tė fshira apo tė ndrruara mjaft, ashtu qė efekti i tyre specifik nė trup mjaft e lirojn. E tashmja, nė mėnyren nė tė cilėn pėr te mendoni, dhe nė kushtet e punės praktike, ėshtė ajo pikė qė ju zgjidhni pėrjetimet e juaja fizike prej tė gjitha ngjarjet e juaja qė mund tė jenė tė matrializuar. Si tė ndrrohen bindjet e juaja, rrethanat e juaja fikzike automatikisht ndrrohen.

         Tė gjitha aftėsitė e juaja  fizike, mentale dhe shpirtrore koncentrohen sė bashku, nė koncenrim tė shkėlqyeshem tė pėrvojės „sė tashme“. Nuk jeni nė mėshirė dhe pa mėshirė tė sė kaluarės apo bindjeve tė mėparshme pėrveq se ju nese besoni se jeni nėn mėshirėn e tyre. Nėse plotsisht e kuptoni fuqinė e juaj nė tė tashmen, keni me kuptuar qė akcionet nė kėtė moment i ndėrron e kaluara, bindja e saj dhe reakcioni i juaj.

         Ju e strukturoni apo e pėrbėni jeten e mėparshme nėpėrmesė mosėkėnaqėsisė nė tė tashmen dhe me kėtė i forconi problemet.

         Ata qė e bėjnė kėtė shpesh – nė mėnyr konstante apo tė gjithnjishme duke e huluntuar tė kaluaren pėr ta zbuluar se ēka ėshtė ajo ēka nuk ėshtė e mirė nė tė tashmen – shpesh devijojn prej rrugės. Nė atė mėnyrė gjithnji e forcojnė pėrjetimet negative prej tė cilave po mundohen qė tė ikin.

         Kur tė mundohi qė ti ndrroni bindjet e juaja, shiqoni nė tė kaluarėn me die tė reja nė mendje. Nėse jeni sėmurė, pėrkujtoni kohrat kur nuk keni qenė sėmurė. Kėrkoni nė jetė fakte pėr shėndetin tuaj. Jeta e juaj prej vet vetes ėshtė fakt qė shėndeti ėshtė nė ju.

       

Ushtrim:         Nėse i shfrytzoni drejt vetem 5 minuta gjat ditė pėr ju ka me qen shum me vlerė tė madhe. Nė atė kohė gjat ushtrimit koncentrohi vetėm nė fakte qė momenti i fuqive ėshtė koha e tashtit. Ndieni kėtė siguri qė aftėsitė emocionale, shpirtrore dhe psiqike jan tė pėrqendruara nė trup, dhe 5 minuta mblidhne vendimin e juaj nė ate ēka ju po doni tė arrini. Shfrytzoni mendimet vizuele dhe verbale (me goj) – ajo qka natyrisht ju vjen; por nė atė periudhė mos u koncentroni nė asnjė mangėsi apo qė ju mungon juve, por vetėm nė dėshirė.

         Shfrytzoni tė tėrė energjinė dhe kujdesin. Pastai krejt harroi, mos e kontrollo se a po fungcionon mir apo jo. Thjesht pėrkujdesi qė qėllimi i juaj nė ato momente tė jet i kjartė. Pastai nė harmoni me situaten, bėne njė lėvizje fizike i cili ėshtė nė harmoni me dėshirėn e juaj apo bindjen. Sillu fizikisht, bile njė her nė ditė nė atė mėnyr qė tregon qė po beson nė ate qka po bėni. Kjo mundet me qenė shum e thjesht. Nėse jeni i vetėm apo e ndiene qė jeni tė pa dėshirueshem, kjo mund ta aktivizon vetem njė qeshje qe ja dergon dikujt. Nėse je i varfun, thjesht mund tė bleni diqka pak ma tė shtrejt disa lek mė shumė se sa qė keni dasht ta bleni – silli nė besim qė ata pak lek mė shumė nė njė mėnyrė kan me ju kthyrė; po me randėsijė ėshtė qė tė silli qė keni mė shumė se nė realitet keni.

Kur ėshtė nė pyetje shėndeti, ka nevojė qė bile nji her nė ditė qė tė silleni qė nuk jeni i sėmurė. Por bindjet nė kohen e tashme, tė forcuara bile 5 minuta, pėrgjat aktiviteve fizike, kan me sjellur rezultate tė jashtėzakonshme.

         E vėrteta ėshtė kjo: JU E FORMONI REALITETIN E JUAJ TASH, nėpėrmesė pikės prerse tė shpirtit dhe trupit, dhe nė kushtet e juaja e tashmja ėshtė pika juaj e fuqive.

         Nėse hypnozen e shfrytzoni nė mėnyrė tė drejtė, ėshtė mėnyrė e mrekullueshme i dhenjės sė bindje tė mira dhe largimin e bindjeve tė kėqija. Kjo ėshtė e vėrtetė vetėm nėse e kuptoni fuqinė e vetėdijės apo mendjes tuaj nė ato momente dhe e kuptoni aftėsinė e mendjės tuaj qė ti aktivizojnė reakcionet prej mosdijės.

         Ngjarjet e mėdha nė jetėn tuaj, mardhanjet e juaja me tė tjerėt duke pėrfi edhe ngjarjet mė vogla fizike nė trup – krejt kėto i ndjekin bindjet e juaja.

         Nė njė mėnyrė sygjestionet qė ju vetes ua jepni ndikojn nė mėnyrė konstante si bindje qė shifen ma von gjat pėrvojave tuaja.

         Ne me vetveten shpesh jemi edhe si medium edhe si hypnotizer. I japim tėrė kohės vetes sygjestione pos- hypnotike, veqanerisht kur i projektojm kushtet e tashmit nė tė ardhmen. Dua me ua mbjellur faktin  qė krejt kjo e pėrcjell funcini natyror i trurit dhe ti thej tė gjitha idetė qė kanė pėr aspektet „magjike“ tė hypnozės.

       

Ushtrim:5 ose 10 minuta nė ditė e shfrytzoni hypnozen natyrore si metodė tė pranimit e bindjeve tė reja qė dėshirojmė. Gjatė kėsaj periudhe koncetrohi sa ma shumė qė ėshtė e mundur nė njė ide tė vetme. Pėrseritni gjithnji njė kohė tė caktuar. Tentoni qė ta ndieni nė ēfar do mėnyre – ēka don me thanė, mos lejoni qė diqka tė ju pengoi, por nėse mendja tenton qė tė shetit anash i drejtoni fotografit qė tė jenė nė harmoni me atė ide qe jeni duke u marrur.

         Pėrseritja me goj ose mentalisht ėshtė shumė me randėsijė aktivizon figurat dhe i reflekton ato. Mos e duaj ket deshir pa tjeter, po thjesht duaje.

         Gjat ushtrimit mbane mend dhe shfrytzone kohen e tashme si moment tė fuqive qė ti vulosni bindjet e reja, dhe qė ato me tė vėrtetė kan me u matrializuar. Kur e perfundon ushtrimin mos mendoni mė ne te. Hedhne prej mendjes. Shfrytzone hypnozen natyre nė formė tė koncentruar.  Nuk ka nevoj qė ushtrimi tė zgjatė mė shumė se 10 minuta. Nėse mė shum kohė e qoni duke ushtruar ateher ka me u  forcuar vetėm ideja pėr problemet.

         Nu fushen e medicines, si nė asnjė tjetėr fushė, direkt ballafaqohi me ndikim plotshit tė plotė tė bindjeve tuaja, sepse mjeket jo vetėm qė jan ma tė shnoshit por jan ma sė pakti tė shnoshė prej tė gjithve. Mjekėt bėhen pre apo kurban i bindjeve me tė cilat me gjithė dėshirė ua kopjojn tė tjerve. Ata orjetohen nė sėmundje e jo nė shėndet.
avatar
Ekonomisti

39


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi