Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra

Shko poshtė

Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra

Mesazh  Estilen prej 21.05.10 12:29

Dhjete qyteterime te zhdukura nga natyra

Qytetet e humbura janė reale, tė begata dhe zona tė mirė-populluara qė janė prekur nga rėnia pėrfundimtare dhe vendndodhja e tė cilave mė vonė humbi.

Shumė qytete janė gjetur dhe janė studiuar gjerėsisht nga shkencėtarėt. Kėtu keni listėn e dhjetė prej qyteteve mė tė mahnitshme tė humbura nė botė.

Machu Picchu

Eshtė me siguri simboli mė i njohur i Perandorisė Inka.
Ky vend ėshtė cilėsuar pasuri botėrore nė vitin 1983, kur u pėrshkrua si “njė kryevepėr absolute e arkitekturės dhe njė dėshmi e veēantė e qytetėrimit Inca.

Angor-Kamboxhia

Ndėrtuar rreth 1450-ės, qyteti u braktis 100 vite mė vonė, kur perandoria u shemb nėn pushtimin spanjoll.

Periudha angkoriane pėrcaktohet si periudha nga viti 802 pas Krishtit, kur monarku Jayavarman II e deklaroi veten “monarku universal”, deri nė vitin 1431 pas Krishtit, kur pushtuesit tajlandezė pushtuan kryeqytetin Khmer. Tempujt e zonės i kalojnė njėmijė. Angkor Wath ėshtė monumenti fetar mė i madh nė botė.

Memphis

Sipas Herodotit, qyteti Memfis ėshtė themeluar rreth vitit 3100 para Krishtit nga Menes. Supozohet tė ketė patur 30 mijė banorė.

Lugina e gjerė e Petrės

Shtrihet nga deti i Vdekur nė Gjirin Aqaba. Ėshtė i famshėm pėr strukturat e gurit tė gdhendur nė shkėmb. Zbulohet nga Johann Ludwig Burckhardt nė vitin 1812. Qyteti bie nėn sundimin romak dhe shkatėrrohet nga tėrmeti i vitit 363.

Palmira

Ishte qytet i rėndėsishėm i Sirisė qendrore. Qyteti lidhte Persinė me portet e Mesdheut tė Sirisė romake dhe tė Feniksit. Njihej me emrin Tadmor dhe pėrmendet nė Bibėl, (2 Kronikasve 8:4) si qytet i shkretuar ndėrtuar nga mbreti Solomon, djali i Davidit.

Qyteti i Pompeit

U fundos nėn disa metra hi dhe llave dhe u harrua pėr gati 1700 vite pas rizbulimit aksidental nė vitin 1748. Qė nga ajo ditė ka hedhur mjaft dritė pėr jetėn e njė qyteti nė lulėzimin e Perandorisė Romake.

Qyteti Palenque

Mban arkitekturėn, skulpturėn dhe tarracat mė tė bukura nė botė. Pushtohet fillimisht nė vitin 100 para Krishtit, lulėzon nga viti 600 nė 683 pas Krishtit dhe zbulohet nga shirat nė shekullin e 18-tė.

Vijayanagar

Nė krahasim me Delhin nė shekullin e 14-tė, qyteti kishte njė popullsi prej gjysmė milion banorė dhe zinte 33 kilometra katrorė. Perandoria u shemb pas betejės tė Talikotas nė vitin 1565.

Efesi

Ishte njė qendėr e rėndėsishme e krishterimit tė hershėm. Pali e pėrdori si bazė dhe shkaktoi diskutime me artizanėt nė tempullin e Atemisės (Veprat 19:23-41). Librin e Biblės, 1 Korintasit e shkroi nga Efesusi.

Qytetit Sanchi

Eshtė zbuluar nė vitin 1818. Me siguri ėshtė themeluar nga perandori Asoka nė mesin e shekullit tė 13-tė para Krishtit.

Estilen

847


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi