Amon Ra

Shko poshtė

Amon Ra

Mesazh  Ruhan prej 19.08.13 20:28

Amon Ra
Amon Ra ka qenė perėndia e lashtė e diellit nė mitologjinė egjiptiane. Me Dinastinė e Pestė ishte bėrė njė perėndi e rėndėsishme e Egjiptit dhe identifikohej me diellin e mesditės.

Thuhet se civilizimi egjiptian filloi 3000 vjet para lindjes sė Krishtit, diku rreth 500 vjet para se tė ndėrtoheshin piramidat e Gizės. Nė historinė e tij Egjipti i lashtė ngėrthen njė kulturė unike, krejtėsisht ndryshe nga popujt e tjerė. Kėtu besohej ne disa perėndi ndėr tė cilat ishte edhe perėndia Ra, perėndia e diellit, tė cilės mė vonė iu bashkėngjit edhe perėndia e ajrit dhe erės. Ne shpesh gjejmė tempuj kushtuar perėndisė Amon Ra.
Perėndia e Diellit, krijuesi i universit sipas thėnieve jetonte ne qiell gjatė ditės dhe gjatė natės zbriste nė botėn e ferrit pėr tė mposhtur gjarprin Apopoli pėr tė rilindur pas fitores.

Nė fillim ekzistonte vetėm oqeani, por Amon Ra, i lindur nga njė vezė nė ujė u dha jetė katėr fėmijėve. Gheb e Nut lindėn djemtė Seti dhe Osiride, dhe dy vajza Isis e Nefti. Osiride hoqi Amon Ra nga mbizotėrimi i kozmosit, por vritet nga Seti, i cili e copėtoi trupin e tij. Isis mblodhi trupin e tij dhe e balsamoi me ndihmėn e Anubis, i cili e ri-solli nė jetė.

Sipas mitologjisė egjiptiane, perėndia Amon Ra kishte sunduar tokėn pėr njė periudhė tė gjatė. Autorja e librit “Handbook of Egyptian Mythology”, Geraldine Pinch shkruan se gjatė kėsaj Ere, nuk kishte ndarje ndėrmjet njerėzve dhe perėndive. Autorja nė librin e saj shkruan se Ra nė mitologjinė egjiptiane konsiderohej si perėndi qė kishte krijuar tokėn, qiellin, ujin, zogjtė dhe gjithqka tjetėr. Ra ishte kafshuar nga njė gjarpėr i padukshėm.

Helmi i tij e dogji Ra si njė zjarr dhe ky bėrtiti duke shkaktuar shqetėsim nė mesin e perėndive. Gjarpri kishte dalė nga trupi i Ra, duke i shkaktuar atij helmim nė gjithė trupin. Fillimisht, Ra nuk ishte nė gjendje qė tė flasė, por mė vonė ai mori guximin dhe u tregoi pasuesve tė tij se ai ishte therur nga njė krijesė e panjohur, tė cilėn nuk e kishte krijuar ai. Ra kėrkoi ndihmė nga “fėmijėt” e tij dhe perėnditė tjera.

Nė kėtė drejtim, vajza e tij Isis u tregua mė e interesuara dhe ajo e pyeti Ra nėse ndonjėra nga krijesat e krijuara prej tij ishin rebeluar kundėr tij dhe nėse do tė ishte kjo e vėrtetė, ajo premtoi se do tė pėrdorė magjinė e saj tė fuqishme pėr ta shkatėrruar sulmuesin. Ra i tregoi serish asaj se si ishte therur derisa po shėtiste pėrmes Dy Tokave (Egjipti) pėr tė vėzhguar atė qė kishte krijuar. Isis i tha Ra se do ta ndihmonte nėse i tregonte emrin e tij tė vėrtetė. Ra tha se kishte tre emra: Khepri nė mėngjes, Ra nė mesditė dhe Atum nė mbrėmje, por se asnjėri prej kėtyre tre emrave nuk ishin emrat e tij tė vėrtetė. Isis kėmbėnguli qė tė di emrin e tij tė vėrtetė, duke mos e ndihmuar nė shėrimin e tij.

Atėherė Ra i tregoi asaj nė vesh emrin e tij tė vėrtetė, por ky emėr nuk ėshtė i shėnuar nė libėr. Isis pasi gjeti emrin e vėrtetė tė Ra, pėrdori magjinė e saj pėr tė nxjerrė gjithė helmin qė kishte lėshuar gjarpri nė trupin e Ra. Kuptimi i emrit Amon Ra ėshtė i paqartė, por mendohet se mund tė jetė njė variant i kuptimit tė fuqisė krijuese dhe krijues.

avatar
Ruhan

29


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi