Ne Arabine Saudite zbulohet nje civilizim 9000 vjecar

Shko poshtė

Ne Arabine Saudite zbulohet nje civilizim 9000 vjecar

Mesazh  Estilen prej 25.08.11 8:59

Ne Arabine Saudite zbulohet nje  civilizim 9000 vjecarNjė grup i ri arkeologjike ka bere germime te reja nė Arabinė Saudite,ku kane zbuluar se kuajt ishin tė zbutur 9000 vjet mė parė nė Gadishullin Arabik.

Zbulimi i njė qytetėrimi tė ri, i quajtur el-Maqar ,emertese i vene nga grupi arkeologjik,sfidon teorinė aktuale,qė kuajt ishin zbutur 5500 vjet mė parė nė Azinė Qendrore, thote Ali al-Ghabban, nėnkryetar Komisioni pėr Turizmin, Antikė dhe Muzetė ne Arabi .

"Ky zbulim ndryshon njohuritė tona nė lidhje me zbutjen e kuajve dhe evolucionin e kulturės nė periudhėn e vonė neolitike," thote Ghabban nė njė konferencė nė Jeddah. "Qytetėrimi ėshtė shumė i avancuar ne Maqar ne periudhėn e neolitit.

Nė vend janė zbuluar fakte nė mėnyrė tė qartė per origjinėn e zbutjes se kalit, 9000 vjet mė parė." Ne keto germime jane zbuluar skelete kujsh te mummifikuar,maja shtizash,lemenj, blues dritherash, dhe mjete tė tjera qė tregojnė kulturėn e njė zejtarie tė kualifikuar.

Arabia Saudite, eksportuesi mė i madh nė botė i naftės, ėshtė duke u pėrpjekur pėr tė diversifikuar ekonominė e saj mee shpresa pėr rritjen e turizmit arkeologjik.

Vitin e kaluar, SCTA ka propozuar ekspozita CaixaForum nė Muzeun e Barcelonės dhe nė Louvre,nė Paris, pėr tė treguar ecurine historike tė Gadishullit Arabik.


Edituar pėr herė tė fundit nga estilen nė 25.08.11 12:06, edituar 1 herė gjithsej

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi