Ēfarė do tė jesh, varet nga muaji kur ke lindur?

Shko poshtė

Ēfarė do tė jesh, varet nga muaji kur ke lindur?

Mesazh  Zattoo prej 08.08.13 20:58

Ēfarė do tė jesh, varet nga muaji kur ke lindur?

Nuk ėshtė vetėm dėshira pėr punėn qė bėn, por profesioni nuk vjen vetėm si pasojė e studimeve, dėshirės, mundėsive. Mesa duket ka njė statistikė qė na dėshmon sesi tė gjejmė profesionin e duhur nė jetė dhe kjo varet edhe nga muaji nė tė cilin kemi lindur. Kėshtu tė paktėn bėn tė ditur njė statistikė e Zyrės Kombėtare tė Statistikave nė Britani. Sipas kėtij studimi, muaji i lindjes tregon edhe sa do tė jetosh, sa i gjatė do bėhesh, ēfarė njeriu do tė jesh nga shėndeti mendor.

Kjo nuk ėshtė si puna e horoskopit as mė shumė si ndėrhyrje e stinėve, thotė Russell Foster, ekspert i neuroshkencės nė Oxford, transmeton BW.

“Duke absurde qė muaji nė tė cilin kemi lindur tė ndėrhyjė nė jetėt tona, tė pėrcaktojė se sa gjatė do tė jetosh, sa i mirė do tė jesh nė shkollė, sa i gjatė do bėhesh nė fizik, apo se nga cilat sėmundje do tė prekesh”, tha Foster.

Por, studimi e ka nxjerrė njė rezultat dhe nėse vlen apo jo kjo teori, ju mund ta vėrtetoni vetė. Natyrisht qė kjo statistikė ėshtė hartuar nė bazė tė tė dhėnave nė SHBA.

Ja ku janė disa pėrcaktime sipas 12 muajve tė vitit, citon Libero.it, duke iu referuar statistikave.

Janari-Mjek ose pėrmbarues

Shkurti-Artist ose diēka qė lidhet me trafikun rrugor

Mars-Pilot ose muzikant

Prill-Diktator

Maj-Politikan

Qershor-Fitues i ēmimit Nobel

Korrik-Murator, shofer, drejtues treni ose artist

Gusht-Murator ose president i SHBA-sė

Shtator-Atlet dhe fizikan

Tetor-Njėqindvjeēar ose njeri qė jeton gjatė

Nėntor-Serial-killer ose skizofrenė

Dhjetor-Dentistė
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi