Zbulohen dy planetė tė ngjashėm me Tokėn!

Shko poshtė

Zbulohen dy planetė tė ngjashėm me Tokėn!

Mesazh  A.Angel prej 21.08.13 21:44

NASA ka zbuluar dy planetė tė ngjashėm me Tokėn, mund tė kenė ujė dhe tė banohen.

Kėrkimi pėr dy planetė binjakė si Toka, ka nxjerrė nė dritė dy kandidatėt mė interesantė deri mė tani. Shkencėtarėt thonė se kėto botė tė reja kanė masėn dhe distancėn e duhur prej yllit mėmė, ndaj mund tė pritet qė nė sipėrfaqen e tyre tė gjendet ujė.

Por asgjė nuk dihet me siguri. Teleskopi “Kepler” po vazhdon kėrkimet mbi planetėt, tė cilėt ndodhen 1200 vite-dritė larg nesh. Sipas udhėheqėsit tė projektit tė NASA-s, Bill Borucki, kėta dy planetė i afrohen mė shumė asaj qė po kėrkojnė shkencėtarėt, tė cilėt nga ana e tyre janė shumė tė kėnaqur me rezultatet.

Qė prej vitit 2009 shkencėtarėt e NASA-s kanė kėrkuar pėr planetė tė ngjashme me Tokėn dhe qė mund tė jenė tė banueshėm. Deri mė tani ata kanė zbuluar 100 planetė tė mundshėm.

Hulumtuesit shprehen se kėta dy planetė janė me shumė gjasa tė duhurit. Planetėt sė bashku me pesė tė tjerė rrotullohen rreth njė ylli tė vogėl, tė ftohtė dhe mė tė vjetėr se dielli ynė. I quajtur Kepler-62, ky yll gjendet nė konstelacionin Lyra. Dy planetėt e rinj janė quajtur Kepler-62e dhe Kepler-62f.

Masa e tyre tregon se ata janė ose shkėmbor si Toka ose pėrgjithėsisht tė mbuluar nga akulli. Ata duken shumė tė vegjėl pėr tė qenė botė tė gazta, si Neptuni ose Jupiteri.

Kepler-62f ėshtė vetėm 40 pėr qind mė i madh se Toka, duke e bėrė atė planetin mė tė ngjashėm me atė tonin. Nga ana tjetėr Kepler-62e ėshtė rreth 60 pėr qind mė i madh se planeti Tokė.
avatar
A.Angel

11


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Zbulohen dy planetė tė ngjashėm me Tokėn!

Mesazh  Ariu prej 23.08.13 1:30

E mesuan dhe e studiuan Henen keta.Apo Marsin Jupiterin,Aferditen,Plutonin etj
I dine permendsh te gjitha dhe tani s'u ka mbetur gje tjeter vecse te kerkojne te kopshti i komshiut.
avatar
Ariu

System malfunction.
Please reboot.

57


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi