Shpiket aparati qė e di ditėn e vdekjes sė njeriut

Shko poshtė

Shpiket aparati qė e di ditėn e vdekjes sė njeriut

Mesazh  Berti69 prej 12.08.13 10:33

Shpiket aparati qė e di ditėn e vdekjes sė njeriutShkencėtarėt kanė dizajnuar “testin laserit tė vdekjes” i cili tregon sa do tė jetojmė. Ky test laserik joinvaziv mund tė caktojė datėn se kur do tė vdesim dhe ėshtė i pari i tillė nė botė. Sipas stilit tė punės sė orės nė dorė, ky aparat analizon qelitė endoteliale pėrmes sipėrfaqes sė lėkurės duke matur se si trupi do tė shkatėrrohet me vite.

Qelitė edntoteliale gjenden nė kapilarė, nė enėt mė tė vogla tė gjakut nė trup dhe ato janė pėrgjegjėse pėr aktivitete e ndryshme komplekse nė trupin tonė, transmeton Daily Mail. .

Aparati, i patentuar nga shkencėtarė britanikė tė universiteti shtetėror mat qarkullimin nga maksimumi deri nė minimum nė qelitė endoteliale dhe pastaj analizon rezultatet.

Rezultati, i cili nėse ėshtė 0 paraqet vdekjen, nė shkallė mund tė shkojė deri nė 100, do t'iu ndihmojė shkencėtarėve tė masin edhe sa kojė i ka mbetur dikujt pėr tė vdekur.

Ky laser ėshtė test edhe pėr demension e kancer.

Te mjekėt e praktikės sė pėrgjithshme ky laser mund tė arrijė pas rreth tre vjetėsh .
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi