Detaje tė reja mbi survejimet e NSA-sė

Shko poshtė

Detaje tė reja mbi survejimet e NSA-sė

Mesazh  Odin prej 22.08.13 21:09

Detaje tė reja mbi survejimet e NSA-sėAgjencia e Sigurisė Kombėtare (NSA), e cila zotėron vetėm njė autoritet tė limituar ligjor pėr tė spiunuar shtetasit amerikanė, ka krijuar njė rrjet survejimi, qė mbulon njė hartė mė tė gjerė komunikimesh nė internet tė amerikanėve, se sa kanė bėrė publike zyrtarėt, bėjnė tė ditur zyrtarė tė tanishėm dhe ish-drejtues tė NSA.

Sistemi ka kapacitetin tė arrijė afėrsisht 75% tė tė gjithė trafikut tė internetit nė SHBA dhe ėshtė nė gjueti tė inteligjencave tė huaja, pėrfshi edhe njė spektėr tė gjerė tė komunikimeve nga tė huajt.

Nė disa raste, ai ruan pėrmbajtjen e shkruar tė njė email-i tė dėrguar mes qytetarėve nė SHBA, si dhe filtron telefonatat e brendshme tė bėra me anė tė teknologjisė sė internetit, deklarojnė kėto burime.

Filtrimi i NSA, i realizuar pėrmes kompanive tė telekomunikacionit, ėshtė i dizenjuar tė kapė bisedat me origjinė nga jashtė, ose qė pėrfundojnė jashtė, madje edhe ato qė janė tėrėsisht tė jashtme, por qė rastėsisht pėrfundojnė tė kalojnė pėrmes SHBA-ve.

Megjithatė, zyrtarėt thonė se fushėveprimi i sistemit e bėn atė me shumė gjasa tė pėrgjojė dhe tė ruajė thjesht komunikimet e brendshme, me synimin pėr tė kapur ato tė huajat.

Programet me emrat e koduar Blarney, Fairview, Oakstar, Lithium dhe Stormbrew, mes tė tjerave, filtrojnė dhe mbledhin informacione nė kompanitė kryesore tė telekomunikacionit.
avatar
Odin

527


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Detaje tė reja mbi survejimet e NSA-sė

Mesazh  Ariu prej 23.08.13 1:26

Kjo eshte vetem nje cope prej ajsberkut qe gjendet ne zemer te NASA-s.
Ata kane akses kudo.Edhe ne site qe nuk jane te SH-B-A apo qe nuk kalojne qe andej si thone ata "rastesisht".
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi