Piktura e pushtuar - The Hands Resist Him

Shko poshtė

Piktura e pushtuar - The Hands Resist Him

Mesazh  Denissa Malaj prej 16.08.13 21:09

Videoja e meposhtme mund t'ju shqetesoje

Ne fillimet e viteve '70 , nje pikture u shfaq ne Galerine e Feingarden ne Beverly Hills - Kaliforni. Piktura po terhiqte shume vemendje ne galeri . Ajo u kontrollua/shqyrtua nga nje kritik arti per Los Angeles Times dhe u ble nga aktori John Marley .

Pronari i galerise Feingarden dhe kritiku i artit, te cilet ishin te pare qe shqyrtuan pikturen ,  vdiqen brenda nje viti pasi rane ne kontakt me te. Pronari i piktures ( John Marley ) vdiq pak kohe me vone. Pas vdekjes se tij , piktura u zhduk per disa vite , derica nje cift dhe vajza e tyre e re e gjeten ate ne bodrumin e nje dyqani birrash.

Cifti e vari pikturen ne dhomen e vajzes se tyre, ku ajo u raportoi shum gjera te cuditshme. Pas nje kohe te shkurter , cifti vendosi qe ta shiste pikturen ne Ebay, dhe postuan nje artikull per gjerat qe ata kane perjetuar per shkak te asaj pikture . Mesa duket karakteret e piktures kane qene duke levizur brenda per brenda piktures , te dalin jashta korrnizes, te komunikonin , te kercenonin njeri-tjetrin. Kjo gje eshte verifikuar me ane te nje videoje qe babai i kishte bere piktures.

Pas potimit te nje fotografije te piktures ne faqen e Ebay, cifti filloi te merrte ankime.

Megjithese shikuesit pane veten 'fotografine' e piktures , vinin ankesa nga perdoruesit se ata ndihenin keq , te shqetesuar, te semureshin, te ndjenin dhimbje koke, disa  madje u semuren per nje fare kohe vetem sepse shikuan kete fotografi te piktures.

Pas kesaj cifti hidhte poshte ankimet duke thene se ata nuk mund te ishin pergjegjes nese dicka mund tu ndodhe bleresve potencial. Kjo tani sygjeron se cifti ishte plotesiht i bindur se dicka nuk shkonte mire me pikturen, dhe filluan te shqetesoheshin per vete shendetin e tyre.

Piktura u shit  per 1025 dollare te Perception Gallery ( galeria Perception ), ne Michigan, i cili kontaktoi me Bill Stoneham ( artisti qe krijoi pikturen ) dhe i treguan atij per historite rreth piktures.

Ai mbeti i habitur dhe u shpreh se piktura ishte bazuar ne nje imazh te vetvetes , kukulla  ishte "udheheqesi" i tij dhe duart qe perpiqeshin ta apnin ate perfaqesonin pamundesite dhe fantazine.

Piktura eshte e njohur me emrin " The Hands Resist Him " ( duart i rezistojne atij)
....................................


( Dua te tregohem e sinqerte me ju , une nuk e kam pare akoma te plote kete pikture, . para se te shihja videon , ne fillim lexova komentet qe kishin lene te tjeret qe e kishin pare videon para meje . Shumica e komentuesve shprehnin pakenaqesi ne lidhje me pikturen.

Videon e kam lene ne pauze nderkohe qe e lexoja informacionin e serirur ne video, gje qe me jepte mundesine e tejkalimit te minutave ku jepet piktura. Kam vepruar keshtu sepse nuk qesh aq trime sa sa guxoj te shikoj kete pikture. Ndoshna ndonjeri prej jush e ka guximin e duhur :)) .. )

avatar
Denissa Malaj

La ilahe il All-llah


7


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi