Krijimi i hapėsirės pėr praktikė shpirtėrore

Shko poshtė

Krijimi i hapėsirės pėr praktikė shpirtėrore

Mesazh  Zattoo prej 19.08.13 9:54

Krijimi i hapėsirės pėr praktikė shpirtėroreĒfarė ėshtė praktika shpirtėrore? Dhe, a e praktikoni ju?

Praktika shpirtėrore pėrkufizohet si diēka qė ju e bėni ēdo ditė dhe qė ndihmon pėr tu futur thellė nė atė ēka jeni, duke ju bashkuar me veten tuaj shpirtėrore.

"Shpirtėrore" nuk do tė thotė detyrimisht qė duhet tė bėhen meditime me jastėqe, leximi i librave me psalme, lutje, tė ketė qilima yoge ose veprime tė tjera me mjete tė tilla. Njė praktikė shpirtėrore do tė thotė tė gatuash, tė punosh nė kopėsht, tė vraposh, tė qepėsh, tė luash piano, tė pikturosh, tė meditosh, tė luash golf, tė bėsh yoga ose tė shkruash. Nuk bėhet fjalė pėr mėnyrėn se sa pėr cilėsinė e kohės qė shpenzon pėr ti bėrė kėto veprimtari.  

Pjesa e praktikės do tė thotė qė ju e bėni kėtė gjė ēdo ditė, herė pas here, nė njė mėnyrė qė ju tė tregoni se ajo ēfarė bėni ėshtė ajo qė ju jeni. Ju praktikoni si njė kontribut pėr jetėn tuaj nė kėtė tokė. Mund tė jetė e bukur dhe imponuese, pikėlluese dhe e dhimbshme, e mėrzitshme, bezdisėse ose e zakonshme. Pavarėsisht tė gjithave, ėshtė shtylla kryesore qetėsuese, e qėndrueshme dhe e besueshme.

Ka pasur periudha kur, pėr shkak tė depresionit, yoga, pranayama, dhe meditimi kanė qėnė pjesė e jetės, ēdo ditė.  Gjithsesi, gjatė jetės sonė ose gjatė periudhave festive, praktika shpirtėrore shihet si diēka e gėzueshme njėsoj si njė buzėqeshje e ngrohtė ose sikur je shtrirė poshtė yjeve, nė njė klimė perfekte dhe mes dy pemėve elegante.  

Por si mund tė bėhet praktika shpirtėrore? Sė pari ju duhet ta pranoni qė praktika ėshtė thelbėsore, dhe diēka qė ju duhet ta bėni. Mė pas, ju duhet tė caktoni, tė krijoni dhe tė mos e ndryshoni orėn qė ju do praktikoni, shpesh hėrė duke mos bėrė diēka tjetėr. Shumė njerėz mendojnė se ėshtė mė mirė qė tė praktikohet nė mėngjes. Ka edhe zgjidhje tė tjera. Ēdo gjė varet nga ju.

Ja ku janė 10 benefitet kryesore tė praktikės shpirtėrore:

   1 - Siguron qartėsi nė mes tė ditėve tona tė tejmbushura dhe kėrkuese.
   2 - Pėrmirėson vėmendjen e kėrkuar pėr tė plotėsuar detyrat tona.
   3 - Na ngre humorin.
   4 - Krijon njė ndenjė qėndrueshmėrie gjatė ndryshimit.
   5 - Na mban “mbi ujė” edhe gjatė stuhive mė tė egra emocionale.
   6 - Na ndihmon ta shohim botėn nė njė nivel makro.
   7 - Na ndihmon ta kuptojmė jetėn nė njė nivel mikro.
   8 - Na tėrheq ne drejt thjeshtėsisė sė momentit.
   9 - Na prek kaq thellė sa pa tė do tė ndiheshim tė humbur.  
   10 - Na bashkon dhe na tregon shpirtin e vėrtetė.

Sė fundi, ne duhet tė marrim kurajo pėr tė krijuar hapėsirėn e nevojshme pėr praktikėn shpirtėrore, si njė nxitės nė ēdo moment paqeje, ngazėllimi, lotėsh ose reflektimi. Ne duhet tė kemi dėshirė tė pėrballim ēdo situatė tė ēuditshme qė mund tė na dalė pėrpara dhe duhet tė afrohemi me veten tonė tė shenjtė ēdo ditė.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi