Numri 10

Shko poshtė

Numri 10

Mesazh  Admin prej 15.09.08 19:32

Magjia e numrit 10A ėshtė njė rastėsi qė nga Pele te Maradona, nga Platini te Ziko, nga Totti te Zidan,nga Del Piero tek Ronaldinjo...tė gjitha legjendat e futbollit spektakolar kanė mbajtur fanellėn me numėr 10?

Pėrgjigjja ėshtė "jo", sepse kjo fanellė ka diēka magjike.

Njė fanellė qė ka qenė gjithmonė mbi supet e njerėzve qė kishin diēka mė shumė se tė tjerėt. Njė fanellė e veēantė. Merrni rastin e Maradonės.

Qė kur Diego Armando ka lėnė futbollin, si te Napoli, ashtu edhe te kombėtarja argjentinase, asnjė tjetėr nuk mund ta veshė fanellėn me numrin 10. E gabuar? Pėr disa aspekte, ky ėshtė njė numėr i paprekshėm. Pasi e ke mbajtur njė herė, ėshtė e vėshtirė, ose gati e pamundur tė bėsh mė pa tė.

Shpeshherė ai qė e ka nė klubin e tij synon ta mbajė edhe nė kombėtare. Nė klub, ai mund tė luajė edhe me njė fanellė tė zakontė, por kur bėhet fjalė pėr numrin 10 nė kombėtare, atėherė konkurrenca bėhet edhe mė e madhe, pasi "magjia" ka arritur kulmin. Zlatan Ibrahimoviē, pėr shembull, ėshtė "dorėzuar" te Juventuesi nė dėm tė Del Pieros, por te kombėtarja suedeze i ka gjėrat e qarta: numri 10 i pėrket atij.

Duke i hedhur njė sy listės sė futbollistėve tė grumbulluar pėr nė botėror, dallojmė se si disa futbollistė e kanė mjaft tė vėshtirė tė ndahen nga numri 10. Pėr tė luajtur me kėtė numėr, duhet tė kesh karakteristika tė veēanta.

Nė Angli, ku vlen edhe mė pak "fiksimi" i numrit 10, Sven Goran Erikson ia ka besuar kėtė fanellė Majkėll Ouenit. Njė ish-"Top i artė", sa pėr tė kujtuar aftėsitė e 25-vjeēarit. Numri 10 i Italisė ėshtė edhe numri 10 i Romės, kapiteni Franēesko Toti.

Janė tė shumtė ata qė mendojnė se fantazisti ėshtė futbollisti mė i mirė italian i momentit. Kjo fanellė mund tė ishte edhe e tij, por Alesando del Piero, duke ditur rolin e tij si sulmues, ėshtė "kėnaqur" edhe me numrin 7.

Zinedin Zidan, i cili pas kampionatit botėror do t'i japė lamtumirėn futbollit, ka pranuar pesėn te Realin, por te Franca do tė luajė me numrin 10.

Nuk kishte si tė ndodhte ndryshe...asnjė nuk mund t'ia merrte kėtė numėr "tė madhit" Zizu, as "i jashtėzakonshmi" Henri.

Te Brazili, Ronaldinjo i ka shuar dyshimet prej katėr vitesh. Numri 10 i pėrket vetėm atij. Prej dy vitesh, "Dinjo" ėshtė numri 1 i planetit. Adriano ka pranuar shtatėn.

Ndėrkohė, njė interist qė do tė mbajė numrin 10 nė botėror, ėshtė serbi Dejan Stankoviē. Mė pas, me radhė skuadrat e tjera. Spanja me Rejesin, Gjermania me Balakun, Holanda me Van Der Vartin dhe Ēekia me Roziēkin, "magjia" e numrit 10 ka goditur kudo. "

Nga Meriton Sheholli


Edituar pėr herė tė fundit nga Explorer nė 13.07.10 12:35, edituar 2 herė gjithsej

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

magjia e numurit 10

Mesazh  MARKO prej 22.01.10 22:24

ky numur ka vertet magji sepse edhe mua kur ne oren e fiskultures loza topadjegsi kish veshur fanellen e chelsit me numr 10
avatar
MARKO

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 10

Mesazh  Equinox prej 17.01.11 1:18

Simbolika e numrit 10

Simbol i harmonise ne materie - 4 + 6.
Perrfaqeson Krijuesin dhe krijimin, 3 + 7, Triniteti i manifestuar ne univers.

Per Pitagoren, 10 ishte simbol i gjithesise dhe gjithashtu shpreh shumen e njohurive te njeriut.
Shuma e 5 + 5, pra numri 10 perfaqeson te kundertat e dy drejtimeve aktuale te vetedijes: njera ne ngritje dhe tjetra ne zbritje.

Sipas H.P. Blavatsky, 1 i ndjekur nga 0 tregon kolonen dhe rrethin, dmth meshkullin dhe femren, dhe ky simbol i referohet natyres hermafrodite te Zotit qe eshte edhe mashkull edhe femer.

Zero ne forme te nje rrethi eshte nje simbol i unitetit, duke kompletuar keshtu kuptimin e numrit 1 per te treguar se numri 10 permban te gjitha numrat e meparshem, si nje teresi qe permban pjeset e saj.

Perfaqeson ēiftin e pare, martesen : 1 = mashkulli, 0 veza e fekonduar nga 1.
10 na jep imazhin e nje regresi shpirteror, sepse martesa eshte si pasoje e renies se njeriut.

10 konsiderohet si me i persosur i numrave, sepse ai permban njesine qe beri ēdo gje, dhe zeron, simbol i materies dhe kaosit, nga cila te gjitha dolen, keshtu qe figura e tij kupton krijimin dhe pakrijimin, fillimin dhe fundin, pushtetin dhe forcen, jeten dhe mosqenien.

Paraqet zbulesen dhe Ligjin Hyjnor.
Te Maya, 10 perfaqeson fundin e nje cikli dhe fillimin e nje tjetri, eshte konsideruar si numer i jetes dhe vdekjes.
Hinduset atij i jepin nje fuqi magjike.
Ne Kine, kryqi paraqet numrin 10 - si total i te gjithe numrave.
Te masoneria 10 nenkupton bashkimin dhe vullnetin e mire qe shprehet duke i bashkuar duart.

vazhdon...

avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 10

Mesazh  yasmin prej 17.01.11 17:30

Nexus-i, si gjithmone me komente te perzgjedhura mjaft mire, dhe si gjithmone per mua, mbetet nje nga ai grup anetaresh me te kulturuar!
Informacion shume interesant, presim me padurim vazhdimin...
avatar
yasmin

182


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 10

Mesazh  Equinox prej 18.01.11 13:30

Numri 10 ne Bibel


Fryma e Shenjte zbriti mbi Apostujt dhjete dite pas Ngjitjes se Jezusit.

Dhjete njerez te ringjallur ne Bibel.

Dhjete lebroze u sheruan nga Jezusi. (Luka 17:11)

I thirri dhjete sherbetoret e vet, u dha dhjete mina...(Luka 19,13)

Dhjete briret e bishes se Apokalipsit me dhjete kurora per secilin nga briret. (Zbulesa 13:01)

Dhjete fuqite e pafuqishme kunder dashurise se Perendise. (Rom 8,38)

Dhjete veset te cilat perjashtohen nga mbreteria e Perendise. (1 Korintasve 06:10)

Boazi i mori dhjete deshmitare gjate marteses me Ruth. (Rt 4.2)

Perendia sprapsi dhjete shkallare hijen qe per efekt te diellit eshte zgjatur mbi shkallaret e Ashazit. (Is 38,1-8)

Dhjete plaget e Egjiptit derguar nga Zoti me ane te Moisiut, sipas Bibles: uji u kthye ne gjak, bretkosa, mushkonja, miza te medha, murtaj ne kafshe, shperthimi i ulceres dhe tumoreve, bresher dhe bubullima, karkaleca, erresire per tre dite, ne fund vdekja e te sapo lindureve ne ēdo familje egjiptiane. (Ex 7-11)

Dhjete Urdheresat e Perendise dhene Moisiut. (Ex 20.1)

Dhjete brezat nga Adami deri te Noe. (Gen 5)

vazhdon...
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 10

Mesazh  Equinox prej 29.07.11 23:06

10 here lexojme te Zanafilla "Zoti tha".

10 Psalme fillojne me fjalen Haleluja.

Abrahami u lut per 10 njerez te drejte ne qyteti mekatar te Sodomes.

"Nje konfederate me 10 mbreteri eshte faza e fundit e sovranitetit njerezor mbi toke.Kjo do te ndodh gjate periudhes se fatkeqesise".(Daniel 2 dhe 7, Zbulesa 13 dhe 17).

Pra, ne numerologjine hyjnore biblike numri 10 eshte numer i deshmise.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 10

Mesazh  Equinox prej 07.10.11 12:11

Katrori magjik i numri 10 :

1 4 2 3

2 3 1 4

3 2 4 1

4 1 3 2
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Numri 10

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi